kamu işçi maaş

Konu: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2009
    Mesajlar
    4

    Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    Selam,

    Oncelikle bu konu daha once acılmış ise şimdiden kusura bakmayın.

    Firmamız ilk kez yabancı bayraklı bir tekneye (yat) ürün satacak. Tekne sahibi "yabancı bayraklı bir gemiyim ve KDV muafiyetim var KDV düzenlemeyin" der. Bu sebeple kendisinden muafiyet belgesizi ibraz edin dediğimizde.
    müşterimiz, "kdv muaf yazısı ancak yerli tekneler için geçerli olup yabancı bayraklı tekneler zaten bu vergiden muaf aldığım tüm malzemeleri böyle alıyorum" demekte.

    Acaba bu yazı olmadan sadece tekne yada firma bilgilerini yazarak KDV'siz fatura kesebilirmiyiz.

    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

    Gurkan


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    Evet gemi bilgilerini bayrağını, bağlama limanını faturaya yazın. KDV istisnadır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2009
    Mesajlar
    4

    Ynt: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    Teşekkür ederim. Peki yabancı bayraklı gemilerde bir muafiyet belgesi yok mudur? Sadece isim yazmak yeterli olacaksa muafiyet belgesi niçin vardır?

    cehaletim için bağışlayın. Sanki bu durum kötü niyet doğurur gibi geliyor..

    gurkan..

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    Gemi Türk değil ki. Bağlama limanının yasal koşullarına tabi. Dünyanın her yerinde gemilere limanda verilen hizmetler kdv den istisnadır.
    Bunlar yurt dışı satış gibi düşünülür.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2009
    Mesajlar
    4

    Ynt: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2009
    Mesajlar
    4

    Ynt: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    Selam;

    Bahsi gecen yabancı bayraklı gemilerde KDV istisnası ile ilgili bir mevzuat yada yayımlanmış bir genelge varmıdır. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?


  7. #7
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    2. Uluslararası deniz ve hava taşımacılığına ilişkin olarak araçlara yapılan akaryakıt, su, kumanya, teknik ve diğer malzeme şeklindeki teslimler aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde vergiye tabi olmayacaktır.
    a) Kabotaj hakkının düzenlendiği 20 Nisan 1926 tarih ve 815 sayılı Kanunun 1. maddesi gereğince, yabancı bayraklı gemilerin Türkiye içinde taşıma yapma hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle yabancı bayraklı gemilere yapılan söz konusu teslimler "yurt dışındaki bir müşteriye" yapılan teslim niteliğinde olduğu ve gümrük hattı dışında bulunan araca yapıldığında Katma Değer Vergisi Kanununun 11 ve 12/1-a maddeleri gereğince ihracat istisnası kapsamına girmektedir.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    4

    Ynt: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    Konu hakkında, Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün "Deniz ve Hava Taşıtlarına İhracat Teslimleri" konulu 01.06.2007 tarihli, 2007/23 Sayılı Genelgesine bakmanızı tavsiye ederim

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    4

    Ynt: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    Bir üstteki cevabıma ilave:

    4458 sayılı Gümrük Kanunu?nun 176/2. maddesine göre, serbest dolaşımda bulunan yakıt ve yağlar ile kumanyaların dış sefere çıkan Türk ve yabancı bayraklı gemi, bot ve diğer deniz taşıtları ile hava gemilerine verilmesi ihracat hükmündedir.

    Yapılan ihracat'ın ispatı da ihracat beyannamesi (gçb) ile olur. Bu nedenle 2007/23 sayılı genelgeye bakınız



  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    2

    Ynt: Yabancı Bayraklı Gemilerde KDV İstisnası

    İyi günler,

    Türkiye'de tersanede inşaa aşamasında bulunan yabancı bir tekneye (daha bayrağı çıkmamış) verecek olduğumuz hizmetle ilgili KDV muafiyeti istenmektedir. Yabancı müşterimize KDV muafiyeti sağlayabilmek için (Fatura yurtdışı ünvanına ve adresine kesilecektir) hangi evrak veya belgelere ihtiyacım bulunmaktadır. Lütfen bilgi verebilir misiniz?

    Saygılarımla,

    Yıldırım Keskin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yabancı Bayraklı Gemi Personeli Ssk'sı..
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Aralık.2013, 15:53
  2. Yabancı Bayraklı Gemilere Kumanya Teslimleri
    Konu Sahibi mfatih31 Forum KDV
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 26.Eylül.2013, 18:26
  3. Yabancı bayraklı yata mal teslimi
    Konu Sahibi mavisakal_79 Forum KDV
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 18.Nisan.2012, 13:49
  4. Yabancı Bayraklı Gemiler
    Konu Sahibi *ebru* Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 35
    Son Mesaj : 27.Kasım.2007, 12:37
  5. Yabancı Bayraklı Gemilere Mal Satışında Kdv.
    Konu Sahibi kemalbozkus Forum KDV
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 20.Mart.2007, 09:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36