kamu işçi maaş

Konu: Hal Rüsumu Üzerinden Hesaplanan KDV Tutarının Beyanı Hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    266

    Hal Rüsumu Üzerinden Hesaplanan KDV Tutarının Beyanı Hakkında

    İyi çalışmalar

    Hal, KDV, Rüsum, Rüsumun KDV ?sine yönelik olarak ;

    SEBZE VE MEYVE TİCARETİ İLE HAL KAYIT SİSTEMİ
    HAKKINDA TEBLİĞ

    Madde 8: Gıda güvenilirliği ve kalitesi analizleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetkilendirilmiş kamu laboratuvarlarında veya özel laboratuvarlarda yapıldığı belgelenen mallar üzerinden alınacak hal rüsumu, yarısı oranında alınır.

    Madde 3 de

    Hal rüsumu: Malları satın alanlarca toptan satış bedeli üzerinden toptancı hali bulunan belediye veya işletmelere ödenen meblağı,
    İfade ettiği belirtilmiştir.

    KDV mal veya hizmet teslimi halinde doğmaktadır.
    60 Nolu KDV sirkülerinde

    4.2. Belediyelere Ödenen Hal Rüsumu
    Hal rüsumu, 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 2/d maddesinde "Malları satın alanlarca toptan satış bedeli üzerinden ödenen meblağ" olarak tanımlanmıştır.
    Aynı Kanunun hal rüsumu kenar başlıklı 8/4 üncü maddesinde ise "Hal rüsumu, yeterli hizmet altyapısına sahip bankalar nezdinde malın üretildiği yerdeki toptancı halinin bağlı olduğu belediye veya işletmecisi adına açılacak hesaba beş iş günü içinde yatırılır. Bu hesapta toplanan tutarın yüzde yetmiş beşi, malın tüketime sunulduğu yerdeki toptancı halinin bağlı olduğu belediye veya işletmecisi adına açılacak hesaba aylık olarak izleyen ayın beşinci gününe kadar aktarılır." denilmiştir.
    Buna göre, Yaş Sebze ve Meyve Halinde yapılan toptan satışlardan alınan hal rüsumu, KDV Kanununun 24/b maddesine göre KDV matrahına dahil olacaktır. Bu tutarların ilgili belediyeye aktarılması ise KDV'nin konusuna girmemektedir.

    Denilmektedir.


    KDV kanunu 24. Madde :
    Aşağıda yazılı unsurlar matraha dahildir:
    a) Teslim alanın gösterdiği yere kadar satıcı tarafından yapılan taşıma, yükleme ve boşaltma giderleri,
    b) Ambalaj giderleri, sigorta, komisyon ve benzeri gider karşılıkları ile vergi, resim, harç, pay, fon karşılığı gibi unsurlar,
    c) Vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerler.

    İthalat yapan şirket hal dışında 100 koli malı 50 TL den 5.000,00.-TL?ye satmaktadır. Bu durumda satıcı firmanın kayıtları nasıl olacaktır. Rüsum ifade edildiği üzere alıcı tarafından ?Malları satın alanlarca toptan satış bedeli üzerinden toptancı hali bulunan belediye veya işletmelere ödenen meblağı? ifade etmektedir. (Satıcı belediye ve hali işleten yerin tahsilatçısı yapılmış durumunda yani mal veya hizmet teslimi söz konusu değil satıcı tarafından )

    120 Alıcılar 5.454,00
    600 Yurtiçi Satışlar 5.000,00
    391 Mal KDV si 400,00
    369 Hal Rüsumu % 1 varsayılmıştır 50,00
    391 Rüsum KDV ?si % 8 hal dışı 4,00

    391 Rüsum KDV ?si % 8 hal dışı 4 TL beyannamede ilave edilecek KDV satırına mı dahil edilecek.
    Çünkü rüsum üzerinden hesaplanan KDV tutarı satıcı firmanın mal veya hizmet satışından hesapladığı bir KDV değil ?
    Teşekkürler



  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    71

    Ynt: Hal Rüsumu Üzerinden Hesaplanan KDV Tutarının Beyanı Hakkında

    Üstadım,

    İlgili 24/b maddesine atfen hal rüsumu da kdv matrahına mal satış bedeline eklenerek bildirilmeli yani benim görüşüm gelir beyan edilmeli. İlgili gelirin oranı kaç ise o oranda KDV kesilmeli. Belediyeye ödeme ile de giderleştirilmeli.

