kamu işçi maaş

Konu: 3 Ay İçinde İhraç Edilmeyen İhraç Kayıtlı Malın İadesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    14

    3 Ay İçinde İhraç Edilmeyen İhraç Kayıtlı Malın İadesi

    Haziran/2005 ayında ihraç kayıtlı satılan bir mal Ağustos/2005 ayında (3 aylık süre içersinde) ihracatçısı tarafında ihraç edilmeyeceği gerekçesi ile iade ediliyor.

    İhracatçının kestiği iade faturasında KDV gösteriliyor ve beyan ediliyor.

    Sorum imalatçı açısından;

    İmalatçının Haziran/2005 ayında KDV ödemesi çıktığından tecil işlemi uygulanmış durumda. Mal Ağustos/2005 ayında iade geldiğinden; KDV 08/2005 ayda indirim konusu yapılır ise Haziran/2005 deki tecil KDV ne olacak?

    Düzeltme yapmak zorundamıyız?

    Kısaca gecikme cezası ödemeden Haziran/20052deki tecil KDV işlemimizi nasıl sonuçlandırırız.

    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    9

    3 Ay İçinde İhraç Edilmeyen İhraç Kayıtlı Malın İadesi

    Sayın Boşver;
    Kısaca tecil KDV işlemini ceza ödemeden sonuçlandırma ihtimaliniz yok...
    Ancak ihracatçı firma ile bir sözleşme yapıp bu sözleşmede; "imalatçı tarafından ihracatçının süresi içinde ihracatı gerçekleştirmemesi halinde ilgili vergi dairesine imalatçının ödemesi gereken ceza, gecikme faizi vs. adı altında yapılacak ödemeleri ihracatçıya rücu etme hakkı saklıdır" şeklinde hüküm olması halinde söz konusu tutarı ihracatçıdan talep etme hakkınız olacaktır.
    aygılarımla.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    3 Ay İçinde İhraç Edilmeyen İhraç Kayıtlı Malın İadesi

    @bosver,


    Daha önce aynı soruya verilen cevaptır. Bu nedenle Arama Motoru nu kullanmanızı öneririm.


    Mal ve hizmet İhracatı:

    Madde 11-1. Aşağıdaki teslim ve hizmetler vergiden müstesnadır:
    .................................................. ...
    c) (3297 sayılı Kanunun 3'üncü maddesiyle eklenen bent) İhraç edilmek şartıyla imalatçılar tarafından kendilerine teslim edilen mallara ait Katma Değer Vergisi, ihracatçılar tarafından ödenmez. Mükelleflerce tahsil edilmeyen ancak ilgili dönem beyannamesinde beyan edilecek olan bu vergi, vergi dairesince tarh ve tahakkuk ettirilerek tecil olunur.

    Söz konusu malların ihracatçıya teslim tarihini takip eden ay başından itibaren 3 ay içinde ihraç edilmesi halinde tecil edilen vergi terkin olunur.
    .................................................. ...
    Ayrıca, KDV kanununun 11/c maddesi gereğince "Söz konusu malların ihracatçıya teslim tarihini takip eden ay başından itibaren 3 ay içinde ihraç edilmesi halinde tecil edilen vergi terkin olunur.".

    Saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İhraç Edilen Malın İadesi
    Konu Sahibi terapist13 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Kasım.2015, 10:21
  2. İhraç Kayıtlı satılmayan bir malın ihracatı
    Konu Sahibi ozgeardıc Forum KDV
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 22.Şubat.2012, 10:53
  3. İhraç kayıtlı malın iadesi
    Konu Sahibi mahsup Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Ekim.2011, 17:00
  4. Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Aralık.2009, 16:09
  5. İhraç Kayıtlı alınan malın ihracı
    Konu Sahibi juılet Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 22.Ekim.2008, 12:44

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36