kamu işçi maaş

Konu: Leasing Kdv

Leasing Kdv

Kolay gelsin,

Lesing ödemeleri devam eden fabrika binasını başka bir firmaya devretmek istiyoruz. Bizim devralacak firmaya keseceğimiz faturaların kdvsi %18 olacak değilmi? Bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ne zaman karanlık olsa, hatırla!<br />...ışık sende,<br />...kalbinde,<br />...bul onu!

Ynt: Leasing Kdv

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum...Leasing firması size %1 den fatura ediyor ve mülkiyet size henüz geçmedi değilmi?...

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar
    Benzer bir soru ve verilen bir cevap

Alıntıdır.

SORU:

Leasingle aldığımız bir arsa kira ödemeleri bitmeden başka bir kişiye devredildi. Biz leasing firmasına mı alan kişiye mi faturalıyıcaz? Ayrıca, leasing firmasından gelen kira faturalarının KDV oranı %1; bizim düzenliyeceğim faturada KDV oranı %1 mi yoksa %18 mi olmalıdır?

CEVAP:

Leasing yöntemi ile kiralamış olduğunuz arsanın sahibi ilgili leasing şirketidir. "Başka bir kişiye devredildi" ifadenizden bu arsa üzerindeki sizin "Kiracı" sıfatınızın sona erdiği ve leasing şirketinin bu arsayı bir başka kişiye "Kiraladığı" anlaşılmaktadır. Buna göre yaptığınız anlaşma gereğince yeni kiracıdan sizin bir alacağınız olduğu kararlaştırılmış ise, alacağınız olan bu tutar için yeni kiracıya fatura düzenlemeniz gerekecektir. Yapılan devir ile firmanızın leasing işlemi ile bir ilgisi kalmadığı için düzenleyeceğiniz faturanın KDV oranının % 18 olması gerekmektedir.

Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

mülkiyeti leasinge olan tüm borçlarınız devredildiğinde elde edilirken ; mülkiyete sahip olmadığınız sadece tasarruf hakkına sahip olduğunuz varlığı nasıl satıyorsunuz.satsanızda bildiğim o satışın geçersiz olacağıdır.

ama kdv kısmı ; %1 almanız önemli değil. arsa bina satışının kdvsi neye tabiyse sizde o orandan fatura kesersiniz.

Günaydın,

Gülfem hn, faturalar %1 den geliyor ve mülkiyeti hala leasing firmasında..

Tahsin Bey, verdiğiniz cevap çok için teşekkür ederim..Ben de %18 olarak düşünüyordum..Emin olmak istedim..

Krizantem, biz devir alacak firmayla anlaştık leasing firması da bizden şu ana dek onlara ödediğimiz toplam tutar kadar devir alacak firmaya fatura kesmemizi istiyor..Dolayısıyla fatura konusunda taraflarca bir sıkıntı yok..

İyi Çalışmalar...
    Ne zaman karanlık olsa, hatırla!<br />...ışık sende,<br />...kalbinde,<br />...bul onu!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)