kamu işçi maaş

Konu: İhraç Kayıtlı Satışlar

İhraç Kayıtlı Satışlar

Merhaba Arkadaşlar.Mükellefimiz ihraç kayıtlı satış yapıyor ancak kdv iadesini imalat yapan firma alıyor biz sadece aracı durumdayız vergi dairesi ile görüştüm satışları kümülatife dahil etmemiz gerektiğini söyledi ancak dahil edebilmem için tam istisna kapsamına mı yok ihraç kayıtlı satış kısmına mı yazacağım konusunda tam bilgi alamadım görüşlerinizi bekliyorum...
    ???

Suç İşle Ceza ye İsyan Et Kendin Ol...

Ynt: İhraç kayıtlı satışlar

Alıntı elasafir Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba Arkadaşlar.Mükellefimiz ihraç kayıtlı satış yapıyor ancak kdv iadesini imalat yapan firma alıyor biz sadece aracı durumdayız vergi dairesi ile görüştüm satışları kümülatife dahil etmemiz gerektiğini söyledi ancak dahil edebilmem için tam istisna kapsamına mı yok ihraç kayıtlı satış kısmına mı yazacağım konusunda tam bilgi alamadım görüşlerinizi bekliyorum...
    ???
    Sayın elasafir,

Sanırım ifadenizde bir karışıklık olmuş:

"Mükellefimiz ihraç kayıtlı satış yapıyor ancak kdv iadesini imalat yapan firma alıyor"

Mükellefiniz imalatçı değilse; ihraç kayıtlı satış yapamaz.

Acaba, "ihraç kaydı ile aldığı malları ihraç ediyor" mu demek istediniz?
    çalışmak özgür kılar.

Aynen dediğiniz gibi pardon bi yanlışlık olmuş orda ihraç ediyor.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

ihraç kayıtlı mal teslimleri kdv beyannamesinde hem yurtiçi kdv'li satışlar (tevkifat uygulanmayan işlemler) kısmında hem de ihraç kayıtlı teslimler kısmında gösterilir. Hesaplanan ve indirilecek kdv nin durumuna göre iade hakkınız doğabilir veya tecil/terkin olabilir.

Dediğim gibi kdv iadesini karşı taraf alacak onlarda bize kdv siz fatura kesiyorlar zaten ben sade kümülatif toplama dahil edilirken mal ihracatı kısmına mı yazmamız gerekiyor onu öğrenmeye çalışıyorum.

Alıntı elasafir Nickli Üyeden Alıntı
    Dediğim gibi kdv iadesini karşı taraf alacak onlarda bize kdv siz fatura kesiyorlar zaten ben sade kümülatif toplama dahil edilirken mal ihracatı kısmına mı yazmamız gerekiyor onu öğrenmeye çalışıyorum.
    Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemler bölümüne girmeniz gerekiyor.
    çalışmak özgür kılar.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn.elasafir soruyu öyle bir karışık hale getiriyosunuz ki, alıcının mı yoksa satıcının mı yapacağı işlemleri soruyorsunuz belli değil.
    1- İhraç kayıtlı mal satan yukarıda açıkladığım şekilde satışı kdv beyannamesinde gösterecek.
    2- Alıcı firma, alışı ile ilgili kdv beyannamesinde bir şey göstermeyecek.. İhraç edince yurtdışı edildiği (intaç) tarihte kdv beyannamesinde tam istisna kapsamına giren işlemlerde gösterecek. Mal alışı haricinde ihracatla ilgili başka giderler varsa kdv iadesi talep edebilirsiniz.

Merhaba,

Sadece ihracat çalışan bir şirketiz. Ancak bu ay direk ihracatlarımızın dışında ihraç kayıtlı satışımız oldu.
    ihraç kayıtlı satışımıza ilişkin kdv iadesi talebimizi yaparken vergi dairesine göndereceğimiz dosyaya onaylı ft. ve gümrük beyannameleri dışında hangi evrakları sunmamız gerekiyor. Ayrıca İhraç kayıtlı satışlara ilişkin yüklenim listesi hazırlanması gerekiyor mu bilgi vermenizi rica ederim.

Sadece imalat yapan işletmeler İhraç Kaydı ile satış yapabiliyor. Neden ithalat yapan firmalara bu hak tanınmıyor. Bilgisi olan üstadlardan yadım rica ediyorum

Alıntı serifumut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece imalat yapan işletmeler İhraç Kaydı ile satış yapabiliyor. Neden ithalat yapan firmalara bu hak tanınmıyor. Bilgisi olan üstadlardan yadım rica ediyorum
    İmalat yapan işletmeler ihraç kayıtlı satış yapabilir ancak sadece bunlar değil. Aynı zamanda "Dış Ticaret Sermaye Şirketleri" ne yapılan teslimler de ihraç kayıtlı olmaktadır.

DI TCARET SERMAYE RKET STATÜSÜNE LKN TEBL

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)