kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Yurtdışı Firmaya Kesilen Danışmanlık Hizmeti Faturası

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    49

    Yurtdışı Firmaya Kesilen Danışmanlık Hizmeti Faturası

    merhaba,

    arkadaşlar, dış ticaret şirketi mükellef, yurtdışındaki bir müşterisine komisyoon bedeli adı altında danışmanlık faturası kesti. KDV siz.
    kdv beyannamesinde nasıl gösterebilirim bu faturayı? iade hakkı doğurmayan işlemler kısmında mı?


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Öncelikle bahsettiğiniz durumda hizmet ihracı istisnası var mı, yok mu ona bakmak gerekli. 60 Nolu KDV Sirküleri madde 3.1.1;

    "KDV Kanununun 11/1-a maddesi ile ihracat teslimlerinden ayrı olarak yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler de KDV den istisna edilmiştir. Kanunun 12/2 nci maddesi ile 26 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (K) bölümü uyarınca, bir hizmetin hizmet ihracı kapsamında değerlendirilebilmesi için;1- Hizmetin Türkiye'de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olması,2- Fatura veya benzeri nitelikteki belgenin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi,3- Hizmet bedelinin, döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi ve4- Hizmetten yurt dışında faydalanılmasışartlarının yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Diğer taraftan, 113 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (B) bölümünde ise yurt dışındaki müşteriler için ifa edilen hizmetlerin, hizmetin ifa edildiği dönemde, bedelin döviz olarak Türkiye'ye gelmesi beklenilmeden ihracat istisnası kapsamında beyan edileceği, ancak, bu şekilde beyan edilen işlemlerle ilgili yüklenilen ve indirim konusu yapılamayan vergilerin KDV Kanununun 32 nci maddesi kapsamında iadesinin hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye gelmeden yerine getirilmeyeceği belirtilmiştir.Buna göre, Türkiye'deki bir mükellef tarafından,- Yurt dışında faaliyet gösteren bir firmaya yurt dışındaki inşaatlara ilişkin olarak Türkiye'den verilen mühendislik, proje-taahhüt ve danışmanlık hizmeti,- Yurt dışındaki bir firmanın Türkiye'den ithal edeceği mallara ilişkin olarak Türkiye'de verilen kalite kontrol, barkodlama, elleçleme, aracılık, imalatçı seçimi, sipariş takibi vb. hizmetlerKDV Kanununun 11 ve 12 nci maddeleri ile konuyla ilgili genel tebliğlerdeki açıklamalar kapsamında KDV'den istisna olacaktır."

    Gördüğünüz üzere eğer 26 Nolu KDV Genel Tebliğindeki şartlar mevcutsa hizmet ihracatı vardır, eğer öyleyse de ihracat istisnası olarak beyan edilir ve ayrıca iade hakkı da doğar.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    1
    Paylaşım için teşekkürler

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403
    Değerli üstadım
    Firma Türkiye'de ama hizmet yurtdışına gidilerek orada veriliyor .kdv nin konusuna girer mi?

  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli üstadım
    Firma Türkiye'de ama hizmet yurtdışına gidilerek orada veriliyor .kdv nin konusuna girer mi?
    Hizmetin niteliği nedir tam olarak bilemiyorum, ancak hizmet yurtdışında veriliyorsa ve hizmetten Türkiyede faydalanıyorsa kesin olarak, zaten KDV Kanunu madde 6/b'ye göre KDV'nin konusuna girmez.

    Meseleyi özetlemek gerekirse;

    1-Hizmet yurtdışında ifa edilmişse KDV'nin konusuna girmez

    2-Hizmet Türkiyede ifa edilmiş ancak hizmetten yurtdışında faydalanılmışsa, diğer şartların da yerine gelmesi koşulu ile KDV istisnası vardır

    3-Hizmet yurtdışında ifa edilmiş ancak hizmetten Türkiyede faydalanılmış ise KDV'nin konusuna girer ve sorumlu sıfatıyla KDV tevkifatı yapılması gerekir.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403
    Çok teşekkür ederim
    i

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hizmetin niteliği nedir tam olarak bilemiyorum, ancak hizmet yurtdışında veriliyorsa ve hizmetten Türkiyede faydalanıyorsa kesin olarak, zaten KDV Kanunu madde 6/b'ye göre KDV'nin konusuna girmez.

    Meseleyi özetlemek gerekirse;

    1-Hizmet yurtdışında ifa edilmişse KDV'nin konusuna girmez

    2-Hizmet Türkiyede ifa edilmiş ancak hizmetten yurtdışında faydalanılmışsa, diğer şartların da yerine gelmesi koşulu ile KDV istisnası vardır

    3-Hizmet yurtdışında ifa edilmiş ancak hizmetten Türkiyede faydalanılmış ise KDV'nin konusuna girer ve sorumlu sıfatıyla KDV tevkifatı yapılması gerekir.


    Evet çok güzel özetlenmiş.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    2

    Yurtdışı firmaya kesilen danışmanlık hizmet faturası

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet çok güzel özetlenmiş.
    Merhabalar,

    Yurtdışındaki otomotiv parçası üreten bir firmadan,(x firması) yurtiçindeki yabancı sermaye ortaklı bir (yabancı bir firma isimli )otomobil firmasına(y firması) tedarik edilen plastik otomotiv parçasının Tükiye deki otomobil fabrikasında montajı sırasındaki doğan kalite problemleri ve Türkiye deki otomobil fabrikasın da yurtdışından gelen parçaların her türlü problem ile ilgili Turkiye deki kalite kontrol danışmanlık şirketinden(z firması) Türk çalışanın danışmalık hizmetinin faturasını keserken KDV muafiyetinden yararlanılır mı? Bu işlem için firma kuracağım ve yurtdışındaki firmaya fatura edeceğim bu yuzden anlaşmada KDV ekleme ya da KDV muaflık durumuna istinaden anlaşma yapılacak.

  9. #9
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.774
    sn.oblood, hizmet vereceğiniz firma her ne kadar yurtdışında yerleşik olsa da vereceğiniz hizmetten yurtiçinde yararlanıldığından faturalarda kdv hesaplanması gerekir. Eğer o yedek aksam montaj yapılmayıp, sizin kontrolünüzden sonra ihraç edilseydi hizmet faturalarınıza kdv hesaplanmazdı.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    2
    Sn. Bulent , ilginiz ve açıklamanız için cok teşekkurler,

    kullanılan parça otomobile takıldıktan sonra yurtdısı da dahil olmak üzere ihraç ediliyor aslında bu yonuyle bir fark yaratmıyormu?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İngiltere'den Türkiye'deki Firmaya Danışmanlık Hizmeti Alınması
    Konu Sahibi Ali Şahin Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 13.Kasım.2017, 14:23
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Aralık.2012, 11:35
  3. Yurtdışı firmaya yaptırılan aracılık hizmeti faturası
    Konu Sahibi rkinali Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 08.Kasım.2010, 00:50
  4. Cevap: 5
    Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 20:46
  5. Yurtdışı Danışmanlık Faturası
    Konu Sahibi aokten Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Haziran.2010, 15:06

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36