kamu işçi maaş

Konu: Gazete Alış ve Satışları

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  26

  Gazete Alış ve Satışları

  Gelir vergisi mükellefi olan marketin gazete alış faturalarında; "Satış Kdv'si bilgi için gösterilmiş olup, indirim konusu yapılamaz." diye bir not var. Bu faturaların Kdv lerini indirim konusu yapmamamız mı? gerekiyor. Yazarkasamız gazete satışlarında yüzde 1 Kdv hesaplıyor. Kdv oranları listesinde gazete satışları % 1, poşetlenerek satılanlar % 18 olarak yeralıyor. Sonuç olarak gazete alışlarında Kdv'yi indirim konusu yapmayıp, satarken % 1 Kdv'li mi satış yapmamız gerekiyor.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  22

  Gazete Alış ve Satışları

  Sn. M.Şahin
  Gazete alış ve satışı hk. sorununuzla bende karşıkarşıyayım
  forumda arkadaşların yanıtını göremiyorum

  konuyla ilgili bilgiye ulaşabildiyseniz benide aydılatmanızı rica ederim.
  şimdiden teşekkür ediyorum

  saygılarımla

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  665

  Gazete Alış ve Satışları

  Sayın MŞAHİN ve M.KEMAL EROĞLU,
  Gazete, dergi gibi periyodik yayınlar KDV bakımından özel matrah şekline tabidir. Zaten size gelen faturada da "Satış Kdv'si bilgi için gösterilmiş olup, indirim konusu yapılamaz." notuna karşılık indirim yapmadığınız gibi satışında da KDV hesaplamayacaksınız. Yazarkasanızdaki gazete satışlarına ait departmanı da düzelttirmeniz gerekir.

  İçersinde kaldırılan, hesaplamasında, oranlarında ya da beyan usülünde değişiklik yapılan madde ve parağraflar olmakla birlikte ilgili tebliğler ise şunlardır.

  9 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
  Resmi Gazete No 18622
  Resmi Gazete Tarihi 31/12/1984
  ....
  5- a) Kanunun 20. maddesinin 4. fıkrası, belli bir tarifeye göre fiyatı tespit edilen işlerde, fiyatın katma değer vergisi dahil olarak tespit edilebilmesine imkan vermektedir. Bundan da anlaşılacağı üzere, fiyatı ilgili müessese veya Devlet tarafından önceden belirlenen mal teslimi ve hizmet ifalarında nihai perakende satış fiyatının katma değer vergisi dahil edilerek tespit edilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu meyanda gazete, dergi, kitap, ilaç, akaryakıt ve benzerlerinin fiyatı bu şekilde tespit edilebilecek ve malın üzerinde veya ambalajı üzerinde bu fiyat katma değer vergisi dahil perakende satış fiyatı olarak belirtilebilecektir.

  Ancak, perakende satış safhasına kadar olan imalatçı veya toptancı safhalarındaki teslimlerde vergili perakende satış fiyatları dikkate alınmaksızın teslim karşılığında tahakkuk ettirilen gerçek bedeller
  üzerinden katma değer vergisi hesaplanacaktır. Bu malların perakende satışını yapan kimseler ise, vergi dahil olarak önceden tespit edilen fiyatlar üzerinden satış yaparak ayrıca katma değer vergisi tahsil etmeyecekler.
  ....  Katma Değer Vergisi Sirküleri/24
  11 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
  Resmi Gazete No 18630
  Resmi Gazete Tarihi 09/01/1985
  Kapsam

  Bakanlığımıza intikal eden olaylardan katma değer vergisi uygulamasında tereddüte düşüldüğü anlaşılan konularla ilgili olarak aşağıdaki açıklamalara gerek duyulmuştur.

  A – ÖZEL MATRAH TESBİTİ:
  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda değişiklik yapan 3099 sayılı Kanunun 2. maddesi ile, Maliye ve Gümrük Bakanlığı özel matrah şekilleri tespit etmeye yetkili kılınmıştır. Bu yetkiye dayanılarak aşağıdaki düzenlemeler getirilmiştir.
  1. Gazete, dergi ve benzeri periyodik yayınların satışlarında perakende safhaya ait katma değer vergisi, doğrudan perakendeci bayiye satış yapan başbayiler tarafından, bu safhanın kârını da ihtiva edecek şekilde hesaplanıp ödenecektir. Bu durumda, sözü edilen yayınların perakende satış fiyatları vergili olarak tespit edilip, üzerlerine tek tutar halinde yazılacaktır. Perakendeci bayiye satış yapanlar bu tutarı 11'e bölerek vergiyi hesaplayacaklar ve beyan edeceklerdir. Bu yayınların perakende satışını yapan gazete bayileri, kendi satışlarında vergi uygulamayacak, katma değer vergisi beyannamesi veriyorlarsa bu neviden satışlarını beyannameye ithal etmiyeceklerdir. Perakendecilerin tüketiciye
  satışta vergili fiyat üzerinden yapacakları indirimler vergi hesabında dikkate alınmayacaktır.
  Öte yandan bu yayınların perakendeciye doğrudan satış yapılan safhaya kadar olan (bu safha dahil) teslimleri Katma Değer Vergisi Kanununun genel hükümlerine göre vergilendirilecektir.

