kamu işçi maaş

Konu: Danışmanlık Hizmetinde KDV Tevkifatı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  128

  Danışmanlık Hizmetinde KDV Tevkifatı

  Merhaba Üstadlarım..
  Bir firmanın (A.Ş.'nin) Mali Müşavirliğini yapmaktayım. Aylık Muhasebe ve mali Mişavirlik Hizmet bedelimiz TURMOB sözleşmesi belirlenmiştir.
  Ancak ; bu firma için her ay olmasa da zaman zaman il dışında veya il içinde bazı danışmanlık,denetim ve müşavirlik gibi hizmetler vermekteyim.Bu verdiğim (ek hizmeti) her hizmeti de bir rapor haline getirip yönetime sunmaktayım. Bu hizmetlerim için (Müşavirlik ,denetim ve danışmanlık için) aldığım ücretlere KDV tevkifatı uygulamam gerkir mi ? Saygılarımla.

  Bayram Ali Kubilay

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: Danışmanlık Hizmetinde KDV Tevkifatı

  Genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ve bunların teşkil ettikleri birlikler,
  -Döner sermayeli kuruluşlar,
  -Kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları,
  -Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,
  -Üniversiteler (vakıf üniversiteleri hariç),
  -Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları,
  -Bankalar ve özel finans kurumları,
  -Kamu iktisadi teşebbüsleri (Kamu İktisadi Kuruluşları, İktisadi Devlet Teşekkülleri),
  -Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar
  -Organize sanayi bölgeleri ile menkul kıymetler, vadeli işlemler borsaları dahil bütün borsalar,
  -Hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına kote edilmiş şirketler (bunlar yalnızca "yapım işleri", "temizlik, çevre ve bahçe bakım hizmetleri", "özel güvenlik hizmetleri" ile "yemek servis hizmetleri"ne ait katma değer vergisini tevkifata tabi tutacaklardır.), [1]
  - Yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda sayılan kurum ve kuruluşlara ait olan (tek başına ya da birlikte) kurum, kuruluş ve işletmeler,
  birbirlerine karşı ifa ettikleri hariç olmak üzere, aşağıda belirtilen hizmetlerde katma değer vergisi tevkifatı yapmakla zorunludur.
  f) Danışmanlık ve Denetim Hizmetleri
  99 KDV GTB; KDV Kanununun 9 uncu maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak bu Tebliğin yayımını izleyen 3. günde başlamak üzere, yapı denetim kuruluşlarının 91 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİnin (A/2) bölümünde sayılan kurum ve kuruluşların yanı sıra bütün KDV mükelleflerine verdikleri yapı denetim hizmetlerinde aynı Tebliğin (A/5-f) bölümü kapsamında 1/2 oranında KDV tevkifatı uygulanması uygun görülmüştür.
  Bu tebliğin uygulanmasında teknik, ekonomik, mali ve hukuki alanda sunulan danışmanlık ve denetim hizmetleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisi tevkifata tabi tutulacaktır.
  Tebliğin A/1 bölümünde sayılan kurum ve kuruluşlara sunulan piyasa etüt- araştırma ve ekspertiz hizmetleri ile bu kuruluşlara yapılan herhangi bir teslim ya da hizmet kapsamında veya bu teslim ya da hizmetin devamı niteliğinde verilen ve bedeli ayrıca belirlenen eğitim hizmetleri danışmanlık hizmeti kapsamında görülecektir.
  Avukatların hukuki ihtilaflarla ilgili olarak yargı mercileri nezdinde veya yargı kararlarının sonuçları ile ilgili olarak vekalet akdi çerçevesinde (icra vb.) verdikleri hizmetler prensip olarak tevkifat kapsamına girmemektedir. Avukatların verdikleri danışmanlık hizmetleri ise tevkifata tabidir. Avukatlarla yapılan sözleşmede avukatlık ve danışmanlık hizmetleri birlikte yer alıyorsa bu iki unsur ayrı ayrı ücretlendirilmediği takdirde yapılan toplam ödeme üzerinden tevkifat uygulanacaktır.
  Öte yandan, bu Tebliğin uygulamasında uluslararası gözetim şirketleri tarafından ifa edilen gözetim hizmetleri ile yapı denetim kuruluşlarının sunduğu yapı denetim hizmetleri denetim hizmeti kapsamında tevkifata tabi bulunmaktadır. [5] [6]
  Sonuç; Hayır.
  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 9
  Son Mesaj : 21.Haziran.2012, 17:22
 2. TAŞINDI: Servis taşımacılığı hizmetinde kdv tevkifatı hk.
  Konu Sahibi ebru şener Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Haziran.2012, 12:23
 3. İşçilik Hizmetinde Kdv Tevkifatı
  Konu Sahibi Kızıldereli Forum KDV
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 18.Nisan.2008, 17:37
 4. İhaleli Yemek Dağıtım Hizmetinde Kdv Tevkifatı
  Konu Sahibi rıza özbek Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Kasım.2007, 13:11
 5. Özel Okula Tabldot Hizmetinde Kdv Tevkifatı
  Konu Sahibi Kobe_Braynt Forum KDV
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Haziran.2007, 17:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36