kamu işçi maaş

Konu: Fatura tarihi ??

Fatura tarihi ??

merhaba arkadaşlar,
    forumda merak ettiğim konu hakkında çok şey okudum ama hala tam olarak yanıt bulamadım.
    irsaliyeli fatura üzerinde yer alan 'düzenleme tarihi' ve 'fiili sevk tarihi' nden hangisinin fatura tarihi olarak kayıtlara alınacağı konusunda tereddüte düştüm.örneğin 30.08 tarihli düzenleme, 01.09.10 tarihli fiili sevk tarihleri.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: Fatura tarihi ??

düzenlenme tarihi dir
    sevk tarihi başka bişey malın sevk edildiği tarihi gösterir sevk tarihinden 7 gündür

bende aynı şekilde düşünüyorum fakat kafamı karıştıran vergiyi doğuran olay tanımında yer alan mal teslimi ve hizmet ifası.

Ynt: fatura tarihi ??

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı
    Sevk irsaliyesinde tanzim tarihi ile sevk tarihi arasındaki gün farkının ay değişikliğine sebep olması halinde de (düzenlenme tarihi: 31.1.1997 sevk tarihi: 4.2.1997) buna bağlı fatura düzenlenme süresi, sevk irsaliyesinin düzenlenme tarihinden itibaren azami 10 gündür.

Fatura düzenleme süresi malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami 7 gündür.
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    Bağımsız Denetçi

Alıntı TURKUVAZ Nickli Üyeden Alıntı
    bende aynı şekilde düşünüyorum fakat kafamı karıştıran vergiyi doğuran olay tanımında yer alan mal teslimi ve hizmet ifası.
    Fatura düzenleme tarihini baz almalısınız.

KDV kanunu 10. maddede vergiyi doğuran olaylar belirtilmiştir.

Vergiyi Doğuran Olayın Meydana Gelmesi
    Madde 10 - Vergiyi Doğuran Olay:
    ..........
    b) Malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi
    Bağımsız Denetçi

Alıntı REVİZYON Nickli Üyeden Alıntı
    Sevk irsaliyesinde tanzim tarihi ile sevk tarihi arasındaki gün farkının ay değişikliğine sebep olması halinde de (düzenlenme tarihi: 31.1.1997 sevk tarihi: 4.2.1997) buna bağlı fatura düzenlenme süresi, sevk irsaliyesinin düzenlenme tarihinden itibaren azami 10 gündür.

Fatura düzenleme süresi malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami 7 gündür.
    öncelikle ilginiz için çok teşekkürler sayın revizyon, fakat benim kafamı karıştıran esas faturada yer alan 'fiili sevk tarihi' ile kdv kanunun da yer alan verginin konusunu vergiyi doğuran olayın gerçekleşmesi, bunun da mal teslimi ve hizmet ifası şeklinde gerçekleşmesi arasındaki ilişki

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

merhaba arkadaşlar,
    forumda merak ettiğim konu hakkında çok şey okudum ama hala tam olarak yanıt bulamadım.
    irsaliyeli fatura üzerinde yer alan 'düzenleme tarihi' ve 'fiili sevk tarihi' nden hangisinin fatura tarihi olarak kayıtlara alınacağı konusunda tereddüte düştüm.örneğin 30.08 tarihli düzenleme, 01.09.10 tarihli fiili sevk tarihleri.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Yanlış anlamıyorsam fatura "irsaliyeli fatura" yani hem irsaliye hemde fatura .O zaman neyi tartışıyoruz ki?
    İrsaliyeli fatura kesildiğ gün itibarıla hüküm ifade eder.
    Fiili sevk tarihin daha sonra olması bişi değiştirmez. İrsaliye ve fatura aynı gündedir.

Ayrı irsaliye olsaydı bile ay atlamnası olmazdı.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı REVİZYON Nickli Üyeden Alıntı

öncelikle ilginiz için çok teşekkürler sayın revizyon, fakat benim kafamı karıştıran esas faturada yer alan 'fiili sevk tarihi' ile kdv kanunun da yer alan verginin konusunu vergiyi doğuran olayın gerçekleşmesi, bunun da mal teslimi ve hizmet ifası şeklinde gerçekleşmesi arasındaki ilişki

Sorunuzun cevabını bir önceki yazımda cevapladım. Kdv kanununda vergiyi doğuran olaylar arasında malın teslimi ve hizmetin ifası sayılırken

KDVK 10/b maddesinde Malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi de vergiyi doğuran olay olarak sayılmıştır.

Dolayısıyla malın teslimi ve hizmet ifası gerçekleşmeden fatura düzenlenmiş olması halinde vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş olur ve fatura düzenleme tarihine göre kayıtlara alınması gerekir.

Bağımsız Denetçi

Dolayısıyla malın teslimi ve hizmet ifası gerçekleşmeden fatura düzenlenmiş olması halinde vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş olur ve fatura düzenleme tarihine göre kayıtlara alınması gerekir.

[/quote]

sayın revizyon tam da aradığım cevap bu, yorumlarını paylaşan diğer arkadaşlara da çok çok teşekkürler

İrsaliyeli faturada malın teslımı ve fıılı sevk tarıhlerı ayrı tarıhler olamaz. .zaten sevk edıyorsunuz ırsalıyelı fatura ıle , faturanın yarısını once kesıp bır kac gun sonra gerı kalan yarısını tamamlamak gıbı bır sey olur bu .
    Bir aptalın dostluğu , bir akıllının düşmanlığından daima daha fazla zarar verir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)