  2. Perakendeci safhanın özel matrah şekillerine göre vergilendirildiği hallerde iadeler, Katma Değer Vergisi Kanununun 35. maddesindeki hükümlere göre işlem görecektir.
  Perakendecilerin iadeleri, vergili alış bedeli üzerinden gerçekleştirilecek, geri alınan bu mallarla ilgili katma değer vergisi, perakendecinin vergisini hesaplayıp beyan etmekle yükümlü satıcı tarafından düzeltme konusu yapılacaktır.


  39 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
  Resmi Gazete No 21169
  Resmi Gazete Tarihi 12/03/1992
  F – ÖZEL MATRAH ŞEKLİNE TABİ İŞLEMLER :

  Bilindiği gibi vergisi önceki safhalarda beyan edilerek ödenen özel matrah şekline tabi işlemlerle uğraşan mükellefler, bu faaliyetlerine ait bedelleri katma değer vergisi beyannamelerine dahil etmemekte, münhasıran bu işlerle uğraşanların katma değer vergisi mükellefiyetleri bulunmamaktadır.

  Getirilen yeni düzenleme ile bu kapsamda işlem yapan ve başka işlemleri nedeniyle katma değer vergisi mükellefi olanların, özel matrah şekline tabi işlemlerini de beyannamelerine dahil etmeleri uygun görülmüştür.

  Vergisi önceki safhalarda beyan edilen özel matrah şeklin tabi işlemlerle diğer işlemleri birlikte yapan mükellefler ;

  Bu mükellefler, "Şubat 1992" döneminden başlamak üzere verecekleri katma değer vergisi beyannamesinde, hem diğer işlemlere ve hem de vergisi önceki safhalarda beyan edilerek ödenen özel matrah şekline tabi işlemlere ait bedelleri gösterecekler; matrahın hesaplanması sırasında özel matrah şekline tabi işlem bedellerini "Teslim ve Hizmet Karşılığını Teşkil Eden Bedel"den indireceklerdir.


  12 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARI KULLANMALARI MECBURİYETİ HAKKINDA KANUNLA İLGİLİ GENEL TEBLİĞ(*)
  Resmi Gazete No 19807
  Resmi Gazete Tarihi 07/05/1988
  ...
  Buna göre, kullanmakta oldukları ödeme kaydedici cihazlar yukarıda belirtildiği şekilde yetersiz bulunan mükellefler, özel matrah şekillerine göre vergilendirilen (Gazete, dergi ve benzeri periyodik yayınlar ile Tekel, Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol işletmeleri Genel Müdürlüğünce üretilen tuz dışındaki maddeler gibi) mal satışları için,
  ....

  Ancak, başbayi, bayi olarak bir safha olmadan direkt olarak gazete ve dergi basan, çıkaran mükelleflerden gazete ve dergi alışlarında, onlardan gelen alış faturalarında toptan satış fiyatı + KDV olarak hesap edilmektedir.

  Selamlar...
  Ahmet Akca SMMM

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  22

  Gazete Alış ve Satışları

  Sn :Akça verdiğiniz bilgi için teşekkürler

  bundan önceki işlemlerimde gazete alışlarında %01 kdv indirip satışlarda
  ise %01 kdv hesaplayıp beyanname veriyordum.

  saygılarımla

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ekim.2007
  Mesajlar
  26

  Ynt: Gazete Alış ve Satışları

  Gazete alan taraf fatura tutarını kdv dahil tutar kabul edip 191 hesaplaması yapmayacakmı?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 2. El Araç Alış Ve Satışları
  Konu Sahibi FatihYıldırım Forum KDV
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 19.Aralık.2018, 09:32
 2. Döviz Alış mı? Efektif Alış mı?
  Konu Sahibi ozkan.ank Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 06.Kasım.2009, 15:04
 3. TAŞINDI: Gazete Başbayilerinin Alış Faturalarının Muhasebeleştirilmesi Hakkında
  Konu Sahibi ebru şener Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Haziran.2009, 09:41
 4. Gazete Başbayilerinin Alış Faturalarının Muhasebeleştirilmesi Hakkında
  Konu Sahibi ahmetinci Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Haziran.2009, 09:37
 5. Ba Bs Formlarında Kdv.si Olmayan Tekel Maddesi Alış Satışları
  Konu Sahibi dursunuz Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Ekim.2008, 16:08

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36