kamu işçi maaş

Konu: Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinin Tesliminde Tevkifat Uygulaması Hk.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  139

  Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinin Tesliminde Tevkifat Uygulaması Hk.

  Merhaba ,

  Asagida KDV Genel Teblig Seri No:108 den yaptigim alintiya istinaden sizlere bir konuda danismak istiyorum .

  Ornegin Kasapcilik isletmesine sahip gercek kisi vergi mukellefi ,Mezbahadan aldigi 1/2 tevkifat oranli mal alim faturasina karsilik ,Restorant isletmesine yaptigi satisina istinaden kestigi faturada da ,restorant isletmesi kasap isletmesine 1/2 oraninda tevkifat uygulayacakmidir ?

  Konu ile ilgili goruslerinizi bekliyorum .

  Saygilar .

  2. Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinin Tesliminde Tevkifat Uygulaması  Büyük ve küçükbaş hayvanların etlerinin (sakatat ve bağırsak dahil) teslimlerinde, bu Tebliğin yayımını izleyen günden başlamak üzere 1/2 oranında tevkifat uygulanması uygun görülmüştür.  Bu kapsamdaki tevkifat uygulamasından doğan iade talepleri, 107 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (A/2) bölümünde yer alan iade uygulamasına ilişkin açıklamalar çerçevesinde yerine getirilecektir.  3. Tevkifatın Sınırı  KDV Kanununun 17/1 inci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşların (tarımsal amaçlı kooperatifler hariç), sermayelerinin % 51 veya daha fazlası kamuya ait işletmelerin ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşların bu bölümde belirtilen teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır. Diğer mükellefler tarafından yapılacak teslimlerde faturada gösterilen işlem bedelinin hesaplanan KDV ile birlikte, Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesine göre belirlenen fatura düzenleme sınırının altında olması halinde de tevkifat uygulanmayacaktır.  4. Bildirim Zorunluluğu ve Müteselsil Sorumluluk  Bu bölümde tevkifat kapsamına alınan işlemlerde satıcılar, tevkifat uygulanan satışları ile satış yaptıkları alıcılara ait bir listeyi izleyen ayın 15 inci gününün mesai saati bitimine kadar bağlı oldukları vergi dairesine vermek zorundadırlar.  Buna göre tevkifat uygulanan her satış faturası itibariyle;  -faturanın tarih ve numarası,

  -tevkifat uygulanan malın cinsi, miktarı, tutarı,

  -teslimin tabi olduğu KDV oranı, toplam hesaplanan KDV tutarı, alıcı tarafından tevkif edilen ve satıcı tarafından beyan edilecek KDV tutarları,

  -alıcının kimlik bilgileri ile bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası,  bir liste halinde düzenlenerek satıcı mükellefler tarafından doğruluğu imza ve kaşe tatbik edilmek suretiyle onaylanacak ve yukarıda belirtilen süre içinde vergi dairesine verilecektir.  Belirtilen süre içinde bu listeyi vermeyen veya eksik veren satıcılar, alıcının tevkifat tutarını beyan etmemesi veya beyan etmekle birlikte vergi dairesine ödememesi halinde Hazineye intikal etmeyen vergi tutarlarının ödenmesinden alıcılar ile birlikte müteselsilen sorumlu olacaktır.  Tebliğ olunur.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  731

  Ynt: Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinin Tesliminde Tevkifat Uygulaması Hk.

  evet fatura kesme sınırının üzerindeki tutar için uygulanacaktır.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinin Tesliminde Tevkifat Uygulaması Hk.

  2. Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinin Tesliminde Tevkifat Uygulaması
  Büyük ve küçükbaş hayvanların etlerinin (sakatat ve bağırsak dâhil) gerçek usulde KDV mükellefleri ile 91 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİnin (A/2) bölümünde sayılan kurum ve kuruluşlara teslimlerinde, bu Tebliğin yayımını izleyen günden başlamak üzere (1/2) oranında tevkifat uygulanması uygun görülmüştür. [2]
  Bu kapsamdaki tevkifat uygulamasından doğan iade talepleri, 107 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİnin (A/2) bölümünde yer alan iade uygulamasına ilişkin açıklamalar çerçevesinde yerine getirilecektir.
  3. Tevkifatın Sınırı
  KDV Kanununun 17/1 inci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşların (tarımsal amaçlı kooperatifler hariç), sermayelerinin % 51 veya daha fazlası kamuya ait işletmelerin ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşların bu bölümde belirtilen teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır. Diğer mükellefler tarafından yapılacak teslimlerde faturada gösterilen işlem bedelinin hesaplanan KDV ile birlikte, Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesine göre belirlenen fatura düzenleme sınırının altında olması halinde de tevkifat uygulanmayacaktır.
  ---------------------------------

  Teslim konusu mal veya hizmet tevkifat kapsamında ise tevkifat uygulayacaksınız.
  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  139

  Ynt: Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinin Tesliminde Tevkifat Uygulaması Hk.

  Tesekkurler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Ekim.2012, 16:21
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 14.Haziran.2011, 12:37
 3. Yem Satış ve Büyük Baş Hayvan Yetiştiriciliği
  Konu Sahibi mgirgin1970 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Nisan.2011, 16:35
 4. Kullanılmış Binek Otomobillerin Tesliminde KDV Uygulaması
  Konu Sahibi manasse Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Ağustos.2010, 10:40
 5. Cevap: 8
  Son Mesaj : 16.Nisan.2008, 12:24

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36