kamu işçi maaş

Konu: Leasing ile alınmış arsanın satımı?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  182

  Leasing ile alınmış arsanın satımı?

  leasingle aldığımız bir arsayı leasing kira ödemeleri bitmeden, üstümüze almadan devrettik..

  leasing firması işlemleri yaptı.. onlarda arsa diğer alıcı adına gözüküyor ancak ben 301 302 401 402 hesap kapamaları nasıl yapıcam bilgisi olan varmı acaba.. diğer alıcıya fatura kesmem gerekiyor tahminimce kdvsi kaç olmalı?
  ve kar ekleyerekmi kesmeliyim?

  biraz acil cevap verebilirseniz ..teşekürler..

 2. #2
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.010

  Ynt: Leasing ile alınmış arsanın satımı?

  Kira ödemelerini siz Leasing firmasına yapıyordunuz.Alan kişi de yine leasing firmasına yapmaya devam edecektir.Çünkü borcu taksitleri bitmeden Leasing firması malın mülkiyetini devretmez.Devretmemiştir.!
  Bence siz eğer bir fatura kesilecekse bunu Leasing firmasına yapmalısınız.!

  Fatura vs. gibi düzenlenmesi gereken belgeler konusunda Leasing firması ile görüşün bence, uygulamada sık karşılaşılan birşey olmadığı için, cevap gelmeyebilir bu sorunuza.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2007
  Mesajlar
  1.454

  Ynt: Leasing ile alınmış arsanın satımı?

  Leaseng Hakkı nın Devri
  leasing ile almış olduğumuz makinaların henüz borcu bitmeden şirketi tasfiye ediyoruz.leasing firması başka firmaya borçların devrini kabul ediyor.
  Yapılan sözleşme gereği makinaları muhasebe kaydı ile kayıtlarımıza aldık ve geçen yıl amortismanda ayırdık.
  bu makinaların (borcu devralan firmaya) satışını ve muhasebe kaydını nasıl yapacağız?
  %1 kdv ile faturaları gelen bu makinaların satışını %18 kdv ile mi yapmak zorundayız?
  (zaten ilginç olanı hem demirbaşımıza alıyoruz, hemde adı leasing, hemde %1 kdv ile geliyor.satarken farklı uygulama? her tarafı tutarsız gibi geliyor?)
  yardımlerınız için çok teşekkür ediyorum..
  Emoline sordu. [ 4/5/2010 12:46:42 PM]

  LEASING HAKKININ DEVRİ
  Sayın Emoline
  Leasingle aldığınız makinenin devrini leasing firması kabul ettiğine göre bu makine için açmış olduğunua hesapları (yükümlülükleri) ters madde yapaarak kapatacaksınız. Makinenin mülkiyeti size henüz geçmediğinden fatura kesemezsiniz.
  _______ ________
  301
  401
  257
  302
  402
  253
  679
  _______ ________
  hesapların kapatılmasında kapatılmasında da birikmiş amortismanlar kadar bir fark çıkması gerekir o fark da 679 kodlu hesaba yazılır.
  21.03.2007 tarihli 47 sayılı KDV sirkülerine göre: yatırım teşvik belgesine bağlanan ve finansal kiralama yoluyla gerçekleştirilecek yatırımlara ilişkin olarak, finansal kiralama şirketleri adına yatırımcının (kiracının) sahip olduğu teşvik belgesinin eki niteliğinde ve bu belgeye tanınan destek unsurlarından yararlandırılmasına imkan sağlanan bir teşvik belgesi düzenlenmektedir. Finansal kiralama şirketleri adına düzenlenen bu teşvik belgesi kapsamında finansal kiralama şirketlerine yapılan makine-teçhizat teslimleri, KDV Kanununun 13/d maddesi çerçevesinde vergiden istisna olacaktır.
  Finansal kiralama şirketinin bu kapsamda temin edeceği makine ve teçhizatı, ilgili mevzuat uyarınca kiracının kullanımına bırakması ise ?teslim? hükmünde olmadığından genel hükümlere göre KDV?ye tabi tutulacaktır.
  Öte yandan finansal kiralama şirketleri ile yatırımcılar (kiracılar) arasında yapılan sözleşmede belirtilen sürenin sonunda, makine-teçhizatın yatırımcının (kiracının) mülkiyetine geçmemesi veya yatırımın teşvik belgesinde öngörüldüğü şekilde gerçekleşmemesi halinde, finansal kiralama şirketine yapılan teslim sırasında alınmayan vergi tutarları KDV Kanununun 13/d maddesi çerçevesinde yatırımcıdan (kiracıdan) vergi ziyaı cezası uygulanarak gecikme faizi ile birlikte tahsil edilecektir.

