kamu işçi maaş

Konu: Taşerona Ceza ft. kdv

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    325

    Taşerona Ceza ft. kdv

    Sn. MEslektaşlar,
    Yaptığım araştırmada, sorgulamada aşağıdaki konuda muhtelif görüşlere ulaştım....
    Konuyu sizlerle de paylaşmak sizinde görüşünüzü almak isterim.......

    İhale yoluyla taşeron firmaya devredilen satış ve dağıtım işinde; yüklenici ile tanzim edilen sözleşmede, belirli satış limitleri öngörülmüştür. Söz konusu limitlerin altında bir satışın gerçekleşmesi durumunda, yükleniciye ceza faturasının düzenleneceği ifade edilmiştir. Ancak düzenlenecek ceza faturasının;
    a) KDV?ye tabi olup olmayacağı;
    b) KDV söz konusu ise, Malın Tabi olduğu KDV oranından mı olacağı,
    Konularında tereddüt oluştu....Ceza mahiyetinde olduğundan KDV tabi olmaması gerektiğini ifade eden meslektaşlar var...Ama 26 Seri Nolu KDV kapsamında değerlendirdiğimizde prim zıttı gibi düşünürsek KDV olduğu yönünde düşünen meslektaşlar da var...
    Görüş ve önerilerinizi almak isterim
    Saygılarımla


    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Taşerona Ceza ft. kdv

    Aşağıdaki makaledende anlaşılacağı gibi kdv hesaplanmaz

    TAZMİNAT OLARAK ALINAN PARALARIN KDV KARŞISINDAKİ DURUMU
    Yazar:MehmetMAÇ*-Yaklaşım / Nisan 2009 / Sayı: 196


    VAAD EDİLEN İŞ HACMİNİN SAĞLANAMAMASI NEDENİYLE ÖDENEN TAZMİNAT

    Türkiye?deki bir turizm firması, yurt dışındaki operatör firmanın verdiği doluluk garantisine dayanarak pozisyon almış ancak tur operatörü bu firmaya vaad ettiği doluluğu sağlayamamıştır.
    Türkiye?deki turistik tesis işleticisinin, tur operatörüyle yaptığı sözleşmede belirtilen doluluğun sağlanamaması nedeniyle ve taraflar arasında yapılan müzakere ve hesaplamalar sonucunda Türkiye?deki işletmeciye verilmesi öngörülen tazminatın, KDV?ye tabi olup olmadığı sorulmuş olup,
    ??. verilen dilekçenin eki dokümanlardan 2003 ve 2004 yıllarında uğradığı zararların telafisi için ? Ltd. tarafından ? Ltd.Şti.?ye ödeneceği anlaşılan tazminat, herhangi bir teslim ve hizmetin karşılığı olmadığından katma değer vergisinin konusuna girmemektedir.?(4)
    şeklinde cevap alınmıştır.

    Görüldüğü gibi burada da bir ticari vaadin yerine getirilememesi nedeniyle tazminat ödenmesi söz konusu olup, bu tür tazminatlar cayma tazminatına benzerlik göstermektedir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Taşerona Ceza ft. kdv


    Türkiye?de otel işletmekte olan bir şirket İngiltere?deki bir şirketle sözleşme yapmış, İngiliz şirket bu otele müşteri göndereceği yolunda bir prensip anlaşması imzalamıştır. Fakat muhtelif nedenlerle İngiliz şirketin gönderdiği turist sayısındaki yetersizlik nedeniyle Türkiye?deki firma zarara uğramış, İngiliz şirketi bu zararı tazmin amacıyla para göndermiştir. Bu paranın KDV?ye tabi olmadığı yolundaki Maliye Bakanlığı Muktezasında şu açıklamalara yer verilmiştir :

    ??.. verilen dilekçenin eki dokümanlardan 2003 ve 2004 yılarında uğradığı zararların telafisi için ?? LTD. tarafından ??.. şirketine ödeneceği anlaşılan tazminat, herhangi bir teslim ve hizmetin karşılığı olmadığından katma değer vergisinin konusuna girmemektedir.? (8.9.2005 tarih ve 44065 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığı Muktezası)?

    Soruda benzer bir durum söz konusu olduğundan alınan tazminat KDV?ye tabi olmayacaktır. Ancak alınan tazminat için fatura düzenlenmesi halinde KDV 10/b maddesi gereğince KDV?ye tabi olması söz konusudur.

    Diğer taraftan KDVK?nun 4. maddesinin ?Hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemlerdir.? Hükmü karşısında bu kabil işlemler değişik yorumlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle konu ile ilgili olarak vergi dairesinden özelge talep edilmesinde fayda vardır.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Taşerona Ceza ft. kdv

    Tazminatlar karşılığında fatura kesilmez zaten. Sözleşmeye istinaden ödenir. Bu nedenle sn Erol'un da belirttiği gibi kdv uygulanmaz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Taşerona Kesilen Hizmet Faturaları
    Konu Sahibi maksimus01 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Mayıs.2018, 17:30
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Şubat.2015, 16:15
  3. Ssk Ana Yüklenicinin Alt Taşerona Verdiği Yazı Hk?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Ekim.2013, 22:53
  4. Taşerona Ödenen Tazminat Ve Faizi
    Konu Sahibi oky Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2009, 09:36
  5. Taşerona Yaptırılan İşlerde Asgari İşçilik
    Konu Sahibi meduzam Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 24.Kasım.2008, 18:10

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36