kamu işçi maaş

Konu: İhraç Kayıtlı Mal İadesi

İhraç Kayıtlı Mal İadesi

ihraç kayıtlı satılan malımız iade edildi
    ben firmanın bana kestiği faturadaki kdvyi indirim konusun yapabiliyormuyum

610 satıştan iadeler
    191 ind kdv
    120 alıcılar

120 alıcılar
    191 tecil kdv kayıt budur sanırım peki ihraç kayıtlı satışın yapıldığı ayda düzeltme yapmam gerekiyormu

Ynt: İhraç Kayıtlı Mal İadesi

tecil edilecek kdv 191 değil 192 olması gerekli

120
    192

ihracatçının kestiği fatura doğru kdv li olmalı ....eğer ilgili ayda ihraç kayıtlı kdv nin tamamını kullandıysanız ödenecek kdv çıktıysa kdv beyanını düzeltmenizi isterler .. yok iade aldıysanız düzeltmenize gerek yok iade alıcağonı rakam vergi daire sisteminde eksik gözükür..

duydu hanım teşekkürler ihraç kayıtlı satışı yaptığımız ayda iademiz çıktı düzeltme vermiycez onu analadım bide 192 hs alacaklandırınca maliyedeki iade rakamı ile bizim kayıtlarımızdaki rakam eşit olacak bu durumda sorun kalmıyo sanırım

evet doğru ama dairedeki kdv iadenizle ilgilnen memurlada teyitleşin .. çünkü size problem var diye dönerler..
    onunda fikrini alın normalde ben iade aldığım dönemde bu gibi durumlarda değiştirmezdim beyannamemi..

Alıntı eksen Nickli Üyeden Alıntı
    ihraç kayıtlı satılan malımız iade edildi
    ben firmanın bana kestiği faturadaki kdvyi indirim konusun yapabiliyormuyum

610 satıştan iadeler
    191 ind kdv
    120 alıcılar

120 alıcılar
    191 tecil kdv kayıt budur sanırım peki ihraç kayıtlı satışın yapıldığı ayda düzeltme yapmam gerekiyormu
    İhraç kayıtlı satış yaptığınız aydaki Kdv beyannamesinde iade edilecek kdv rakamı fazla güzüktüğü için iade gelen mala isabet eden iade tutarına Kdv beyannamesine düzeltme vermeniz gerekmektedir. Düzeltme beyannamesini verdikten sonra dilekçe ekinde iade gelen ihraç kayıtlı mal nedeni ile düzeltme yaptğınızı belirten bir dilekçe ile vergi dairenize bilgi vermelisiniz. Biz bu şekilde yapıyoruz..

ORYILMAZ beyannamede görünen iadeyi zaten alamıycam bunuda 192 tres kayıtla düzeltiyorum iade talep edilen ayda devir kdvvem var tekrar neden düzeltme yapmak zorundayım anlatırmısınız

%10 geçmeyen eksik iade alımlarımda düzeltme yaptırmıyor benim dairem o nedenle size dairenizle görüşün dedim belki onlar ısarla isteyebilir.. ama tutar baya yüklüyse ozaman isteyebilirler.

Alıntı eksen Nickli Üyeden Alıntı
    ORYILMAZ beyannamede görünen iadeyi zaten alamıycam bunuda 192 tres kayıtla düzeltiyorum iade talep edilen ayda devir kdvvem var tekrar neden düzeltme yapmak zorundayım anlatırmısınız
    Sayın Eksen..
    Vergi dairesi sizin malınızın geri geldiğini, bu nedenle beyannamede yazan iade rakamını istemeyeceğinizi nasıl bilecek.. Bu nedenle ihraç kayıtla sattığınız malın iade geldiğini ve iadeden vazgeçtiğinizi belirten dilekçe ekinde düzeltilmiş kdv beyannamesi ve iade faturasının fotopisi ile vergi dairenize bilgi vermeniz gerekir. Düzeltme yapmazsanız vergi dairesi kayıtlarında iade rakamı hep gözükür ve sizden yine düzeltme isterler...

kolay gelsin arkadaşlar ,
    ağustos da ihraç kayıtlı sattığımız mal eylül de iade geldi ağustos beyn.düzeltme vereceğim beyanname üzerinde ne yapmam lazım, (ihraç kayıtlı satışalrı iade kadar azaltacakmıyım) ayrıca ağustos kdv tahkkukunu nasıl düzeltmem lazım.
    yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler
    saygılarımla;

Sayın A-Ce

Muhasebe Kaydı;

610 xxx
    191 xxx
    120 xxx

120 xxx
    192 xxx

Kdv beyanında da ihraç kayıtlı satışlar kısmında yüklenilen kdv kısmında iade de ki KDV kadar eksik yazacaksınız.
    Eğer Ödeme çıkacaksa:

192 xxx
    360 xxx
    şeklinde kayıt yapılır.

Kolay Gelsin...
    Mali Müşavir<br />Ebru TURĞUL<br />Akıllı insan aklını kullanır, Daha akıllı insan başkalarının da aklını kullanır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)