kamu işçi maaş

Konu: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    75

    Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    Merhaba,
    Firmamamız vadeli mal alımında bulunduğu firmaya vermek üzere bankadan teminat mektubu almakta ve bunun karşılığında komisyon vs. ödemekte olup bunu karşı tarafa, mal alımında bulunduğu firmaya kdv hesaplamadan fatura ile yansıtmaktadır.Bu faturayı kdv beyannamesinde gösterirken özel matrah şeklindemi gösterilmesi gerekir.Yada beyannamede göstermelimiyiz?Ayrıca yevmi kaydı nasıl olmalıdır.?Cevaplarınız için teşekkür ederim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    21

    Ynt: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    Sayın Gülüş

    Teminat mektubu komisyonuna kendiniz bir komisyon ilave etmeden olduğu gibi yansıtıyorsanız kdv hesaplamayacaksınız. Dolayısıyla beyannmade göstermenize de gerek bulunmayacaktır. Nitekim Büyük Mükellefler Vergi Dairesine ait olan bir özelgede; teminat mektubu yansıtmalarının kdv'ye tabi bulunmadığı belirtilmektedir. (15.05.2008 tarih ve 14999 sayılı özelge)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2010
    Mesajlar
    62

    Ynt: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    Merhaba,
    Temiat komisyonlarında kdv yoktur. Bu faturanın kaydının da şu şekilde yapabilirsiniz.

    320/329 (B)
    679 (A)

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    75

    Ynt: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    sn.Zekai Özcan
    Fatura düzenliyor bu geliri nasıl beyan etmemiz gerekiyor?sadece kayıtlarda olması yeterlimidir. ?
    ayrıca özelge diyorsunuz o özelgeden en az on tane daha var ama 2003 yılındaki özelgeleride incelerseniz.aynı otorite kdv tabidir de diyor.! Sizce bir çelişki yokmu?

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    21

    Ynt: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    Sn. Gülüş...

    Özelgeler arasında tutarsızlık bulunması doğal. Esasen özelgeler vergi idaresinin görüşü konusunda sadece ipucu verirler. Bizim için son referans kaynağı değildir. Ancak konu ile ilgili vergi idaresinin son görüşlerinin tutarlı bir şekilde söz konusu yansıtmaların kdv'ye tabi tutulmayacağı yönündedir. Bizim için önemli olan budur. Kdv'nin konusu 3065 Sayılı KDV Kanununun 1. maddesinde de belirtildiği üzere; Türkiye'de yapılan ticari, sınai, zırai ve serbest meslek faaliyeti sonucu yapılan teslim ve hizmetlerdir. Yani herhangi bir işlemin vergiye tabi tutulabilmesi için teslim veya hizmetin vukubulması gerekir. Yansıtma faturaları tek başına teslim veya hizmet değildir. Dolayısıyla yansıtma faturasının düzenlenmesi ile vergiyi doğuran olay meydana gelmemektedir. Yansıtma faturası ilk olaya bağlı bir olaydır. İlk olay hangi oranda vergiye tabi ise, yansıtmanın da o oranda vergiye tabi olması vergi idaresinin son yıllarda istikrar kazanmış görüşlerinden birisidir. Teminat mektubu masrafı kdv'ye tabi olmadığından söz konusu masrafın yansıtılması da aynı şekilde vergiye tabi olmayacaktır.

    Yansıtma faturasının bizce 679 hesapta takip edilmesi uygun olacaktır. İyi çalışmalar...

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    Yansıtmalarda olayın özüne bakılır. Eğer işlemin kendisi 18 kdv ye tabi ise aynen yansıtılır.
    Teminat mektubu masrafı kdv ye tabi değildir. BSMV vardır ama bunu ayrıca belirtmeye de gerek yoktur. Toplam üzerinden kdv siz fatura kesilir. Banka faizi de aynıdır.
    Ancak bu söylediklerim aynen yansıtma durumunda geçerlidir tabi
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    75

    Ynt: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    Sn.Özcan ve nguroy yanıtlarınız için teşekkür ederim.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Nisan.2010
    Mesajlar
    3

    Ynt: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    Konu hakkında Maliye Bakanlığı (MB) tarafından verilen muktezada ?bayilik alabilmek için verdiği teminat mektuplarına ilişkin masrafları ana firmadan tahsil eden bir mükellefin bu işleminin, bir teslim veya hizmet karşılığını teşkil etmemesi nedeniyle KDV?nin konusuna girmediği (MB, 1996, 54092)? yönünde bir görüş bildirilmiştir.

    İVDB de konu hakkında ?kendi işiniz için ve kendi adınıza bankalardan aldığınız teminat mektuplarına ilişkin olarak tarafınızdan ödenmesi gereken komisyon ve damga vergisi gibi masrafların sözleşme uyarınca veya başka nedenlerle karşı tarafa yansıtılması esas itibariyle bir masraf aktarımı değil, yapılan ticari faaliyet kapsamında tahsil edilen bir bedel olduğundan genel esaslara göre KDV?ye tabi olacaktır (İVDB, 2003, KDV.308)? şeklinde görüş bildirmiştir.

