kamu işçi maaş

Konu: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    320

    Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    Merhabalar,

    Çalıştığımız firmalardan banka teminat mektubu istiyoruz,firmalarda bankaların BSMV ve komisyon masraflarını fatura ile bize yansıtmaktalar.Fakat gelen faturalarda Kdv hesaplamakta.Kişisel görüşüm bu tür faturaların masraf yansıtma faturası olduğu ve kdv hesaplanmaması yönündedir..Fakat maliyenin görüşü ise bununla ilgili işlemlerde Kdv hesaplanması yönündedir.Konu ilgili görüşlerinizi ve varsa kanuni dayanak,özelgeleri paylaşmanızı rica ederim.
    Herkeze şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.455

    Ynt: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    Evet haklısınız yansıtma faturası olduğu için KDV hesaplanmaz

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    25

    Ynt: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    ist. deftarlığının vermiş olduğu mukteza var bu konu ile ilgili



    T.C.
    İSTANBUL VALİLİĞİ

    İl Defterdarlığı
    Katma Değer Vergisi Gelir

    Müdürlüğü





    TARİH : 20.01.2003



    SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.4.308

    KONU : Teminat mektubu masraflarının yansıtma faturalarında

    KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı.






    ?????? TİC. AŞ.





    İlgi dilekçenizde ticari ilişkide bulunduğunuz firmalara verilmek üzere bankalardan aldığınız teminat mektuplarına ait komisyon, damga vergisi gibi masrafları karşı tarafa fatura ederken katma değer vergisi hesaplanıp hesaplanmayacağı hakkında tarafımız görüşü sorulmaktadır.



    3065 Sayılı Katma Değer vergisi Kanununun 1/1. maddesine göre, Türkiye?de yapılan ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler vergiye tabi tutulmuştur.



    Kanunun 4.maddesinin 1.bendinde hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olarak tanımlanmış ve bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek şeklinde gerçekleşeceği belirtilmiştir.



    Buna göre, kendi işiniz için ve kendi adınıza bankalardan aldığınız teminat mektuplarına ilişkin olarak tarafınızdan ödenmesi gereken komisyon ve damga vergisi gibi masrafların sözleşme uyarınca veya başka nedenlerle karşı tarafa yansıtılması esas itibariyle bir masraf aktarımı değil, yapılan ticari faaliyet kapsamında tahsil edilen bir bedel olduğundan genel esaslara göre KDV?ne tabi olacaktır.



    Bilgi edinilmesini rica ederim.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    Olduğu gibi yansıtma durumunda eğer üzerine bir ek yapılmıyorsa kdv olmaz.
    Ancak muktezada farklı bir durum var. Senin ödemen gereken bir tutarı başkasına yüklüyorsan, bu senin satışına girer kdv ödersin diyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.455

    Ynt: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Olduğu gibi yansıtma durumunda eğer üzerine bir ek yapılmıyorsa kdv olmaz.
    Ancak muktezada farklı bir durum var. Senin ödemen gereken bir tutarı başkasına yüklüyorsan, bu senin satışına girer kdv ödersin diyor.
    Size katılıyorum sayın nguroy bencede muktezada bir yorum hatası var bence şu cümlenin iyi analiz edilmesi gerekir .''Buna göre, kendi işiniz için ve kendi adınıza bankalardan aldığınız teminat mektuplarına ilişkin olarak tarafınızdan ödenmesi gereken komisyon ve damga vergisi gibi masrafların SÖZLEŞME UYARINCA (Sözleşmede varsa) veya başka nedenlerle karşı tarafa yansıtılması esas itibariyle bir masraf aktarımı değil, yapılan ticari faaliyet kapsamında tahsil edilen bir bedel olduğundan genel esaslara göre KDV?ne tabi olacaktır

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    270

    Ynt: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    bencede bu durum tamamen bir masraf yansıtmasıdır ve kdvye tabi olması mümkün değildir ancak toplam masraf tutarından fazla olmamak kaydıyla. eğer masraf toplamından fazla bir tutarda fatura kesilmişse bu hizmeti yapmak için alınan tutar haline gelir ve kdvye tabi olacağını düşünüyorum.
    syg..

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    25

    Ynt: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    arkadaşlar şu şekilde de düşünebiliriz mesela bir mal gönderirken sigorta yaptırıyoruz. Sigorta şirketi bize poliçesini gönderiyor ve onda kdv hesaplaması yok. Ancak karşı tarafa yansıtırken biz kdv hesaplıyoruz. Yukarıda verilen örnekte eğer yansıtma faturasını bankaya kesseydik kdv hesaplanmıyacak ancak başka firmaya yansıtırken kdv hesaplanması gerekir. Denildiği gibi bu yansıtma faturası değil gider aktarımı söz konusu diye düşünüyorum.

  8. #8
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355

    Ynt: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    acil cevap rica ediyorum..

    ortak girişim firmamıza, ortaklar kendi adlarına mektup verdik.mektup da ortak girişimin adı yok.firmamızın adı yazıyor.
    tabi bu mektup masraflarınıda biz gider yazdık.

    şimdi bunları ortak girişim adına fatura etmek istiyorum.

    bu faturada kdv olacakmı ?

    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    Hiç boşuna tereddüt etmeyin. teminat mektubu komisyonu aktarımında Aynen yansıtma durumunda kesinlikle kdv yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355

    Ynt: Teminat Mektubunun KDV karşısındaki durumu.

    üstad çok teşekkür ederim.bununla ilgili yazı varmı elinizde? var ise paylaşırmısınız?( özelge,sirkü)

    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Teminat Mektubunun İhale Makamınca İrat Kaydı
    Konu Sahibi meduzam Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Aralık.2013, 14:26
  2. Teminat Mektubunun Tutarının Artması Durumunda Damga Vergisi
    Konu Sahibi Day-Dream Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 26.Şubat.2013, 23:48
  3. KDV iadesinin G.V. karşısındaki durumu
    Konu Sahibi directtarget Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Kasım.2011, 14:41
  4. KDV iadesinin G.V. karşısındaki durumu
    Konu Sahibi directtarget Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 10.Kasım.2011, 12:02
  5. Teminat Mektubunun İhale Makamı Tarafından Gelir Yazılması
    Konu Sahibi meduzam Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 21.Aralık.2009, 16:32

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36