Merhabalar,

Biz hem fason tekstil dikim işleri, hem de tekstil ihracatı yapan bir işletmeyiz.

2009 yılında toplam 28,750 TL KDV'yi 1 nolu KDV beyannamemizin "DİĞER İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEMLER" bölümünde "İadeye Konu Olan KDV" kısmında beyan ettik. (Malumunuz olduğu üzere bu sütuna yazılan KDV tutarı "Devreden KDV" den düşmektedir.) Bu rakamı da eski yıllarda olduğu gibi 136 hesaba kaydettik. Ancak bildiğiniz gibi 107 nolu KDV genel tebliği ile tevkifat KDV iadeleri için inceleme raporu şartı konulmuş ve fason işlerden dolayı KDV iadesi zorlaşmıştır.

Öte yandan biz Aralık 2009 ve Ocak 2010 aylarında yaptığımız ihracatlardan yüklendiğimiz KDV'yi bu 28,750 TL'yi beyannamelerimizde "İadeye Konu Olan KDV" kısmına yazdığımız ve bunun neticesinde "Devreden KDV" miz çıkmadığı için iade alamıyoruz.

2009 için verdiğimiz beyannamelere düzeltme beyanı verip bu tutarı "DİĞER İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEMLER" bölümünde sıfır olarak göstermek suretiyle "Devreden KDV" kısmına aktarmak suretiyle ihracattan dolayı yüklendiğimiz KDV'yi iade almamız mümkün olur mu? Ya da üstadlarım nasıl bir yol izlememizi önerirler? Durumu Vergi Dairesine nasıl izah ederiz?