kamu işçi maaş

Konu: Serbest bölgeye yemek verilmesi.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2010
  Mesajlar
  56

  Serbest bölgeye yemek verilmesi.

  yemek hizmeti veren bir firmamız yabancı bayraklı bir gemiye yemek veriyor faturasını da muaf kesmiş ama bildiğim kadarıyla beyanname açmak zorunda açmıyorsa yemek bedelinin yurtdışındaki firmadan banka kanalıyla gelmesi gerek bana sorduklarında böyle söyledim fakat tutarı burdan elden alacaklarını söylediler ve buna rağmen fatura kesmişler acaba ben mi yanlış biliyorum ileride bir sakınca doğurur mu? eksik kdv beyan etmekten
  teşekkürler


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Kasım.2008
  Mesajlar
  58

  Ynt: Serbest bölgeye yemek verilmesi.

  Mal ya da hizmet Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında teslim ediliyorsa alıcı yabancıda olsa düzenlenen faturada KDV hesaplanması ve tahsil edilmesi gerekiyor.

  Anlattığınız durumdan eksik kdv beyan edildiği anlaşılıyor.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2010
  Mesajlar
  56

  Ynt: Serbest bölgeye yemek verilmesi.

  kdv li faturayı firma kabul etmedi ne yapabilirim?

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  3

  Ynt: Serbest bölgeye yemek verilmesi.

  KDV'siz keseceksiniz
  ----------------------------


  Tarih 31/03/2008
  Sayı B.07.1.GİB.0.01.53/5373-32101
  Kapsam
  T.C.

  MALİYE BAKANLIĞI

  Gelir İdaresi Başkanlığı

  SAYI : B.07.1.GİB.0.01.53/5373-

  KONU :

  ............................ VALİLİĞİ'NE

  (Defterdarlık: Gelir Müdürlüğü)

  ............................ VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI'NA

  Bilindiği üzere, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun ihracat istisnasını düzenleyen 11 ve 12 nci maddeleri uyarınca, serbest bölgedeki alıcılara yapılan ve teslim konusu malın Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıkarak bir serbest bölgeye vasıl olduğu teslimler de ihracat istisnası kapsamında KDV'den istisnası olmaktadır.

  Aynı Kanununun (11/2) maddesinin, ihracat istisnasının uygulamasına ilişkin usul ve esasların tespiti hususunda Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye dayanılarak yapılan düzenlememelerle, Kanunun (12/1-a) maddesinde belirtilen şartlar dahilinde gerçekleştirilen ihracat istisnası kapsamındaki teslimlerin tevsikinde asli belge olarak "gümrük beyannamesi" aranması uygun görülmüştür.

  Öte yandan, Bakanlığımızca, işlemin niteliği ve durumun gerekliliği gözetilerek, gümrük beyannamesi yerine geçecek başka belgeler de Gümrük Müsteşarlığının olumlu görüşleri alınmak kaydıyla ihracat istisnası bakımından tevsik edici belge olarak kabul edilerek uygulamaya yön verilmektedir.

  Başkanlığımıza yansıyan olaylardan, Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğünce taşra birimlerine verilen talimatlar üzerine, serbest bölgede tüketilmek ve kullanılmak amacıyla bu bölgedeki alıcılara gönderilen mallarla ilgili olarak gümrük müdürlükleri tarafından gümrük beyannamesi düzenlenmemeye başlanması nedeniyle, ihracat istisnası kapsamındaki söz konusu teslimlerin tevsikinde gümrük beyannamesi yerine kullanılacak belge hususunda tereddüde düşüldüğü anlaşılmıştır.

  Gümrük Kanununun (152/b) ve (158/1) maddeleri uyarınca, ihracına bağlı olanaklardan yararlanan eşyaların serbest bölgelerde tüketilmesi veya kullanılmasının ya da gönderilme aşamasında bu bölgelerde kullanılmasının veya tüketilmesinin açık olması durumunda söz konusu eşyaların ihracata bağlı olanaklardan faydalanamayacağından bahisle, bu eşyaların serbest bölgelere sevkinde ilgili gümrük idareleri tarafından gümrük beyannamesi düzenlenmediği hususunun Başkanlığımız ıttılaına vasıl olması üzerine adı geçen Müsteşarlıkla yapılan yazışma neticesinde alınan 25.02.2008 tarih ve 5074 sayılı yazıda;

  "...