    İyi çalışmalar....

  3. #3
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.566

    Ynt: Hal Rüsumu Üzerinden Hesaplanan KDV Tutarının Beyanı Hakkında

    Belediyelere Ödenen Hal Rüsumu

    Hal rüsumu, 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 2/d maddesinde "Malları satın alanlarca toptan satış bedeli üzerinden ödenen meblağ" olarak tanımlanmıştır.

    Aynı Kanunun hal rüsumu kenar başlıklı 8/4 üncü maddesinde ise "Hal rüsumu, yeterli hizmet altyapısına sahip bankalar nezdinde malın üretildiği yerdeki toptancı halinin bağlı olduğu belediye veya işletmecisi adına açılacak hesaba beş iş günü içinde yatırılır. Bu hesapta toplanan tutarın yüzde yetmiş beşi, malın tüketime sunulduğu yerdeki toptancı halinin bağlı olduğu belediye veya işletmecisi adına açılacak hesaba aylık olarak izleyen ayın beşinci gününe kadar aktarılır." denilmiştir.

    Buna göre, Yaş Sebze ve Meyve Halinde yapılan toptan satışlardan alınan hal rüsumu, KDV Kanununun 24/b maddesine göre KDV matrahına dahil olacaktır. Bu tutarların ilgili belediyeye aktarılması ise KDV'nin konusuna girmemektedir.

    Yukardaki alıntım 60 nolu KDV tebliğinden en son yayımlanan bu yazı sana yardımcı olacaktır.Ayrıca bu tebliğ çercevesinde Sayın SMMMOZYER görüşüyle aynı






    SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    266

    Ynt: Hal Rüsumu Üzerinden Hesaplanan KDV Tutarının Beyanı Hakkında

    hal rüsum bedeli bs ye girmediğine göre benim gelirim satışım olmaz diye düşünüyorum



    T.C.

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    MERSİN VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

    MÜKELLEF HİZMETLERİ GRUP MÜDÜRLÜĞÜ






    Sayı
    :
    B.07.1.GİB.4.33.15.02-2010/720-16-17
    02/06/2011

    Konu
    :
    Form Ba-Form Bs





    İlgide kayıtlı özelge talep formunda; ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... vergi kimlik numaralı mükellefi olduğunuz, satın aldığınız yaş sebze ve meyvelerin büyük çoğunluğunu hallerdeki sebze ve meyve komisyoncuları aracılığı ile sattığınızı, komisyoncuya gönderdiğiniz malların belli bir komisyon ücreti karşılığında muhtelif alıcılara fatura düzenlenerek satıldığını, satış işlemi tamamlandıktan sonra komisyoncunun malın satış bedeli, malı satmak için yaptığı masrafları ve komisyon bedelini gösteren komisyoncu mal satış faturasını adınıza düzenleyerek gönderdiğini belirtmektesiniz.

    Ayrıca, gönderdiğiniz malların fiili alıcıya satılırken komisyoncu faturası ile satış yapıldığını, komisyoncudan mal satın alan fiili alıcıların aylık alış tutarı KDV hariç 5.000 TL'yi geçmesi durumunda Ba formuna ilgili komisyoncu bilgilerini yazarak bildirimde bulunduklarını, aynı şekilde komisyoncunun da, aylık satış tutarı KDV hariç 5000 TL'yi geçen fiili alıcıları Bs formuna dahil ederek bildirimde bulunduklarını belirterek, fiili alıcılara kendinize ait fatura ile satış yapılmadığından ve komisyoncunun da alıcı olarak değil, sadece aracı olması sebebi ile düzenlenen faturaların Ba-Bs formlarında ne şekilde bildirileceği hususunda Başkanlığımızdan görüş talep etmektesiniz.

    Uygulamada tüccarlar, vergi mükellefiyeti bulunmayan çiftçilerden sebze ve meyve alımlarını müstahsil makbuzu düzenleyerek gerçekleştirmektedirler. Tüccarlar daha sonra müstahsil makbuzu karşılığı almış olduğu malı sevk irsaliyesi ile sebze ve meyve hallerinde bulunan komisyoncuya göndermektedir. Hal komisyoncusu nihai tüketici veya kurumlara bu gelen malları kendisine ait faturalar karşılığında satmakta ve satış işlemi gerçekleştikten sonra, sebze ve meyveleri gönderen tüccara masrafları (Komisyon ücreti, Komisyon KDV'si, Stopaj, Hal Rüsumu, Bağkur kesintisi vs.) ve satış bedelini gösteren fatura (komisyon faturası) düzenleyerek göndermektedir.

