kamu işçi maaş

Konu: KDV 2

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    16

    KDV 2

    Arkadaşlar kolay gelsin , Yurtdışında yapılan harcamalara yönelik fatura ve fişler için KDV 2 Beyannamesi verilir mi ?
    Konuyla ilgili bilgi verebılırsenız çok sewınırım .Teşekkürler...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: KDV 2

    Yurt dışında yapılan harcamalar KDV'ye tabi değildir. Ancak yurt dışından hizmet alınması halinde, ise
    Yurt dışında mukim kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, gümrükleme işlemine tabi olmayıp, hizmeti alan Türkiye mukimine, KDV ve Stopaj sorumluluğu getirmektedir. Ancak, bu işlemler için ithal edilen hizmetin KDV?nin konusuna girmesi ve vergiden istisna edilmemiş olması gerekir. Ayrıca gelir ve kurumlar vergisi stopajı yapılabilmesi için de yapılan hizmetin GVK?nın 94. maddesi veya KVK?nın 30. maddesi uyarınca tevkifata tabi bir işlem olması ve aynı zamanda karşı ülke ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olmaması veya anlaşmada stopajı önleyici bir hüküm bulunmaması gerekir.
    Ayrıntılı bilgi için lütfen inceleyiniz.
    http://www.alomaliye.com/2007/talha_...isi_hizmet.htm
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  3. #3
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: KDV 2

    Hizmetten Türkiyede faydalanılmışsa KDV Kanunu madde 6/b'ye göre KDV'nin konusuna girer, 15 Seri Nolu KDV Genel Tebliğine göre sorumlu sıfatıyla KDV tevkifatı yapılması gerekir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    16

    Ynt: KDV 2

    Yardımlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar...

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: KDV 2

    Anladığım kadarı ile burda hizmet alınması söz konusu değil. seyahat ahrcamalrı vb şeyleri doğrudan gider yazabilrisiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36