kamu işçi maaş

Konu: Dahilde İşlem Rejimi kapsamında satış

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    557

    Dahilde İşlem Rejimi kapsamında satış

    arkadaşlar. daha önce dahilde işlem rejimi kapsamında hiç satış yapmadım. ama nasıl yapılacağı konusunda tahminlerim var. bu tahminlerimde eksik ya da yanlış varsa düzeltebilirmisiniz?

    1- DİİB ne bakıp orada belirtili olan malları satmak zorunda olduğumuzu,
    2- Satmış olduğumuz malları DİİB ne yazıp sonrasında belgeyi kaşeleyip imzalamamız gerektiği,
    3- Satış faturasında KDV kanunun 11-c maddesi hükümlerine göre dahilde işlem rejimi kapsamında satış olup kdv tahsil edilmemiştir şerhini düşmemiz gerektiği (ki bu şerhten pek emin değilim)
    4- Belge sahibi kişinin imalat ve ihracat işlemlerinin tamamlamasından sonra ymm raporu ibraz etmesini beklememiz gerektiği
    5- En son bu rapor, gümrük beyannamesi, fatura fotokopisi ve DİİB fotokopisi ile vergi dairesine gidip devreden kdv miz var ise iade talebinde bulunmamız gerektiğini biliyorum.
    6- KDV beyannamesinde ihraç kayıtlı işlemleri hangi hücrede gösteriyor isek bunu da orada göstermemiz gerektiğini biliyorum.

    Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    48

    Ynt: Dahilde İşlem Rejimi kapsamında satış

    Bu konu ile ilgili tebliğ var.Bunu http://forum.alomaliye.com/index.php...26.0;topicseen burada yazdım.gerekli olan her şey var bu tebliğde.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    557

    Ynt: Dahilde İşlem Rejimi kapsamında satış

    örneğin faturada belirtilmesi gereken şerh gibi bazı unsurlar tam olarak net değil tebliğde o nedenle kısa kısa cevap verebilirmisiniz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    48

    Ynt: Dahilde İşlem Rejimi kapsamında satış

    bahsettiğiniz şerh ( 11-1 C'ye göre ) doğrudur.Burada süre konusunda terddütünüz varsa KDV kanunun Geçici 17.md.
    "Geçici Madde 17- Dahilde işleme ve geçici kabul rejimi kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak maddelerin 31/12/2010 tarihine kadar tesliminde Katma Değer Vergisi Kanununun 11 inci maddesinin 1 numaralı fıkrasının (c) bendi hükümlerine göre, bölgeler, sektörler veya mal grupları itibariyle işlem yaptırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir. Bu maddenin uygulanmasında ihracat süresi olarak anılan bentteki süre yerine bu rejimlerle öngörülen süreler esas alınır. İhracatın şartlara uygun olarak gerçekleştirilmemesi halinde zamanında alınmayan vergi, vergi ziyaı cezası uygulanarak gecikme faizi ile birlikte alıcıdan tahsil edilir. " demektedir.Yani 11.md.yazılı olan ihrcatçıya teslimden sonraki 3 ay içinde ihracat yapılması gerekli değildir.83 seri nolu tebliğe göre ( 1.4. Terkin ve İade İşlemleri ) ihracat gerçekleştikten sonra 3 ay içinde YMM raporu size ihracatçı tarafından verilmelidir.

  5. #5
    ilerya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ilerya Guest

    Ynt: Dahilde İşlem Rejimi kapsamında satış

    .

    DİİB kapsamında satış oldukça nazik bir konu ;

    Belirtilenlere ilaveten

    Malı satmaya hevesli olmadan önce yapmamız gerekenler ;

    1 ? Belge canlımı ( süresi uygunmu ) ??

    2 ? Satın alacağı mal ile ilgili olarak limit aşımı söz konusumu ??
    Farkında olmayan bir firmaya satarsanız satmamış olmayı yeğlersiniz?.......

    3 ? Alıcı Muhtelif sorunlar dolayısı ile kanuni yukumluluklerını yerıne getiremez ise
    Odemek zorunda kalınacak ıstısna kdv için teminat almamız gerektiği (çek/mektup gibi )

    4 - http://www.immib.org.tr/bulten/index.asp?id=701
    Bu linkte yazanı okuyup alıcının keyfini beklemeksizin satışınızı elektronik ortama işletmeniz gerektiği,,,

    5 ? Bu raporlar( ymm raporları ) ,
    söz konusu kapsamda ihracatın yapıldığı her dönem için ayrı ayrı düzenlenecek
    ve ikişer örneği ihracatın yapıldığı ayı takibeden ay başından itibaren 3 ay içinde ilgili satıcılara verilecektir.
    Ancak bu süre içerisinde rapor ibraz edilemeyeceğine dair makul mazeret bildirenlere
    Vergi Usul Kanununun 17 nci maddesine göre vergi dairesince
    bu sürenin en çok bir katı kadar ek süre verilebilecektir.

    Bu cümleyi iyi tahlil etmemiz gerektiği ; neden

    Dikkat ederseniz sizin kestiğiniz faturanın tarihi ile ilgilenmiyor,
    alıcının ihracatı yaptığı tarih ile ilgileniyor,,,

    örnek ; siz malı verirsiniz alıcı 2 ay sonra ihraç eder, ymm ek süre talep edebilir,
    Böyle bir örnekte ; siz faturayı kesince beyan edersiniz,
    alıcı ise size ymm raporunu 2+3+3 = 8 (sekız) ay sonra getirebilir,
    bu ne demek devir kdv?li dönemde diib kapsamında satış yaptı ıseniz
    istisna kdv?yi 8 ay sonra iade alacağınızdır,,,,,

    son olarak :
    alıcı ymm raporu veremıyorsa yazdığım 1-2-3 nolu maddelere itibar etmediğiniz içindir...
    .

    Sağlıcakla kalın,,,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dahilde İşleme Rejimi- Stoklara Almak Ya da Almamak
    Konu Sahibi BegumS* Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Aralık.2013, 08:25
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Ocak.2012, 10:34
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Aralık.2010, 10:30
  4. Dahilde İşlem Kapsamında Satış
    Konu Sahibi batlı Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 26.Mayıs.2009, 17:06
  5. Dahilde İşleme Rejimi Üzerine
    Konu Sahibi ferhat Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Temmuz.2008, 20:56

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36