kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 2 Post By cemilpinar

Konu: Bağışlarda Kdv İndirilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    1.014

    Bağışlarda Kdv İndirilir mi?

    Kdv madde 30 a göre gelir ve kurum kanunlarına göre gider olmayan harcamaların kdv leri indirilemezBu durumda bazı bağışlar örneğin, kızılay yada okul inşaatına yapılan malzeme leri KKEG olarak yazılır ve ancak beyanname üzerinden de indirilir bu giderler
    Bu durumda bunun gibi harcamaların kdv leri indirilebilinir mi? indirilemez mi?
    Saygılar


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    20
    Merhaba,

    Yapılan bağışlar için düzenlenmesi gereken faturalarda kdv olmamalıdır ve "Katma Değer Vergisi Kanunu'nun md.17/2-b kapsamında KDV'den istisnadır." ve "Bağış kapsamında bedel tahsil edilmeyecektir." ibareleri mutlaka olmalıdır. Düzenlenen faturanın arka yüzüne bağış alan muhatap tarafından ürünlerin bağış kapsamında bedelsiz teslim alındığına dair bir şerh düşülüp, kaşelenip imzalanmalıdır. Fatura muhakkak maliyet bedeli üzerinden çıkmalıdır.

    Faturanın kaydı sonucunda oluşan alacak, 120 alıcılar hesabından çekilip 689 diğer o.dışı gider ve zararlar hesabına gider yazılmalıdır. Bu rakam kanunen kabul edilmeyen gider olarak nazım hesaplarda takip de edilebilir.

    Kdv'siz düzenlenen fatura ile ilgili bir de kdv düzeltmesi yapılmalıdır. Şöyle ki; bağışa konu olan ürünler için yüklenilen kdv belli ise bu kdv indirimi iptal edilip (191 -) yine 689 hesaba çekilmelidir. Belli değil ise maliyet bedeli üzerinden kdv hesaplanabilir. Gider hesaplarına çekilen bu kdv de kkeg dir. Yapılan indirim iptali ilgili dönemin kdv beyannamesinde ilave edilecek kdv satırında gösterilmelidir.

    Kanunen kabul edilmeyen gider olarak hesaplara çekilen maliyet bedeli, kurumlar vergisi beyannamesinde -kar çıkması halinde- beyanname üzerinde indirim konusu yapılabilir. Tabi bağışın nereye yapıldığı burada önem arz etmektedir. Bağış yapılan yere göre beyannamede olması gereken satır değişecektir. Burada bu detaya girmeyeceğim.

    İyi çalışmalar.
    koraykarakaya ve FATİH PESEN bunu beğendi.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2011
    Mesajlar
    155
    Bağış yapılan ürün satın alındığında indirilen (191) kdv tutarı 689 yerine 391 hesap altında indirimi mümkün olmayan kdv'ye mahsup edilmesi daha uygun olur.

  4. #4
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.246
    sayın ERTANN,

    bedelsiz olarak yapılan hizmet ve mal teslimleri katma değer vergisine tabii değildir,teslimlere konu olan katma değer vergisi tutarı indirim yapılamaz.
    bağış ve yardım ait malların veya hizmetlerin alım esnasında ödenen indirilemeyecek katma değer vergisi gider olarak dikkate alabilirsiniz.

    İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Sayın Demiral verdiğiniz bilgi hem yasal dayanak olarak hem de pratikte varacağı kimi sonuçlar açısından yanlış, neden yanlış olduğunu anlamak için de Sayın Cemilpınarın verdiği cevabı okumak yeterli olacaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Hurda Metal Teslimlerinde Kdv İndirilir mi ?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum KDV
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 25.Mart.2015, 16:44
  2. Bağkur Sgdp Gelir Vergisinden İndirilir mi ?
    Konu Sahibi gscaglar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Mart.2015, 13:41
  3. Derneğe yapılan bağışlarda KDV
    Konu Sahibi ysnacar Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 04.Mart.2010, 14:55
  4. Cevap: 0
    Son Mesaj : 30.Nisan.2009, 12:45
  5. Bağışlarda Tevsik Zorunluluğu
    Konu Sahibi accountmanager Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Şubat.2007, 18:00

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36