  Finansal kiralama işlemine konu makine ve teçhizatın devir, satıp ve ihracat işlemleri, finansal kiralama şirketi ve yatırımcının birlikte başvuruda bulunmaları halinde yatırımlarda
  devlet yardımları hakkındaki 2009/1 sayılı tebliğde konuya ilişkin düzenleme kapsamında Gelir Vergisi Yasası ile Finansal Kiralama Yasası'nın ilgili hükümleri saklı kalmak kaydıyla değerlendirilecektir. Kural olarak yatırım tamamlanma vizesi yapılmış teşvik belgesi
  kapsamındaki makine ve teçhizatın, devir, satış, ihraç veya kiralanması, söz konusu yatırım mallarının teminini müteakip beş yılı doldurmuş olması halinde serbesttir. Finansal kiralamaya konu makine ve teçhizatın teslim tarihinden itibaren beş yıllık süre dolmadan
  devredilmesi durumunda her türlü yükümlülük finansal kiralama şirketine aittir. Iflas veya sözleşmenin feshi veya yatırımın gerçekleşmemesi durumunda beş yıllık süreyi doldurmamış makine ve teçhizatı içeren teşvk belgesi kapsamında yararlanılan destek unsurları ilgili mevzuat çerçevesinde finansal kiralama şirketinden tahsil edilecektir. Buna karşın makine ve teçhizatın beş yıllık süreyi doldurması halinde teslim tarihinden sonraki işlemlerde yatırımcı
  sorumlu olacaktır.Finansal kiralama işlemine konu makine ve teçhizatın başka bir yatırım için kullanılmasının talep edilmesi halinde; finansal kiralama şirketi, devredecek yatırımcı ve devralacak yatırımcının birlikte başvurusu uyarınca, teşvik belgeli bir yatırımcıya yapılacak sözleşme gereği devredilebilecektir. Bu durumda devreden yatırımcının yatırım bütünlüğünün bozulması halinde söz konusu makine ve teçhizatın diğer yollardan temin edilecek şekilde tekrar ilave edilmesi gerekmektedir. Diğer yandan yeni yatırımcının teşvik belgesinde kayıtlı destek unsurlarının, ilk yatırımcının yararalandığı destek unsurlarından daha düşük olması
  veya destek unsurunun hiç bulunmaması halinde, fazladan kullanılan destekler ilgili mevzuat çerçevesinde geri alınacaktır. Yukarıda da vurguladığımız gibi finansal kiralama yoluyla gerçekleştirilen yatırımlarda, işleme konu makine ve teçhizatın yatırımcıya teslim edilerek beş yıllık sürenin dolması kaydıyla yatırımcıya ait teşvik belgesinin herhangi bir nedenle iptali, finansal kiralama şirketine müeyyide uygulanmasını gerektirmemektedir. Ancak beş yıllık süre dolmadan yatırımcının yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle uygulanacak müeyyidelerden finansal kiralamaya konu makine ve teçhizata tekabül eden bölümü kısmen veya tamamen finansal kiralama şirketlerine de uygulanabilecektir. Yatırımcılar teşvik belgesi
  kapsamında kullanılmış makine ve teçhizatı da finansal kiralama yoluyla edinebileceklerdir.Yapılacak sözleşmelerde devir yetkisinin bulunması halinde, finansal kiralamaya konu makine ve teçhizatyatırımcının uygun görüşü olmadan başka bir finansal kiralama şirketine devredilemeyecektir. Konuya ilişkin duraksama yaratacak konularda ise Hazine Müsteşarlığı'ndan alınacak görüşler doğrultusunda işlem yapılacaktır.
  Selam ve sevgiler

  AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 4/17/2010 9:51:33 PM]
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Gebze'de 1999 Da Alınmış Arsanın Beyannamesi Doldurulmamissa Ne Olur ?
  Konu Sahibi misterno1 Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2015, 19:10
 2. Cevap: 3
  Son Mesaj : 06.Aralık.2012, 08:17
 3. Leasing ile alınmış makina satışı
  Konu Sahibi BURCUMER Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 01.Kasım.2010, 10:39
 4. Leasing Yolu ile Alınmış Malın Satışı Hakkında
  Konu Sahibi civciv35 Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Temmuz.2008, 13:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36