    Ancak konu hakkında verilen son muktezada ?BSMV kapsamına girmesi nedeniyle KDV?den müstesna olan teminat mektubu komisyon bedellerinin şirket müşterilerince şirkete birebir yansıtılması işleminin KDV?ye tabi olmadığı (GİB, 2007, 50358, BMVDB, 2008, Muk.281-14999 ve BMVDB, 2009, Muk.422-5125)?na dair yukarıda yer alan muktezanın aksi bir görüş bildirilmiştir.

    Teminat mektubu, ticari faaliyetlerin daha güvenli olarak yapılması ve risklerin garanti edilmesine yönelik bir finansal güvencedir. Bu güvence lehdara verilmekle birlikte, teminat mektubunu alan taraf bu mektuba ait komisyon giderleri ve teminat mektubunun çözülmesi durumlarında ise yasal takibattan sorumludur. Lehdar bu mektuba ait giderlerin ve mektup çözüldüğü zaman ödenmesinden sorumlu değildir. Lehdar açısından alacağı için bir güvenceden ibaret olan teminat mektubu, gider mahiyetini kazanamaz. ve müşterisi adına teminat mektubu masraflarını ödemeyi kabul etmesi durumunda ise müşterisi tarafından yansıtılan şey teminat mektubu masrafları değil, ticari, zirai ve mesleki faaliyet kapsamında yapılan bir hizmet bedeli olarak KDV?ye tabidir. Bu durumda lehdara yansıtılan teminat mektubu bedeli, hizmet bedeli olarak gelir hesaplarına aktarılacak ve bu tutar üzerinden KDV hesaplanacaktır. Bu açıdan İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı?nın 2003 yılında verdiği (İVDB, 2003, KDV.308) mukteza yerindedir.

    KDV açısından, teminat mektubunun yansıtılmasında kıstas, teminat mektubunun işletmenin giderlerinde GVK 40/1?e göre gider olarak kayıtlanabiliyorsa, bir sonraki aşamaya KDV?li, eğer aynı maddeye göre gider olarak dikkate alınmayacak ve nazım hesaplarda izlenecek ise o zaman KDV?siz olarak yansıtılacaktır. KDV hesaplanıp hesaplanmamasında temel ölçü ticari faaliyet kapsamında yapılıp yapılmamasıdır. Eğer işletme, ticari faaliyetleri dolayısıyla, teminat mektubunu kanunen gider yazıyorsa, bu işletmeden diğer bir işletmeye yansıtması durumunda KDV hesaplanacaktır.

    Bayilik alabilmek için, bankadan alınan teminat mektubu, işletmenin ticari kazancın idame ettirilmesi için yaptığı genel giderlerden olduğu için genel giderleri içerisinde yer alacaktır. Bu teminat mektubu masraflarını üstlenen (bayilik veren) işletmeye yansıtılması durumunda, artık yansıtılan ?şey? teminat mektubu vasfından çıkmaktadır. Bu durumda yansıtılan bedeli, hizmet bedeli kapsamında değerlendirmek gerekir.

    Yani adına teminat verdiğiniz işletme sizin teminat mektubunuzun masraflarını karşılıyorsa yansıtan işletme açısından KDV li fatura düzenlemek gerekmektedir.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    148

    Ynt: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    iyi akşamlar arkadaşlar,
    müşterimizden cari borcuna karşılık senet aldık bankdan senet tahsilinde masraf kesiliyor bunu müşteriye yansıtacağız, yansıtma da kdv olmalı olursa dahil mi hariç mi olmalı
    görüşlerini belirten arkadaşlara teşekkür ederim.
    saygılarımla;

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    148

    Ynt: Teminat mektubu masrafı yansıtma faturası.?

    iyi akşamlar arkadaşlar,
    müşterimizden cari borcuna karşılık senet aldık bankadan senet tahsilinde masraf kesiliyor bunu müşteriye yansıtacağız, yansıtma da kdv olmalı olursa dahil mi hariç mi olmalı
    görüşlerini belirten arkadaşlara teşekkür ederim.
    saygılarımla;

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Teminat Mektubu Komisyon Masrafı Yansıtma
    Konu Sahibi NURETNS Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Ocak.2018, 14:42
  2. Banka Teminat Mektubu Ve Teminat Amaçlı Alınan Senetler
    Konu Sahibi feyzanur Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 28.Ocak.2014, 14:04
  3. Teminat Mektubu Yansıtma Faturası Ba Bs Formuna dahil edilmeli midir ?
    Konu Sahibi Ant Z Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 30.Kasım.2010, 11:23
  4. Teminat Mektubu
    Konu Sahibi aday Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Mart.2008, 11:09
  5. Teminat Mektubu
    Konu Sahibi eda2307 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 02.Aralık.2006, 20:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36