kamu işçi maaş

Konu: Serbest Meslek Makbuzu

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  396

  Serbest Meslek Makbuzu

  Ben serbest meslek makbuzlarımı üçer aylık dönemler halinde kesiyorum ve yılda dört dönem KDV ödüyorum. Makbuzlarımı keserken tahsilata bakmıyorum, mükellefin aylık muhasebe ücreti ne kadar ise üçle çarparak makbuzu düzenliyorum. Mükellefin de üç aylık muhtasar beyannamesine yansıtıyorum. Yani şu an itibariyle her mükellef için 6 aylık makbuk kesmiş bulunmaktayım.

  Bu ay pos makinası aldım. Eylül ayı itibariyle de 3. dönem makbuzlarımı kesmem gerekiyor şimdi ama postan dolayı nasıl yapsam bilemedim. Çünkü:

  Diyelim ki A için 6 aylık makbuz zaten kesmişim, şimdi 3. dönemi de keseceğim. Ve ben 9. aylık makbuz kestikten sonra A geldi ve bana daha önce ödememiş olduğu 9 aylık ücretini kredi kartı ile ödedi. Postan geçtiğim rakam kadar aynı gün makbuz düzenlemek zorunda olduğuma göre ben bu A için 9 aylık dönem için iki kere makbuz düzenlemiş olacağım. Ve zaten ödemiş olduğum KDV'yi yeniden ödemek zorunda kalacağım.

  Kaç aylık olduğu da önemli değil zaten mesele şu: ben herkes için tahsilata değil hizmet oluşumuna göre makbuz kesiyor olduğum için postan kaç kişi ne kadar geçecek olursa olsun aynı sorun ortaya çıkacak. Çünkü herkese düzenli olarak makbuz düzenledim şimdiye kadar ve %60 ' ından da ücret alamadım, yani tamamını alamadım.

  Bağlı bulunduğum odayla bu makbuz konusunu görüşmüştük daha önce; tahsilata bakmadan dönemlerine göre makbuzlarımı kesmem ve karşı tarafın muhtasar beyannamesine yansıtmam gerektiğini söylediler.

  Peki ben nasıl yapmalıyım şimdi? Bu işi tahsilata göre uyarlama imkanı yok mudur?Pos almamın nedeni tahsilatı az da olsa hızlandırmaktı ama KDV kısmına bakınca astarı yüzünü geçer bu şekilde. Üstelik mükellefin muhtasar beyannamesine yansıttım zaten, tekrar kesersem yeniden yansıtmam gerekir. :'(


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: Serbest Meslek Makbuzu

  Tam evlere şenlik bir durum, bunu çocuğa anlatsak nasıl bir tepki verir desek ki;

  ahmet amca sana para verdiği zaman sende karşılığından ona kağıt vereceksin parayı almadan kesinlikle kağıt vermeyeceksin yoksa parayı aldın sayarım o parayı senden isterim

  ahmet amca sana para verse de vermesede ona kağıt vereceksin, eğer kağıt vermezsen vermediğin her kağıt için seni cezalandırırım

  şimdi çocuk ne yapsın, bir olasılık daha ekleyelim

  iyi günümdeysem ahmet amca sana para versede vermesede kağıt vereceksin, kötü günümde isem sana para verdiği zaman kağıt vereceksin ama her iki halde de ahmet amca sana para yerine geçen kart verirse ona yine kağıt vereceksin, ayrıca tüm hallerde ahmet amcaya bir yılda verdiğin kağıt ile aldığın para eşit olacak.

  -----------------

  Özelge isteyin, başka hiç bir durum sizi kurtarmaz. Tutanak önerileri gelebilir ancak ticari davalarda delil teşkil edebilir ancak vergi davalarında çok faydası olmaz.
  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2009
  Mesajlar
  299

  Ynt: Serbest Meslek Makbuzu

  özelgelik konu yok bence daha önce 6 aylık makbuzun bedelini postan geçirmeyiniz onu almış ve beyan etmişsiniz bundan sonra keseceğiniz makbuzları postan geçirebilirsiniz ayrıca makbuzları üç ayda kesmenin proplem yaratacağını da göz öünüe alın

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Serbest Meslek Makbuzu
  Konu Sahibi Bernac Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Şubat.2017, 13:37
 2. Serbest Meslek Makbuzu
  Konu Sahibi ELENOR Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Kasım.2011, 22:30
 3. Serbest meslek makbuzu
  Konu Sahibi neslisah Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2011, 14:38
 4. Serbest meslek makbuzu
  Konu Sahibi ilyas_f1 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Mart.2011, 09:39
 5. Serbest Meslek Makbuzu
  Konu Sahibi troy916 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Temmuz.2007, 00:53

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36