kamu işçi maaş

Konu: Jet Ski KDV'si

Jet Ski KDV'si

Şirkete bir adet jetski alındı. alışta ve satışta kdv açısından binek otolar gibimi değerlendirilmeli? nasıl bir yol izlenmeli?

Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

Ynt: Jet Ski KDV'si

Alıntı prof67 Nickli Üyeden Alıntı
    Şirkete bir adet jetski alındı. alışta ve satışta kdv açısından binek otolar gibimi değerlendirilmeli? nasıl bir yol izlenmeli?
    tansu çiller dönemini hatırladım birden

jetski ticari amaçla aldı isen yani kiraye vericeksen yada denizde milleti bindirip para kazanacaksan
    kdvsini indirebilirsin

yok şirket müdürü yönetim kurulu üyeleri vs ortaklar
    binip denizde tur atacaksa

sadece aktife kayıt edeceksin (jetski+kdv toplamı)

bir nevi binek otomobili alış satışı gibi düşünebilirsin!
    [URL=http://forum.alomaliye.com/index.php?action=profile;u=31555e]Smmm Fatih ÇAVUŞ[/URL]

Alıntı fatihcavus Nickli Üyeden Alıntı
    tansu çiller dönemini hatırladım birden

jetski ticari amaçla aldı isen yani kiraye vericeksen yada denizde milleti bindirip para kazanacaksan
    kdvsini indirebilirsin

yok şirket müdürü yönetim kurulu üyeleri vs ortaklar
    binip denizde tur atacaksa

sadece aktife kayıt edeceksin (jetski+kdv toplamı)

bir nevi binek otomobili alış satışı gibi düşünebilirsin!

aynı mesajı tekrar eklemişim
    forum mod arkadaşlar silerse sevinirim!
    [URL=http://forum.alomaliye.com/index.php?action=profile;u=31555e]Smmm Fatih ÇAVUŞ[/URL]

ileride satışını yaptığımdan %1 den mi çıkmalıyım? bize kesende bir şirket ve bunun ticaretini yapan bir şirket değil %18 den kesmiş?
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

ileride satışını yaptığımdan %1 den mi çıkmalıyım? bize kesende bir şirket ve bunun ticaretini yapan bir şirket değil %18 den kesmiş?
    kafa binek otomobile gitti

%1 kdv olayı sadece binek otomobillere uygulanan orandır

22 Ağustos 2009 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 27327

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2009/15315

Ekli ?Bazı Mallara Uygulanacak Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi Oranlarının Belirlenmesine Dair Karar?ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığının 19/8/2009 tarihli ve 653 sayılı yazısı üzerine, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci ve 29 uncu maddeleri ile 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu?nca 19/8/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

C. ÇİÇEK B. ARINÇ A. BABACAN M. AYDIN

Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bakanı

H. YAZICI F. N.?ÖZAK M. Z. ÇAĞLAYAN H. YAZICI

Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı V.

E. BAĞIŞ S. A. KAVAF C. YILMAZ S. ERGİN

Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı Adalet Bakanı

M. V. GÖNÜL B. ATALAY A. DAVUTOĞLU M. ŞİMŞEK

Milli Savunma Bakanı İçişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Maliye Bakanı

N. ÇUBUKÇU M. DEMİR R. AKDAĞ B. YILDIRIM

Milli Eğitim Bakanı Bayındırlık ve İskân Bakanı Sağlık Bakanı Ulaştırma Bakanı

M.?M. EKER Ö. DİNÇER N.?ERGÜN Ö. DİNÇER

Tarım ve Köyişleri Bakanı Çalışma ve Sos. Güv. Bakanı Sanayi ve Ticaret Bakanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı V.

E. GÜNAY V. EROĞLU

Kültür ve Turizm Bakanı Çevre ve Orman Bakanı

BAZI MALLARA UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ VE ÖZEL

TÜKETİM VERGİSİ ORANLARININ BELİRLENMESİNE DAİR KARAR

MADDE 1 ? (1) 30/11/2009 tarihine kadar (bu tarih dahil) geçerli olmak üzere, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede yer alan 8901.10.10.00.11, 8901.10.90.00.11 ve 89.03 G.T.İ.P. numaralı mallarda uygulanacak özel tüketim vergisi oranı % 0 (sıfır) olarak belirlenmiştir.

MADDE 2 ? (1) 30/11/2009 tarihine kadar (bu tarih dahil) geçerli olmak üzere, 8901.10.10.00.11, 8901.10.90.00.11 ve 89.03 G.T.İ.P. numaralı malların tesliminde katma değer vergisi oranı %1 olarak belirlenmiştir.

(2) Mükellefler, bu Karar kapsamında teslim edecekleri mallar nedeniyle yüklendikleri ve indirim yoluyla telafi edemedikleri katma değer vergisi bakımından, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 29 uncu maddesinin (2) numaralı fıkrasında düzenlenen iade hakkından faydalanamazlar.

MADDE 3 ? (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 ? (1) Bu Karar hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

sonuç olarak zevk amaçlı alındığı için kdv dahil aktife alacam. amortisman ayırmıyacam. giderlerini kullanamıycam ama satarken %18 kdv hesaplayıp öyle satacam ve bu %18 kdv yi ödeyecem.

sonuç olarak zevk amaçlı alındığı için kdv dahil aktife alacam. amortisman ayırmıyacam. giderlerini kullanamıycam ama satarken %18 kdv hesaplayıp öyle satacam ve bu %18 kdv yi ödeyecem.
    hayır prof olayı yanlış yorumladım kusura bakma

jetski gümrük tarife cetvelindeki hali ile kanunen %18 kdv ye tabidir

tarife cetvelinde kayıtlı oluduğ yer : 8903.99 - - Diğerleri:
    - - - Birim ağırlığı 100 kg.ı geçmeyenler

ne şekilde alınırsa alınsın ( ister zevk ister ticari)
    alımında ve satışında %18 kdv uygulanır
    ve kdvyi indirim konusu yapabilirsin
    amortismanda ayırabilirsin
    bakmadan cevapladığım için kusura bakma
    saygılar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)