kamu işçi maaş

Konu: Org.San.Böl.Tüzel Kişilikleri, Küçük Sanayi Sitelerinde Kdv

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    470

    Org.San.Böl.Tüzel Kişilikleri, Küçük Sanayi Sitelerinde Kdv

    org.san.böl.tüzel kişilikleri,küçük sanayi sitelerinde ortaklardan aidat altında alınan ücretler tahsil edilirken fatura kesilmeli midir?

    organize sanayi bölgesi tüzel kişiliği bünyesinde bulunan kooperatiflerden hazırladığı bütçe doğrultusunda her ay sonu itibariyle aidat tahakkuk ettirip makbuz karşılığı tahsil etmektedir.

    aynı şekilde küçük sanayi sitesi yapı kooperatifleri de üyelerinden aidat tahsil etmektedir?

    bu uygulama doğrumudur?neden?

    fatura kesilmiyorsa neden?

    teşekkürler.

    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    Re: org.san.böl.tüzel kişilikleri,küçük sanayi sitelerinde k

    Merhaba,

    Alıntı zarha Nickli Üyeden Alıntı
    org.san.böl.tüzel kişilikleri,küçük sanayi sitelerinde ortaklardan aidat altında alınan ücretler tahsil edilirken fatura kesilmeli midir?
    Alınan aidatlar mahiyetdi nedir ?

    - Gider payı karşılığı olarak alınıyorsa, aylık olarak fatura isteyebilirsin.

    - bina yada alt yapı olarak alınıyorsa, işin bitiminde fatura isteyebilirsiniz.

    Kod:
    KDV Kanunu 17. madde
    3- k) (4369 sayılı Kanunun 60. maddesiyle eklenen ve 1.8.1998 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bent) Organize sanayi bölgeleri ile küçük sanayi sitelerinin kurulması amacıyla oluşturulan iktisadi işletmelerin arsa ve iş yeri teslimleri ile konut yapı kooperatiflerinin üyelerine konut teslimleri.
    Anılan maddede yazılan teslimler KDV. den istisnadır. Diğer teslim ve hizmetler ise KDV'ne tabidir.





    Alıntı zarha Nickli Üyeden Alıntı
    organize sanayi bölgesi tüzel kişiliği bünyesinde bulunan kooperatiflerden hazırladığı bütçe doğrultusunda her ay sonu itibariyle aidat tahakkuk ettirip makbuz karşılığı tahsil etmektedir.

    aynı şekilde küçük sanayi sitesi yapı kooperatifleri de üyelerinden aidat tahsil etmektedir?

    bu uygulama doğrumudur?neden?

    fatura kesilmiyorsa neden?

    teşekkürler.
    Alınan aidatlar mahiyetdi nedir ? Bu sorunuzu biraz daha açarsanız yardımcı olabiliriz.

    Saygılar.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    470

    Org.San.Böl.Tüzel Kişilikleri, Küçük Sanayi Sitelerinde Kdv

    4562 sayılı organize sanayi bölgeler kanununun 12.maddesinde organize sanayi bölgelerinin gelirleri sayılmıştır.

    MADDE 12.- OSB'nin gelirleri şunlardır:

    a) Müteşebbis heyete katılan kurum ve kuruluşların verdikleri iştirak payları.

    b) Arsa tahsisi yapılan veya satışı yapılan ve OSB'de faaliyet gösterecek olan ve gösteren katılımcıların ödedikleri aidatlar ile arsa ve alt yapı katılım payları ve hizmet karşılıkları.

    c) OSB alt yapı ve sosyal tesislerinin ihalesi için hazırlanan dosyaların satış bedelleri ile bölge içinde kurulacak olan işletmelerin projelerinin tasdik ve vize bedelleri.

    d) Yönetim aidatları.

    e) Su, elektrik, doğalgaz, sosyal tesis, arıtma ve benzeri işletme gelirleri ile iştirak gelirleri.

    f) Arsa satışından sağlanan gelirler.

    g) Bağışlar.

    h) Bölge ortak mülklerinin kira ve hizmet gelirleri.

    i) Banka faizleri.

    j) Gecikme cezaları.

    k) İlan ve reklam gelirleri.

    l) Diğer gelirler.

    ve burada da 16.maddede yönetim aidatlarını tanımlamıştır.

    Yönetim aidatları

    MADDE 16.- Yönetim aidatları ve hizmetlerin karşılıkları, müteşebbis heyet tarafından arıtma tesisi işletme masrafları hariç parsel büyüklüğüne göre belirlenir. Arıtma tesisi işletme masraflarına katılım payları ise debi ve kirletme parametreleri esas alınarak yönetim kurulunca tespit edilir. Yönetim kurulunun yıllık bütçesinde belirtilen, bölgenin alt yapı ve müşterek

    hizmetlerine ait tüm masraflar önceki yıla ait kesin hesap da dikkate alınarak katılımcılar tarafından karşılanır. Belirtilen hizmetlerden yararlanmadıkları gerekçesi ile yönetim aidatlarının ödenmesinden kaçınılamaz.

    Müteşebbis heyetin yönetim aidatı ile ilgili kararları ilam hükmünde olup, ilamların icrasına ilişkin yolla takip edilirler.

    ayrıca;

    Muafiyet

    MADDE 21.- OSB tüzel kişiliği, bu Kanunun uygulanması ile ilgili işlemlerde her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.

    Atıksu arıtma tesisi işleten bölgelerden, belediyelerce atıksu bedeli alınmaz.



    teşekkür ederim.
    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Org.San.Böl.Tüzel Kişilikleri, Küçük Sanayi Sitelerinde Kdv

    Osb ler kurumlar vergisi muafiyet şartlarını ne zaman bozuyor ?
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Ağustos.2011, 22:43
  2. Küçük Sanayi Sitesi Koop.Hk.
    Konu Sahibi suleyman057 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Ağustos.2009, 16:52
  3. Küçük Sanayi Sitesi Koop.hk.
    Konu Sahibi suleyman057 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Temmuz.2009, 16:37
  4. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Tüzel Kişilikleri Sona Erdi
    Konu Sahibi Ogün Güneş Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Kasım.2008, 03:14
  5. K.Sanayi Sitelerinde Kira Stopajı
    Konu Sahibi rıza özbek Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Ocak.2006, 14:46

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36