kamu işçi maaş

Konu: İhraç Edilen Malzemeye Ait Hasar Faturasında Kdv

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ekim.2006
  Mesajlar
  451

  İhraç Edilen Malzemeye Ait Hasar Faturasında Kdv

  merhabalar..yurt içindeki imalatçıdan KDV li mal satın aldık ve bunu yurtdışına ihraç ettik..yurt dışına giden mallar ambalajları açıldığında bazılarının hasarlı olduğu görüldü. Yurtdışındaki firma ile görüşmemiz sonucu onlar bize malı iade etmeycekler fakat hasarlı mal kadar tarafımıza fatura kestiler ve bu tutarı ödememizden düştüler..Bizim firmamızda bu hasarlı mal tutarını yurt içindeki imalatçımıza kesecek biz bu faturayı imalatçımıza keserken faturatı KDV li olarakmı keseceğiz.(imalatçımız bize satışı ihraç kayıtlı olarak yapmamıştı.)


 2. #2
  Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Serhat_ Guest

  Ynt: İhraç Edilen Malzemeye Ait Hasar Faturasında Kdv

  SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.11.1086

  KONU : İhraç kayıtlı satışlar sırasında, nakliye, banka,

  navlun bedeli ve reklamasyon giderleri için

  KDV tahsil edilip edilemeyeceği.

  İlgide kayıtlı dilekçenizde, firmanızın ihraç kaydıyla mal alıp bunları Avrupa ülkelerine ihraç ettiği, ihracat öncesinde yada sonrasında mal aldığınız firmalara yansıtmanız gereken nakliye, banka, navlun ve reklamasyon vb. gibi bedeller oluştuğu, bu bedelleri ihraç kaydıyla mal aldığınız firmalara fatura karşılığında yansıtmanız gerektiği, yansıtma yapacağınız firmalardan mal alışınız sırasında KDV ödemediğinizi belirterek, bu firmalara yukarıdaki sebeplerden dolayı keseceğiniz faturalarda KDV tahsil edip edemeyeceğiniz konusunda tereddütte düşüldüğü belirtilerek Defterdarlığımızdan görüş sorulmaktadır.

  Benzer bir konuyla ilgili olarak Bakanlık Makamı?ndan alınan ??? tarih ve ??. sayılı yazıda;

  ? Reklamasyon giderleri ile satıcı aleyhine oluşan kur farklarının ihracatçılar tarafından ihraç malını satanlara yansıtılması karşılığında talep edilen tutarlar, bir teslimin veya hizmetin karşılığı olarak ortaya çıkmamaktadır. Bu tutarlar, ihracatçıya yapılan teslimin bedelinde değişiklik anlamına gelmekte ve matrahta ortaya çıkan bu değişikliğin katma Değer Vergisi Kanununun 35. maddesine göre düzeltilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu düzeltme için ihracatçı tarafından ihraç malını satın aldığı mükellefe fatura düzenlenmesi gerekmektedir. Bu uygulamada;

  - İhraç konusu mal Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 11/1-c maddesi kapsamında tecil-terkin uygulanmak suretiyle satın alınmışsa, satın alma sırasında katma değer vergisi tahsil edilmediğinden, reklamasyon kur farkı vb. unsurlar için ihracatçı tarafından düzenlenecek faturada katma değer vergisi hesaplanmayacaktır.

  - İhraç konusu mal katma değer vergisi uygulanmak suretiyle satın alınmışsa yukarıda bahsedilen unsurlar için ihracatçı tarafından düzenlenecek faturada katma değer vergisi hesaplanması gerekmektedir. İhracatçı tarafından beyan edilecek olan bu verginin, ihraç malını ihracatçıya satan mükellef tarafından genel hükümler çerçevesinde indirim konusu yapılabileceği tabiidir.?denilmektedir.
  Buna göre, ihraç konusu mal tecil-terkin uygulanmak suretiyle satın alınmış ise, satın alma sırasında katma değer vergisi ödenmediğinden, banka, reklamasyon vb. gibi KDV ödenmeyen giderler için firmanız tarafından düzenlenecek faturada katma değer vergisi hesaplanmayacaktır. Ancak yansıtılan giderler için tarafınızdan KDV ödenmiş olması halinde bu giderlerin yansıtılması amacıyla düzenlenecek belgelerde de KDV hesaplanacak ve genel hükümlere göre beyan edilecektir. Öte yandan, ihraç konusu mal katma değer vergisi uygulanarak alınmışsa sözü edilen unsurlar için firmanız tarafından düzenlenecek faturada katma değer vergisi hesaplanması gerekecektir. İhracatçı tarafından beyan edilecek olan bu verginin, ihraç malını ihracatçıya satan mükellefler tarafından genel hükümler çerçevesinde indirim konusu yapılabileceği tabiidir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2006
  Mesajlar
  451

  Ynt: İhraç Edilen Malzemeye Ait Hasar Faturasında Kdv

  serhat bey cevabınız için teşekkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İhraç Edilen Malın İadesi
  Konu Sahibi terapist13 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Kasım.2015, 10:21
 2. İhraç Edilen Tahvil Değerleme
  Konu Sahibi chekici Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Mayıs.2015, 09:37
 3. İhraç Edilen Ürünün İadesi
  Konu Sahibi Kağan Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Kasım.2013, 16:04
 4. Cevap: 2
  Son Mesaj : 13.Haziran.2013, 13:02
 5. İhraç Edilen Mal Bedelinin Tahsil Usulü
  Konu Sahibi tdhp Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 20.Ağustos.2009, 17:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36