kamu işçi maaş

Konu: yurtdışına garanti hizmetleri faturalandırılması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    yurtdışına garanti hizmetleri faturalandırılması

    Yurtdışındaki ana firmadan aldığı ürünleri yurtiçinde satan ltd. şirket, yurtiçindeki müşterilerine garanti kapsamında yaptığı hizmetleri ana şirkeye garanti maliyetleri ( warranty cost) adı atında faturalandırıyor.. Bu faturalar için sorumlu sıfatıyla kdv, stopaj vb. hesaplanması gerekir mi??


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.459

    Ynt: yurtdışına garanti hizmetleri faturalandırılması

    Alıntı fugenc Nickli Üyeden Alıntı
    Yurtdışındaki ana firmadan aldığı ürünleri yurtiçinde satan ltd. şirket, yurtiçindeki müşterilerine garanti kapsamında yaptığı hizmetleri ana şirkeye garanti maliyetleri ( warranty cost) adı atında faturalandırıyor.. Bu faturalar için sorumlu sıfatıyla kdv, stopaj vb. hesaplanması gerekir mi??
    Hayır hesaplanması gerekmiyor. Önemli olan siz bu parçayı yurtdışına iade ederken faturanızda garanti kapsamında şerhini zaten yazıyorsunuz.Ayrıca iade işleminde faturaya yazılan küçük bir bedel var buda gümrük işlemleri için.


  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    Ynt: yurtdışına garanti hizmetleri faturalandırılması

    hayır parça göndermiyoruz, buradaki müşteriye yaptığımız garanti hizmetini sonra ana firmaya fatura ediyoruz..( işçilik, kullanılan malzeme vb)

  4. #4
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.459

    Ynt: yurtdışına garanti hizmetleri faturalandırılması

    Alıntı fugenc Nickli Üyeden Alıntı
    hayır parça göndermiyoruz, buradaki müşteriye yaptığımız garanti hizmetini sonra ana firmaya fatura ediyoruz..( işçilik, kullanılan malzeme vb)
    Anladım o zaman durum değişti sorunuzda''Yurtdışındaki ana firmadan aldığı ürünleri yurtiçinde satan ltd. şirket, yurtiçindeki müşterilerine garanti kapsamında yaptığı hizmetleri ana şirkeye garanti maliyetleri ( warranty cost) adı atında faturalandırıyor.. Bu faturalar için sorumlu sıfatıyla kdv, stopaj vb. hesaplanması gerekir mi?? sizin yapacağınız garanti hizmet faturanızı yurtdışı müşteriye keserken KDV'li düzenleyeceksiniz. Çünkü bunun hizmet ihracı sayılabilmesi için 1-Hizmetten Yurtdışında faydalanılması 2-Bedelin döviz olarak getrilmesi 3-Faturanın yurtdışındaki firma adına kesilmesi gerekiryor.Sizin 1 maddeyi taşımadığından dolayı sizin yapacağınız garanti hizmet faturanızı yurtdışı müşteriye keserken KDV'li düzenleyeceksiniz. 1 nolu KDV ile Beyan edeceksiniz buna karşılık aldığınız malzemelerin KDV'sini indirim konusu yapacaksınız.Burda Sorumlu Sıfatıyla KDV ve Stopaj söz konusu değil

    iyi çalışmalar

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    Ynt: yurtdışına garanti hizmetleri faturalandırılması

    Teşekkürler bu arada ben de mükllefle konuştum olay biraz daha detayıyla şöyle;

    Garanti kapsamında burada sattıkları makinalarda problem çıkınca yurtdışındaki ana firmaya tamir vb. için gönderiyorlar, bu aşama yaptıkları nakliye vb. masrafları oraya fatura ediyorlar.. abau durumda da mı aynıdır??

