kamu işçi maaş

Konu: Akaryakıt İstasyonlarında ÖKC Arıza Bildirim

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  62

  Akaryakıt İstasyonlarında ÖKC Arıza Bildirim

  Akaryakıt İstasyonlarında ve diğer işyerlerinde(Market,bakkal,kasap...vs) kullanılan mevcut Ökc'nin arızalanması durumunda arızanın en geç hangi sürelerde bildirilmesi gerekir?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  62

  Ynt: Akaryakıt İstasyonlarında ÖKC Arıza Bildirim

  ya kimse cevap vermiyecekmi?bayağıda ilgili varmış teşekkürler

 3. #3
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: Akaryakıt İstasyonlarında ÖKC Arıza Bildirim

  Aynı gün bildirilmeli. Arıza ve bildirim arasında geçecek günlerden işyeri sorumludur.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  62

  Ynt: Akaryakıt İstasyonlarında ÖKC Arıza Bildirim

  Daha ayrıntılı açıklarmısınız bildirim mesai bitimine kadarmı bildirilecek?bildirilmesse hangi cezalar uygulanır?

 5. #5
  a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  2.049

  Ynt: Akaryakıt İstasyonlarında ÖKC Arıza Bildirim

  Merhaba ;

  İşinize yarayacağını düşündüğüm bir özelge

  T.C.

  İSTANBUL VALİLİĞİ

  Defterdarlık Usul Gelir Müdürlüğü

  Sayı :B.07.4.DEF.0.34.20./ ÖKC-3768 18/02/2008*1384

  Konu : Arızalı ödeme kaydedici cihaz hakkında yapılacak işlemler hk.

  İlgi : Tarihsiz dilekçeniz.

  Dilekçenizde işyerinize ait ödeme kaydedici cihazınızın YTL?ye çevrilebilmesi için Beko servisine gönderildiği ancak arızalı olarak tarafınıza teslim edilmesi üzerine 15/01/2005 tarihinde tekrar servise gönderilen cihazınızın halen serviste olduğu belirtilerek konu hakkında bilgi istenilmektedir.

  Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında 3100 sayılı Kanunun 10?ncu maddesi ile Bakanlığımıza verilen yetkiye dayanılarak yayımlanan 9 Seri Nolu Genel Tebliğde, gerek kanunen mecburiyetlerinin başlaması sebebiyle gerekse kendi istekleri ile kullanmak üzere ödeme kaydedici cihazları alan mükelleflerin perakende ticaretlerinin devamı süresince Vergi Usul Kanununa göre fatura kullanmak mecburiyetinde olmadıkları satışlarını Ödeme Kaydedici Cihazları kullanmak suretiyle belgelendirecekler kendi istekleri ile de olsa bilahare bundan dönemeyecekleri belirtilmektedir.

  Öte yandan, 3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkındaki Kanunun 4?ncü maddesinin 2?nci fıkrasında, ?Arızalanan ödeme kaydedici cihazların tamiri, bunları üreten veya ithal eden kişi veya kuruluşların yetkili servis elemanlarınca yapılabilir. Cihazların mühürü yetkili elemanlar tarafından açılabilir ve tamir işlemini takiben yine aynı elemanlar tarafından mühürlenir. Üretici veya ithalatçı kişi veya kuruluşların kuracakları bakım ve onarım servislerinin arızalanan cihazları kendilerine başvuru tarihinden itibaren en kısa sürede çalışır hale getirmeleri şarttır. Yapılan tamir işlemi başlama ve bitiş tarih ve saatlerini de gösterir şekilde ayrıntılarıyla cihazın ruhsatnamesine kaydedilir.? hükmü yer almaktadır.

