kamu işçi maaş

Konu: İhracat kdv iade

İhracat kdv iade

ihracat kdv alacağınızı nasıl hesaplıyorsunuz.
    Ben; ihraç malın bünyesine giren malların kdv'sini bulup
    genel yönetim giderlerindende dış satışların toplam satışlara oranı kadar
    pay verdikten sonra toplam iade alacağımı buluyorum.
    ancak bildiğiniz gibi vergi dairsi iade alacağını yüklenilen kdv listesi olarak
    istiyor. Pratik olarak fatura bazında kdv iade alacağı hesaplamak pek mümkün
    olmadığı için bu listeyi hazırlarken, iade alacağım oranı faturalara yüzde olarak dağıtıyorum
    sorun şuki vergi dairesi dış satışların satışlara oranına bakıyor ve iade alacağını buna göre kontrol ediyor.
    yani eskiden olduğu gibi boşunamı hesaplama yapıyorum diye çelişkide kaldım. zaten çoğunlukla eksik iade alıyorum böyle hesaplayarak.
    özetle sadece dış satış oranını faturalara uygulayarak iade hesaplamanın bir sakıncası olurmu
    siz değerli forumdaşlara sormak istedim
    herkese kolay gelsin.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: ihracat kdv iade

Olur elbette ihracatınız yaptığınız her bir emtianın bünyesine giren yüklenilen KDV miktarını maliyet muhasebesi kurallarına göre tespit edeceğiniz dağıtım anahtarlarına göre yapmanız lazım. Vergi dairesi iş yoğunlu, kolayına öyle gelmesi, nitelikli personel eksikliği v.s nedenlerle Yurtdışı Satışlar/Toplam Satışlar formülünü kullanıyor ancak kesinlikle doğru bir yöntem değil bu.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Ynt: İhracat kdv iade

Sayın Koray
    bencede doğru değil ama
    genel ve kabul edilen uygulama buysa
    boşuna uğraşmayayım
    diye sordum.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Vergi dairesi tarama kontrol servisi üstün körü bakıyor, ancak bir vergi incelemesinde vergi inceleme elamanı işin detayına girip doğrusunu bulabilir,bu durumda da haksız alınan iade ceza ve gecikme faizi ile birlikte geri alınacaktır. Bu riski göze alıp almamak sizin kararınız olacaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Merhaba,

Arkadaşlar,

KDV beyannamesinde;

Hesaplanan KDV...........................1.151,01.-TL

Önc.Dön. Devir KDV..........................876,72.-TL
    İndirilecek KDV..............................2.290,61.-TL

Yüklenilen KDV..............................2.290,61.-TL

İade Edilebilir KDV.........................2.290,61.-TL
    İade Edilmesi Gereken KDV...........2.016,32.-TL

İndirim ile yüklenilen kdv rakamı aynı ama bir de 2.016,32.-TL rakamı var... elektronik ortamda verdiğim KDVİade listelerinde beyan ettiğim rakam hem yüklenilen hemde indirilecek KDV listesindede 2.290,61.-TL... ama beyannamede ise 2.016,32.-TL görünüyor..

bu veriler ışığında hangi rakam iade ediliyor?

Kafamı karıştıran şey; listelerdeki beyan ettiğim rakamı iade talep ediyorum çünkü ama beyannamede farklı çıkıyor
    Silent Hill' de birşeyden emin olduğunuz an; Yanıldığınız andır.
    by Silent Hill Fan

Yüklenilen KDV ile iade edilecek kdv'nin aynı olması lazım. siz yüklendiğiniz kdv'nin bir kısmını indirim yoluyla gidermişssiniz. Dolayısıyla bu durumu vergi dairesine vereceğiniz dilekçede açıklayınız. Aslında listeleride değiştirmeye gerek yok. Sonuçta durum anlaşılıyor. Size iade edilecek KDV 2016,32-TL'dir.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Alıntı mohicans Nickli Üyeden Alıntı
    Yüklenilen KDV ile iade edilecek kdv'nin aynı olması lazım. siz yüklendiğiniz kdv'nin bir kısmını indirim yoluyla gidermişssiniz. Dolayısıyla bu durumu vergi dairesine vereceğiniz dilekçede açıklayınız. Aslında listeleride değiştirmeye gerek yok. Sonuçta durum anlaşılıyor. Size iade edilecek KDV 2016,32-TL'dir.
    sn.mohicans çok teşekkür ederim.

Birşey daha sormak istiyorum..
    Şöyle bir işlem yapıyorum ben.

İhracat konusu malın faturası Şubat ayında kesilmiş ama ihracatı mart ayında oldu..
    Bende Şubat KDV beyannamesinin indirilecek KDV sinde; bu alımı beyan ettim ama Şubat Yüklenilen listesinde göstermedim, mart ayında ihracat olduğu için.
    Mart ayı beyannamesini hazırlarken bu ihracat konusu malın KDV sini sadece yüklenilende göstericem..
    Böyle oluyor değil mi? bir sonraki aya sarkan ihracatlarda.
    by Silent Hill Fan

Sayın melissa78,
    Bu durumu size şöyle açıklayayım,bu yaptığınız ihracata ait alımlar ister bulunduğunuz ay, ister geçmiş ay, isterde geçmiş yıllar olsun, ihraç ettiğiniz malın bünyesine giren alımlara ait kdv'yi 5 yılı aşmamak şartıyla yaptığınız ihracatla ilişkilendirerek kdvsini yüklenebilirsiniz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

sn. mohicans çok teşekkür ederim cevabınız için

şimdi benim merak ettiğim birşey daha var..
    Biz ihracat dönemlerinde elektronik ortamda; indirilecek, yüklenilen KDV listesi ile birlikte satış faturaları ve GÇB yi giriyoruz.. Buna rağmen vergi dairesi hala GÇB nin aslını istiyor dosya halinde..

Bu zorunluluk kalktı diye biliyorum ama yasal dayanağı bulamadım, tebliğ yada sirküler..
    bilgisi olan arkadaş var mı?
    by Silent Hill Fan

Dosya halinde verin, zorunluluk kalkmadı, internetten verme zorunluluğu geldi sadece.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)