kamu işçi maaş

Konu: Kdv2 Beyannamesi Düzenlenmeli midir?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    11

    Kdv2 Beyannamesi Düzenlenmeli midir?

    Şirketimiz yeni TTK ile ilgili ders almak için bir profesörle anlaştı. Profesör için gider pusulası düzenledik. Gider pusulası oranı %17 mi olmalı? Peki bununla ilgili olarak KDV tahakkuk edilecek mi ve bu hangi kdv beyannamesinde verilecek? kdv1 mi kdv2 mi? Şimdiden teşekkürler.
    Konu zeyneplek tarafından (04.Eylül.2012 Saat 16:51 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    8.047
    Selamlar
    Aşağıdaki makale de geçen örnek özelge'ye göre;

    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’nın 07.05.2007 tarih ve B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK-94 sayılı (Gelir Vergisi Kanunu'nun 18 inci maddesinde sayılan faaliyetleri icra eden serbest meslek erbapları ile ilgili) özelgesi;

    “Bu hüküm ve açıklamalara göre, şirketinizin yaptığı sözleşme gereği sahnede kendi eserlerini icra edecek olan ve yurtdışından gelen ses sanatçısının elde edeceği kazanç serbest meslek kazancı olup Gelir Vergisi Kanununun 18. maddesine göre gelir vergisinden istisnadır. Düzenlenecek konserler dolayısıyla şirketinizce yapılacak ödemeler için gider pusulası düzenlenmesi ve aynı Kanunun 94/2.maddesine göre tevkifat yapılması gerekmektedir.”

    Gelir vergisi oranının %17 olması gerektiğini ve kdv'yi ilgilendiren bir durum olmadığı görüşündeyim.

    Makalenin tamamı
    GDER PUSULASININ DÜZENLENMESN GEREKTREN HALLER VE ÖZELLK ARZ EDEN HUSUSLAR

    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.029
    Merhaba;
    Bu tur kazançların arızi olduğu ve kdv ye tabi olmadığı GVK 221 nolu genel tebliğinde örneklerle açıklanmıştır.İncelemenizi öneririm.


    Yalnız tevkifat konusunda teredütüm var.Zira

    "GVK 94-2.Yaptıkları serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemelerden (Noterlere serbest meslek faaliyetlerinden dolayı yapılan ödemeler hariç);
    a) 18'inci madde kapsamına giren serbest meslek işleri dolayısıyla yapılan ödemelerden, (2009/14592sayılı B.K.K. ile % 17. Yürürlük; 3.2.2009)(2)
    b) Diğerlerinden, (2009/14592 sayılı B.K.K. ile %20. Yürürlük; 3.2.2009)(3)
    GVK 18.maddesi:
    "Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır.(*)
    Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi karşılığında alınan bedel ve ücretler istisnaya dahildir.
    Yukarıda yazılı kazançların arızî olarak elde edilmesi istisna hükmünün uygulanmasına engel teşkil etmez.
    Serbest meslek kazançları istisnasının, bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur."
    Sanki %20 olması gerekirmiş gibime geliyor.

    Hasretim nazlıdır...

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    11
    yardımlarınız sonucunda ,
    GVK 94-2 b bendi gereğince %20 olması gerekiyor
    ve 117 nolu seri nolu tebliğ 2.2 bendinde yer alan "GVK' nın 94. maddesinde belirtilen kişi, kurum, ve kuruluşlara yapanların hesaplayacağı KDV nin bu kişi veya kuruluşlar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi mümkün bulunmaktadır." dendiğinden dolayı tam tevkifat uygulanacak yani %18' de kdv olacak.

    Teşekkürler
    Konu zeyneplek tarafından (05.Eylül.2012 Saat 09:53 ) değiştirilmiştir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.029
    Sayın zeyneplek;
    GVK 221 nolu tebliği incelediniz mi?Orada çok açık bir şekilde arızi serbest meslek kazançlarının kdv den muaf olduğu yazılıyor. Eğer arızi değilse o zaman profesörün mükkellefiyet tesis edip serbest meslek makbuzunu kesmesi gerekmektedir.Dolayısıyla kdv side stopajıda olacaktır.
    Hasretim nazlıdır...

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    11
    sayın metyo,
    Tebliği okudum ancak orada " serbest meslek faaliyetinin arızi olarak yapılması halinde de, mükellefin katma değer vergisi ve geçici vergi yükümlülüğü bulunmadığı gibi defter tutma ve makbuz düzenleme zorunluluğu da sözkonusu değildir. Faaliyetin sürekli olması halinde ise, izleyen bölümlerde de açıklanacağı üzere bütün bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir." yazıyor yani serbest meslek işini arızı yapan kdvden muaf peki o hizmeti alan ve gider pusulası düzenleyen?? 117 kdv tebliği 2.2 ye bakabildiniz mi?
    Konu zeyneplek tarafından (06.Eylül.2012 Saat 13:32 ) değiştirilmiştir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    73
    Sayın Zeyneplek
    KDV Tevkifatıyla ilgili enson yayınlanan 14.04.2012 Tarih 28264 Resmi Gazete No.lu 117 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin 2.2. Serbest Meslek Faaliyeti Çerçevesinde Yapılan Teslim ve Hizmetler bölümünde belirtildiği üzere arızi serbest meslek faaliyetinde bulunanların KDV mükellefiyeti tesis edilmeyeceği hususu açıkça belirtilmiştir.
    Akşamüstü eve dönen babadır barış..

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    11
    teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sözleşme İptalinde Fatura Nasıl Düzenlenmeli
    Konu Sahibi Banaoi77_ Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Eylül.2016, 12:41
  2. Kdv2 Beyannamesi
    Konu Sahibi calculator Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Mart.2015, 11:12
  3. Kdv2 beyannamesi hk.
    Konu Sahibi aasci Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 25.Ekim.2010, 15:30
  4. KDV2 Beyannamesi
    Konu Sahibi maniac_lord Forum KDV
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 14.Eylül.2010, 11:34
  5. KDV2 Beyannamesi
    Konu Sahibi furkan6602 Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Mart.2006, 13:16

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36