kamu işçi maaş

Konu: Kdv nin Gider Yazılıp Yazılamayacağı Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2011
    Mesajlar
    107

    Kdv nin Gider Yazılıp Yazılamayacağı Hk.

    Arkadaşlar....

    İşyerini kapattım.devir kdv var. ben bu kdv yı masraf yazabilirmiyim?


  2. #2
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.050
    Merhaba ;

    Konu ile ilgili bir iki özelgeyi paylaşmak istiyorum.

    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    (Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)
    TARİH : 27.01.2012
    SAYI : B.07.1.GİB.4.06.17.01-130 [2011-4-29-15]-128
    KONU : Mükellefiyetin sona ermesi durumunda, sonraki döneme devreden KDV nin iade edilip edilemeyeceği hk.

    İlgide kayıtlı özelge talep formunda; terk ettiğiniz faaliyetinize ilişkin olarak katma değer vergisi beyannamenizde yer alan sonraki döneme devreden KDV'nin iade alınıp alınamayacağı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

    Bilindiği üzere; KDV Kanununun 29/2 maddesinde; "bir vergilendirme döneminde indirilecek KDV toplamı mükelleflerin vergiye tabi işlemleri dolayısıyla hesaplanan KDV toplamından fazla olduğu takdirde, aradaki fark sonraki dönemlere devrolunur ve iade edilmez" hükmüne yer verilmiş, yüklenilen vergilerin iadesine imkan tanınan işlemler KDV Kanununun ilgili maddelerinde düzenlenmiştir.

    Yukarıdaki açıklamalar kapsamında; mükellefiyetinizin sona ermesi nedeniyle üzerinizde kalan ve indirim yoluyla giderilemeyen (sonraki döneme devrolunan) katma değer vergisinin;

    - iade hakkı doğuran işlemleriniz bulunması halinde bu işlemlerinize isabet eden kısmı KDV Mevzuatında yer alan hükümler çerçevesinde tarafınıza iade edilebilecek,

    - iade hakkı doğuran işlemleriniz bulunmaması halinde devreden KDV nin tamamının, iade hakkı doğuran işlemleriniz bulunması halinde ise bu işlemleriniz nedeniyle yüklenilmeyen kısmının tarafınıza iadesi veya vergi borçlarınıza mahsubu mümkün olmayıp, indirilemeyen söz konusu vergilerin KDV Kanununun 58 inci maddesi uyarınca kurumlar vergisi matrahınızın tespitinde gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilmesi mümkün bulunmaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    TARİH : 26.12.2011
    SAYI : B.07.1.GİB.4.07.16.02-KDV.ÖZG.2010-171-411
    KONU : Faaliyetin terk edilmesinde KDV hk.

    İlgide kayıtlı özelge talep formunuzun incelenmesinden, 2005 yılından bu güne kadar inşaat müteahhitliği faaliyetinde bulunduğunuz, bu faaliyetinizi 2010 yılında terk etmeye karar verdiğiniz, ancak son katma değer vergisi (KDV) beyannamesinde devreden KDV tutarının gelir vergisinin tespitinde gider olarak dikkate alınıp alınmayacağı hususunda tereddüde düştüğünüz anlaşılmaktadır.

    KDV Kanununun;

    29/1 maddesinde, mükelleflerin yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan KDV den, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, faaliyetlerine ilişkin olarak kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen KDV yi indirim konusu yapabilecekleri,

    29/2 maddesinde, 28 inci madde uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından vergi nispeti indirilen teslim ve hizmetlerle ilgili olup teslim ve hizmetin gerçekleştiği vergilendirme döneminde indirilemeyen ve tutarı Bakanlar Kurulunca tespit edilecek sınırı aşan verginin, bu mükelleflerin vergi ve sosyal sigorta prim borçları ile genel ve katma bütçeli idareler ile belediyelere olan borçlarına ya da döner sermayeli kuruluşlar ile sermayesinin % 51'i veya daha fazlası kamuya ait olan veya özelleştirme kapsamında bulunan işletmeler ile organize sanayi bölgelerinden temin ettikleri mal ve hizmet bedellerine ilişkin borçlarına mahsuben ödeneceği, yılı içinde mahsuben iade edilemeyen vergi izleyen yıl içinde talep edilmesi şartıyla nakden veya mükellefin yukarıda sayılan borçlarına mahsuben iade edileceği

    hükümleri yer almaktadır.

    99 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde ise indirimli orana tabi işlemlerden doğan iade alacağının yılı içinde mahsuben iade edilemeyen kısmı, izleyen yıl içinde mükellefin isteğine bağlı olarak, nakden veya mahsuben iade edilebileceği, iade talebinin en erken izleyen yılın Ocak dönemine ait olup Şubat ayı içinde verilecek, en geç Kasım dönemine ait olup Aralık ayı içinde verilecek KDV beyannameleri ile yapılabileceği açıklanmıştır.

    Buna göre, devreden KDV tutarları içinde indirimli orana tabi işlemleriniz nedeniyle yüklendiğiniz KDV tutarları olması halinde, bu tutarların 99 Seri No.lu KDV Genel Tebliğindeki açıklamalar çerçevesinde en geç bu işlemlerin gerçekleştiği yılı izleyen Kasım ayı KDV beyannamesi ile iadesinin talep edilmesi mümkün bulunmaktadır.

    Öte yandan, KDV Kanununun 58 inci maddesinde, mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan KDV ile mükellefçe indirilebilecek KDV nin gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilemeyeceği hükmü yer almaktadır.

    İşi bırakan mükelleflerce işin bırakıldığı dönemi izleyen dönemlerde beyanname verme imkanları olmayacağından, yüklendikleri vergileri bir daha indirim yoluyla telafi etmeleri mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, işi bırakma nedeniyle yüklenilip de indirimle giderilemeyen KDV nin, gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru ya da kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınması mümkün bulunmaktadır.

    Buna göre, devreden KDV tutarlarının vergiye tabi işlemlerde bulunduğunuz dönemde yüklenilmesi ve mükellefiyetinizin sonlandırılması nedeniyle indirim konusu yapılamayacak olması durumunda gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru ya da kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınması mümkün bulunmaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.938
    Selamlar
    Tabiki bu özelgelerden hareketle,sakın ola,devir çıkan bütün kdv'lerin gider kaydedilebileceği gibi bir sonuç çıkmasın.Bu kdv'nin içeriği ve neden indirilemediği sorusu cevaplanmalıdır.her devreden kdv'yi de gidere yazamazsınız.Örneğin kdv ödemesi çıkmasın diye zararına veya emsal değerinden çok düşüğe satılan mal veya diğer varlık satışlarında bu kdv'yi gidere yazmanız doğru olmayacaktır.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2011
    Mesajlar
    107
    teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Gecikme Faizi Gider Yazılıp KDV'si İndirilebilir mi?
    Konu Sahibi murat* Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 01.Eylül.2016, 16:44
  2. Kira Ödemelerinin Gider Yazılıp,Yazılamayacağı
    Konu Sahibi NURETNS Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 01.Şubat.2016, 09:24
  3. İade Gelen Arızalı Malın Gider Yazılıp Yazılamayacağı
    Konu Sahibi günizi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 03.Mart.2009, 08:41
  4. Bağkur Primlerinin Gider Yazılıp Yazılamayacağı Hk.
    Konu Sahibi lafete Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 05.Ağustos.2006, 12:52
  5. Gider yazılıp yazılmayacağı
    Konu Sahibi davutsavas Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Ağustos.2005, 11:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36