  6. #6
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.459

    Ynt: yurtdışına garanti hizmetleri faturalandırılması

    Alıntı fugenc Nickli Üyeden Alıntı
    Teşekkürler bu arada ben de mükllefle konuştum olay biraz daha detayıyla şöyle;

    Garanti kapsamında burada sattıkları makinalarda problem çıkınca yurtdışındaki ana firmaya tamir vb. için gönderiyorlar, bu aşama yaptıkları nakliye vb. masrafları oraya fatura ediyorlar.. abau durumda da mı aynıdır??
    Buda yukarıdakinin aynısı Nakliye vb.hizmetlerden yurtiçinde faydalanılıyor ayrıca ana işle ilgili bir illiyet söz konusu olduğu için düzenlenen faturaların KDV'Lİ olması gerekir

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: yurtdışına garanti hizmetleri faturalandırılması

    Hizmet yurt içinde verildiğinden faturayı yurt dışına da kesseniz faturada KDV olması gerekmektedir. Veya sorumlu sifatıyla KDV ödemeniz gerekmektedir. Normal olarak İthalde ödemiş olduğunuz indirilecek KDV lerini düzenlediğiniz fatura dolayısı ile hesaplanan KDV nden mahsup edeceksiniz.
    Maliye Bak.lığının bir genelgesinde:
    "Satıcı firmaların garanti süresi içerisinde ve garanti belgesi çerçevesinde müşterilerine sağladığı bedelsiz tamir, bakım ve yenileme hizmetleri karşılığı satış fiyatı içinde tahsil edilmiş ve vergilendirilmiş olduğundan vergiye tabi bulunmamaktadır. Bu tamir, bakım ve yenileme hizmetlerinin müşterilere anlaşmalı servisler aracılığıyla yapılması durumunda da KDV si hesaplanması söz konusu değildir.
    Satıcı firmanın anlaşmalı servisler aracılığıyla müşterilerine bakım, tamir ve yenileme hizmetlerini yaptırması halinde ise anlaşmalı servisce yapılan bu hizmetler her ne kadar müşterilere yapılıyor ise de aslında satıcı firmaya karşı yapıldığından ve satıcı firmanın bu tamir ve yenileme hizmetleri ile ilgili her türlü mal ve hizmet alımları vergiye tabi olduğundan bu kapsamda anlaşmalı servisler tarafından satıcı firmalara verilen tamir ve bakım hizmetleri de vergiye tabi olacaktır. Bu itibarla anlaşmalı servislerce yapılan tamir bakım ve yenileme hizmetleri dolayısıyla satıcı firma adına düzenlenecek faturada KDV si hesaplanması gerekmektedir.
    Diğer taraftan, garanti süresi kapsamında satmış olduğunuz malların garanti süresi içinde ve garanti belgesi kapsamında gerek anlaşmalı servislerce yapılan tamir bakım ve yenileme hizmetleri gerekse değiştirilecek olan parçaların ithali sırasında gümrük idaresine ve diğer idarelere ödenen her türlü vergi, resim ve harçlar ile sigorta bedeli, nakliye, hamaliye v.s. gibi yurtdışındaki garantör firma adına yapmış olduğunuz ödemelerin yurtdışındaki firmaya fatura edilmesi onlar adına yapılmış bir giderin aktarılması olduğundan düzenlenen faturada ayrıca katma değer vergisi gösterilecektir." denmektedir.
    Selam ve sevgiler
    AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 8/5/2009 4:43:46 AM]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 22.Mayıs.2014, 05:02
  2. Garanti iade
    Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Ocak.2012, 11:16
  3. Garanti Kapsamındaki Mallar Hk.
    Konu Sahibi paladin Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Haziran.2010, 20:54
  4. Yurtdışına Yapılan Hizmetlerin Faturalandırılması
    Konu Sahibi Orko Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Haziran.2006, 09:48
  5. Ek Garanti Belgesinin İşlenmesi
    Konu Sahibi stajer66 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 12.Haziran.2006, 11:21

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36