  Dolayısıyla, beyannamede yer alan bilgileri içeren ve bir örneği ilişikte gönderilen ......... tarih ve ......... sayılı taşra birimlerimize yönelik yazımızda da belirtildiği gibi, Türkiye Gümrük Bölgesinde serbest bölgelere eşya tesliminde serbest bölge işlem formunun kullanılmasının uygun olduğu bildirilmiştir. Ayrıca bu konuda, Dış Ticaret Müsteşarlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü ile mutabık da kalınmıştır.

  Bu çerçevede, serbest dolaşımda bulunan eşyanın Türkiye Gümrük Bölgesinden serbest bölgelere tesliminin serbest bölge işlem formu ile yapılabilmesi de mümkün bulunmakta ve aynı şekilde gümrük gözetim ve denetimine konu olmaktadır.

  ..." denilmiştir.

  Buna göre, 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu hükümleri çerçevesinde kullanılan, serbest bölgeye giren ve çıkan eşyanın cins, nevi, miktar, kıymet gibi gümrük beyannamesinde yer alan bilgileri ihtiva eden Serbest Bölge İşlem Formunun, serbest dolaşımda bulunan eşyanın serbest bölgelerdeki alıcılara tesliminde KDV ihracat istisnasından yararlanılabilmesi için tevsik edici belge olarak kullanılması mümkün bulunmaktadır.

  Bu açıklamalar çerçevesinde, serbest bölgeye yürürlükteki ihracat ve gümrük mevzuatlarına uygun olarak doğrudan bir üretimin girdisi olmaksızın serbest bölgelerde tüketilmek veya kullanılmak üzere yapılan yiyecek, içecek, temizlik maddeleri gibi eşyaların teslimi, serbest bölgedeki alıcılara yapıldığının ve serbest bölgeye vasıl olduğunun gümrük beyannamesi yerine serbest bölge işlem formu ile tevsik edilmesi halinde de ihracat istisnası kapsamında değerlendirilecektir.

  Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.


  Bakan a.
  M. Akif ULUSOY
  Gelir İdaresi Başkanı


  Cemal A. /SMMM

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Kasım.2008
  Mesajlar
  58

  Ynt: Serbest bölgeye yemek verilmesi.

  Anlamadığım sadece başlıkta serbest bölge yazıyor. Ama soruda yemek firmasının yabancı bandıralı bir gemiye Türk Gümrük sınırlarında yemek vermesi deniyor "enazından ben öyle anladım". Anlamadığım serbest bölge meselesi başlık hariç nereden çıktı?

 6. #6
  champell59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  champell59 Guest

  Ynt: Serbest bölgeye yemek verilmesi.

  Türkiye kıyılarına yanaşan yabancı bandıralı gemiler serbest bölge mi sayılıyor. Hiç sanmıyorum. Bu durumda gemiye kdv dahil fatura kesilmesi gerekir. Gemi Türk karasularından çıkmadan önce Gümrükten kdv sini tahsil etmesi gerekiyor. Kabul etmemesi satıcı ile gemi arasındaki sorun. Faturada kdv kuralına uyulması gerekir. Tabi bu söylediklerim geminin serbest bölge sayılmaması halinde geçerli.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2008
  Mesajlar
  486

  Ynt: Serbest bölgeye yemek verilmesi.

  Merhaba.

  Serbest bölge'ye mi veriliyor yoksa gemiye mi veriliyor?

  Serbest bölge'ye veriliyorsa KDV'li fatura kesebilirsiniz. Gemiye kesiliyorsa KDV İstisnası var. Kanun da tebliğ de bu konuda çok açık. İade talep hakkınız dahi var.

  Saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Serbest Bölgeye Hizmet KDV si
  Konu Sahibi hakannefret Forum KDV
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 26.Kasım.2013, 17:40
 2. Serbest Bölgeye yapılan Satış
  Konu Sahibi serifumut Forum KDV
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 20.Haziran.2011, 17:56
 3. Serbest Bölgeye Yapılan Hizmet Kdv'si
  Konu Sahibi secosyl Forum KDV
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 23.Haziran.2006, 21:50
 4. Serbest Bölgeye Fatura Keserken....
  Konu Sahibi umut Forum KDV
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2005, 22:56
 5. SERBEST BÖLGEYE KESİLEN FATURA
  Konu Sahibi oktay366 Forum KDV
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 20.Haziran.2005, 17:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36