kamu işçi maaş

Konu: Yurt Dışındaki bir firmadan Kiralamada Hizmetin Yurt Dışında verilmesinde KDV?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2010
    Mesajlar
    2

    Yurt Dışındaki bir firmadan Kiralamada Hizmetin Yurt Dışında verilmesinde KDV?

    Yurtdışındaki bir firmadan ( yabancı bayraklı ) gemi kiraması ( kiralanan gemi sadece uluslararası sularda taşımacılık hizmeti verecek ) ile ilgili olarak yabancı firma tarafından düzenlenen kira faturasında sorumlu sıfatıyla KDV tevkifatı yapılması ve stopaj ödenmesi ile ilgili konularda varsa bilginizi varsa alınmış mukteza örneklerini rica ederim. ( Gemiyi kiraya veren firmanın bulunduğu ülke ile çifte vergilendirme anlaşması yok. ) ( vergi dairesinden istisna yazısı alınırsa kiralama sözleşmesi Türkiye'de yapılsa da DV istisna olur mu ?

    KDV Kanununun 1 ve 6 .maddelerine istinaden Hizmetin yurt dışındaki firmadan (Türkiyede yerleşik veya şubesi olmayan bir firmadan ) alınması ve hizmetin yurtdışında ki firmalara verilmesi değerlendirildiğinde KDV mükellefiyetinin doğmayacağı ve sorumlu sıfatıyla da beyanın söz konusu olmyacağı görüşündeyim.

    Birde düzenlenen fatura için yapılan ödemeden stopaj kesintisi yapmamız gerekmektemidir ?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Yurt Dışındaki bir firmadan Kiralamada Hizmetin Yurt Dışında verilmesinde KDV?

    hizmet alımı kdv den istisna iş için uygulandığından kdv hesaplamanıza gerek yoktur
    fakat kiralama işi olduğundan stopaj hesaplayıp ödemeniz gerekir %20

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2010
    Mesajlar
    2

    Ynt: Yurt Dışındaki bir firmadan Kiralamada Hizmetin Yurt Dışında verilmesinde KDV?

    Cevabınız için teşekkürler

    Stopaj kesintisinin yapılması gerektiği ile ilgili sizde bir mükteza varmıdır ?


    KV Kanununun ilgili maddeleri ( 30.md ) ile ilişkilendiremedim. Yurtdışından sağlanan ve aynı zamanda bu sağlanan hizmetide yurtdışındaki firmalar için kullandığımızda gelir ile gider arasındaki farkın yurtdışı kazanç istisnası kapsamına girmesi ve bu açıdan da stopaj kesintisinin yapılmaması gibi bir sonuc ulaşabilirmiyiz ?

    Teşekkürler

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Yurt Dışındaki bir firmadan Kiralamada Hizmetin Yurt Dışında verilmesinde KDV?

    Sadece KVK 30 DEİL gvk 94 teki sayılan durumlarda da stopaj ödenir gvk 94 te gvk 70 de yazılı kiralamalarda stopaj olur diyor
    bu konuda illa müktezaya gerek yoktur



    20 Kasım 2007




    Talha APAK

    Öğretim Görevlisi

    Yeminli Mali Müşavir

    t.apak@apakymm.com

    t.apak@superonline.com

    YURT DIŞINDAN SAĞLANAN HİZMETLERİN KDV VE STOPAJ KARŞISINDAKİ DURUMU



    Buna mukabil yurt dışından sağlanan;


    Elemanların ücretleri (yabancı bir kuruluşun elemanının Türkiye?deki bir firmanın personeli veya yöneticisi olarak çalışması nedeniyle söz konusu yabancı kuruluşa yapılan ödeme ?ücret? niteliğindedir ve KVK?nın 30. maddesi uyarınca stopaja tabidir.),

    Mühendislik, montaj, danışmanlık, eğitim hizmeti, özel yazılım yaptırılması, tercüme yaptırılması gibi serbest meslek hizmeti niteliğindeki hizmet bedelleri,

    Kiralama hizmeti karşılığında yapılan ödemeler (Finansal kira veya normal kira),
    Borç verme, mevduat ve benzeri fonlamalar karşılığında ödenen faizler,

    Telif, imtiyaz, ticaret unvanı, marka, know-how ve benzeri gayrimaddi haklar için ödenen bedeller veya kiralar
    gibi, GVK?nın 94 veya KVK?nın 30. maddesi kapsamında bulunan ödemelerde, vergi anlaşmasında stopajı önleyen bir hüküm olmadığı sürece, gerekli oranlar üzerinden stopaj yapılması icap etmektedir.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Nisan.2017, 15:38
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Mart.2017, 12:12
  3. Yurt Dışı Hizmetin Kdv si
    Konu Sahibi mutu1072 Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 12.Mayıs.2009, 16:58
  4. Yurt Dışındaki Şube
    Konu Sahibi bjk1903korkut Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Nisan.2009, 13:42
  5. Yurt Dışına Giden Personelin Yurt Dışında Muayene Olması...
    Konu Sahibi SMMMESUT Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 18.Haziran.2007, 17:14

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36