kamu işçi maaş

Konu: Yatırım Teşvik Belgesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  4

  Yatırım Teşvik Belgesi

  Teşvik belgesi kapsamında ithal ettiğimiz makinayı 2,5 yıl sonra yenilemek amacıyla satmak istiyoruz.

  KDV açısından ve teşvik belgesi açısından durum hangi boyutta gelişir.

  Özetle, Teşvik kapsamında KDV siz ithal ettiğimiz makineyi KDV'li olarak satıp Y.Teşviki kapsamında aynı makinenin çok daha verimli olanını ithal etmek istiyoruz.

  Ne yapmalıyız, Satma hakkımız varmı ?, KDV açısından sorun yaşarmıyız.
  Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim. 2. #2
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  9

  Ynt: Yatırım Teşvik Belgesi

  Alıntı alibahar Nickli Üyeden Alıntı
  Teşvik kapsamında alınan malların satışıyla ilgili olarak Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararların Devir, Satış, ihraç ve kiralama koşullarını düzenleyen ilgili maddelerini incelemenizin yararlı olacağını düşünüyorum.

  Yatırım teşvikleri ile ilgili son Bakanlar Kurulu Kararına bakacak olursak http://rega.basbakanlik.gov.tr/main....7/20090716.htm

  Devir, satış, ihraç ve kiralama

  MADDE 15 ? (1) Yatırım tamamlama vizesi yapılmış teşvik belgesi kapsamındaki makine ve teçhizatın, devir, satış, ihraç veya kiralanması, söz konusu yatırım mallarının teminini müteakip beş yılı doldurmuş olması hâlinde serbesttir. Ancak, söz konusu satışların işletmenin asgarî beş yıl süre ile faaliyette bulunmasını engelleyecek mahiyet taşımaması gerekir.

  (2) Teşvik belgesi kapsamındaki yatırımını tamamlamış ancak tamamlama vizesi yaptırılmamış yatırımlarla ilgili makine ve teçhizatın, teminini müteakip beş yıl geçtikten sonra satışının yapılmış olması hâlinde, işletmenin asgarî beş yıl süreyle faaliyette bulunmuş olması şartıyla, Müsteşarlıkça herhangi bir müeyyide uygulanmaksızın tamamlama vizesi yapılabilir.

  (3) Tamamlama vizesi yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın beş yılını doldurmamış makine ve teçhizatın yatırımın bütünlüğünün bozulmaması kaydıyla veya bütünü ile birlikte;

  a) Teşvik belgeli bir başka yatırım için devri,

  b) Teşvik belgesi olmayan bir başka yatırımcıya satışı,

  c) İhracı,

  ç) Kiralanması,

  Müsteşarlığın iznine tabidir.


  (4) Tamamlama vizesi yapılmamış veya tamamlama vizesi yapılmış olmakla birlikte beş yılını doldurmamış makine ve teçhizata satış izni verilebilmesi için yatırımın bütünlüğünün bozulmaması şartı aranır. Bu tür durumlarda satış izni verilen makine ve teçhizata uygulanan destekler tahsil edilmez. Ancak yatırımcının teşvik belgesinin satış iznini müteakip diğer nedenlerle iptali hâlinde izin verilen makine ve teçhizata uygulanan destekler de ilgili mevzuatı çerçevesinde kısmen veya tamamen geri alınır.

  (5) Beş yıllık süreyi doldurmamış makine ve teçhizatın tamamlama vizesinin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın izinsiz satıldığının tespit edilmesi hâlinde satışı yapılan makine ve teçhizat ile ilgili tahsil edilmeyen gümrük vergisi ve KDV ile varsa indirimli kurumlar vergisi veya gelir vergisi uygulanmak suretiyle yararlanılan destekler ilgili mevzuatı çerçevesinde tahsil edilir. Satış dolayısıyla yatırım tutarında meydana gelen azalma nedeniyle kullanılabilecek azamî kredi tutarında da azalma oluşması durumunda fazladan kullanılan krediye tekabül eden faiz desteği 8 inci madde çerçevesinde, vadeli ithalat ile kredi kullanımında tahsil edilmeyen Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi ise ilgili mevzuatı çerçevesinde geri alınır.