  3100 sayılı Kanun ile ilgili yayımlanan 49 seri nolu Genel Tebliğin (c) bölümünde;

  ?3100 sayılı Kanunla ilgili 1 Seri No.lu Genel Tebliğinin X-B bölümünde üretici ve ithalatçı kuruluşların bakım ve onarım servislerinin onaylanan cihazları kendilerine başvuru tarihinden itibaren en çok 72 saat içinde çalışır hale getirecekleri açıklanmıştı. Bu Genel Tebliğ iile söz konusu 72 saatlik süre beş güne çıkarılmıştır. Ödeme kaydedici cihazların mali hafızasının kapasitesinin dolması veya arızalanması sebebiyle değiştirilmesi ve mahalli servis teşkilatında yapılamayacak derecede arızalı olması nedeniyle fabrikaya gönderilmesi gereken hallerde, yetkili servis elemanının düzenleyeceği rapora göre bu beş günlük süre, 27 Seri No.lu Genel Tebliğin 2?nci bölümündeki açıklama çerçevesinde ilgili vergi dairesince 30 güne kadar uzatılabilecektir.

  Kullanmakta oldukları ödeme kaydedici cihazları arızalanan mükelelfler ise en geç arızanın meydana geldiği günü takip eden günün sonuna kadar yetkili bakım ve onarım servislerine başvuruda bulunarak yukarıda belirtilen süreler içerisinde cihazlarının onarımını yaptıracaklardır. Yetkili servislerin onarım süresi mükelleflerin kendilerine başvurdukları tarihten itibaren başlayacaktır. Resmi tatil günlerine rastlayan süreler, bu müddet kadar uzayacaktır. Mükellefler cihazlarının arızalı olduğu günlerde yapacakları satışlarını Vergi Usul Kanununa göre düzenleyecekleri fatura veya perakende satış fişleriyle belgelendireceklerdir.? denilmektedir.

  3100 sayılı Kanunla ilgili yayımlanan 1 seri nolu Genel Tebliğin VII-C bölümünde, ödeme kaydedici cihaz kullanan mükelleflerin cihazlarının bakım veya onarımları sarısında, iş yerlerinde bulunduracakları satış fişlerini bu süreye münhasır olarak elle doldurulmak suretiyle kullanmaları uygun görülmüştür.? denilmektedir.

  Ayrıca; 3100 Sayılı Kanunla ilgili yayımlanan 60 Seri No.lu Genel Tebliğin ?Düzenlenemeyen Cihazların Durumu? başlıklı 3?ncü maddesinde, ?Teknik veya sair nedenlerle cihazları düzenlenemeyen mükellefler en geç 31/03/2005 tarihine kadar eski cihazlarının yerine (YTL)?ye göre işlem yapabilecek özellikleri sahip ödeme kaydedici cihazları alıp kullanacaklardır.

  Aynı mükellefler yeni cihaz aldıktan sonra düzenlenemeyen eski cihazlarını 30/06/2005 tarihine kadar bu tebliğin 4. bölümünde açıklanan esaslar çerçevesinde hurdaya ayıracaklardır.? denilmektedir.

  Bu açıklamalara göre; arızalı olan cihazınızı arızanın meydana geldiği günü takip eden günün sonuna kadar yetkili servise bildirmeniz ve yetkili servisin ise başvuruyu yaptığınız tarih ve saatten itibaren 49 Seri No.lu Tebliğde belirtilen süreler içerisinde cihazınızın onarımını yapacaklardır. Söz konusu cihazınızın tamirine ilişkin süreyle sınırlı olmak üzere perakende satışlarınızı perakende satış fişi ile belgelendirmeniz gerekmektedir. Ancak cihazınızın tamirinin mümkün olmaması durumunda 60 Seri No.lu ÖKC Genel Tebliğindeki açıklamalara istinaden belirtilen süre içerisinde yeni ödeme kaydedici cihaz almanız gerekmektedir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  Abdullah MAKİNECİ
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Akaryakıt İstasyonlarında Fiyat Farkı Hesaplama
  Konu Sahibi alper Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 16.Mart.2009, 16:45
 2. Akaryakıt İstasyonlarında Muhasebe Kaydı
  Konu Sahibi merviş Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Ocak.2009, 13:59
 3. Akaryakıt İstasyonlarında Test Çıkışları...
  Konu Sahibi murat* Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 13.Aralık.2006, 14:57
 4. Akaryakıt İstasyonlarında Ceza
  Konu Sahibi hopuyi Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Aralık.2006, 13:33
 5. Akaryakıt İstasyonlarında Fire Payı
  Konu Sahibi tecelli Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Ocak.2006, 13:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36