    Bilindiği gibi; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 148, 149 ve Mükerrer 257 nci maddelerinin verdiği yetkiye dayanılarak, 362 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile mal ve hizmet satışlarını ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" ile bildirmeleri hususunda yükümlülük getirilmiştir. Diğer taraftan, 396 Sıra. No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin mal ve hizmet alımları ile mal ve hizmet satışlarının 2010 yılı ve müteakip yıllarda bildirilmesinde uygulanacak usul ve esaslar ile bildirim hadleri açıklanmış bulunmaktadır.

    Yukarıda yapılan açıklamalara göre, tüccarlar, haldeki komisyoncu tarafından malların satışı sonrasında adına düzenlenen faturada yer alan, malın toplam bedelindenkomisyon masrafları (Komisyon ücreti, Komisyon KDV'si, Stopaj, Hal Rüsumu, Bağ kur kesintisi vs.) çıkarıldıktan sonra kalan tutarı, malın satış bedeli olarak (hal komisyoncunun bilgileri yazılarak) Form Bs'de bildireceklerdir. Aynı faturada yer alan, komisyon bedelini ise hizmet alımı olarak (hal komisyoncunun bilgileri yazılarak) Form Ba'da bildirecektir.

    Haldeki komisyoncular ise, faturadaki toplam mal bedelinden, komisyon masrafları (Komisyon ücreti, Komisyon KDV'si, Stopaj, Hal Rüsumu, Bağ kur kesintisi vs.) çıkarıldıktan sonra kalan tutarı, malın alış bedeli olarak (tüccar bilgileri yazılarak) Form Ba'da bildireceklerdir.

    Ayrıca, faturada yer alan komisyon bedelini ise hizmet satımı olarak (tüccar bilgileri yazılarak) Form Bs'de bildireceklerdir. Komisyoncular tarafından düzenlenen satış faturalarında, her müşteri için ayrı ayrı olmak üzere aylık toplam satış tutarının, 396. Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile belirlenen KDV hariç 5.000 TL ve üzerinde olması halinde Bs formuna dahil edilerek bildirimde bulunulması gerekmektedir.

    Haldeki komisyoncudan mal satın alan ve bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin, KDV hariç 5.000 TL ve üzerindeki alımlarını "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim formu (Form Ba)" ile bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

    Bilgilerinize rica ederim.


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    17

    Ynt: Hal Rüsumu Üzerinden Hesaplanan KDV Tutarının Beyanı Hakkında

    Merhabalar, paylaşımlarınız vergi dairesi başkanlığından daha açıklayıcı ve doğru. Bunun için hepinize teşekkür ederim.
    Benim de bir sorunum var :
    Meyve sebze halinde tüccarlık yapan müşterim var malı çiftçiden kendi hesabına Müstahsil karşılığında alıyor sonra haldeki standında Kendine ait faturası ile satış yapıyor, Buna karşılık Ba.Bs. sorunu şu ?
    Bs Formunu düzenlerken ben Rüsum üçretini malın satışına dahil ederken Bu ay müşterilerden bir tanesi Rüsum dahil bildirmemiz gerekiyor dedi. Bilgisi olan arkadaş varsa bu konuda beni aydınlatmasını isterim...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Banka Tarafından Satışlar Üzerinden Hesaplanan Faiz Hk.
    Konu Sahibi beyhansrn Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 28.Eylül.2010, 17:27
  2. İnternet üzerinden vergi beyanı hakkında...
    Konu Sahibi anapuria Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 17.Eylül.2010, 14:22
  3. Örtülü Sermaye Üzerinden Hesaplanan Kâr Payları KDV İlişkisi
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Ekim.2009, 09:48
  4. Kasko ile Ödenen Fatura Tutarının Gider Yazılıp Yazılamıyacağı Hakkında.
    Konu Sahibi çidem Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Mart.2008, 14:54
  5. ücret üzerinden hesaplanan damga vergisi hk.
    Konu Sahibi vergisel Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Nisan.2006, 12:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36