  (6) Teşvik belgesi kapsamında temin edilen makine ve teçhizatın, üretilecek mal veya hizmetlerin teşvik belgesi sahibi yatırımcı tarafından satın alınması koşuluyla diğer bir yatırımcıya herhangi bir ücret alınmaksızın geçici olarak verilmesi veya kiralanması Müsteşarlığın iznine tabidir.


  Yatırım teşvikleri ile ilgili 2006 yılındaki Bakanlar Kurulu Kararına bakacak olursak http://rega.basbakanlik.gov.tr/main....0/20061006.htm

  Devir, satış, ihraç, kiralama

  MADDE 13 ? (1) Yatırım tamamlama vizesi yapılmış teşvik belgesi kapsamındaki makine ve teçhizatın, devir, satış, ihraç veya kiralanması söz konusu yatırım mallarının teminini müteakip 3 yılı doldurmuş olması halinde serbesttir.

  (2) 3 yıllık sürenin doldurulup doldurulmadığına bakılmaksızın, tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgeleri kapsamındaki makine ve teçhizatın, yatırımın bütünlüğünün bozulmaması kaydıyla veya bütünü ile birlikte;

  a) Teşvik belgeli bir başka yatırım için devri,

  b) Teşvik belgesi olmayan bir başka yatırımcıya satışı,

  c) İhracı,

  ç) Kiralanması,

  Müsteşarlığın iznine tabidir.

  (3) Teşvik Belgesi kapsamında temin edilen makine ve teçhizatın, üretilecek mal veya hizmetlerin teşvik belgesi sahibi yatırımcı tarafından satın alınması koşuluyla diğer bir yatırımcıya herhangi bir ücret alınmaksızın geçici olarak verilmesi veya kiralanması Müsteşarlığın izinine tabidir.

  (4) Teşvik Belgesi kapsamında yer alan yatırımlardan tamamlama ve belgede kayıtlı özel şartların vizesi yapılabilecek durumda olan firmaların cebri icra takiplerine konu olması veya iflas masasına girmesi durumunda, yatırımcı, icra veya iflas organı tarafından icra ile satışın veya iflasın kesinleşme tarihinden önce talep edilmesi halinde Müsteşarlıkça teşvik belgesinin tamamlama vizesi yapılabilir. Ancak, satışın kesinleşmesi halinde kesinleşme tarihi itibarıyla varsa satış için gerekli süreleri doldurmamış olan makine ve teçhizata yönelik olarak yararlanılan destekler 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde tahsil edilir.

  (5) Yatırımcı firmanın ilgili kanun hükümlerine göre tasfiyeye girmesi halinde de firmanın, ilgili tasfiye kurulunun veya organının talebi üzerine dördüncü fıkra hükümlerine göre işlem yapılabilir.


  Teşvik kapsamında alınan malların satışı özellikli bir konudur. 2006 yılındaki kararda 3 yıl olan süre 2009 da 5 yıla çıkarılmıştır. Ayrıca yatırımın tamamlama vizesinin yapılıp yapılmadığı da önemlidir. Böyle bir işlem yapmadan önce Hazine Müsteşarlığı'ndan ve Yatırım Teşvikleri Uygulamaları hakkında bilgili bir YMM den yardım almak yararınıza olacaktır. İlgili zaman dolmadan izinsiz bir satış yapılması malı alırken ödenmeyen KDV ve varsa Gümrük Vergisi, sağlanan tüm desteklerin faizi ile birlikte geri tahsili büyük bir maddi külfet getirecektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yatırım Teşvik Belgesi Hk.
  Konu Sahibi BALALI Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 10.Ocak.2012, 09:24
 2. Yatırım Teşvik Belgesi
  Konu Sahibi cevat kerem Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 12.Şubat.2010, 23:15
 3. Yatırım Teşvik Belgesi
  Konu Sahibi ST.SMMM OZ. Forum Diğer Makaleler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Aralık.2009, 12:53
 4. Yatırım ve Teşvik Belgesi Hk.
  Konu Sahibi usta Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 11.Kasım.2008, 14:30
 5. yatırım teşvik belgesi
  Konu Sahibi MELEK Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2005, 10:12

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36