kamu işçi maaş

Konu: Okul Aile Birliğine Kesilen Fatura da KDV - KDV Beyannamesindeki Yeri ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    63

    Okul Aile Birliğine Kesilen Fatura da KDV - KDV Beyannamesindeki Yeri ?

    Arkadaşlar merhaba ;

    Okul aile birliğne kesilen faturada KDV dan muaf olduklarına ilişkin yazıya istinaden % 0 -kdvsiz- fatura kestik.

    Söz konusu fatura stor perde yapımına ilişkin ve tevfikat kapsamında değil.

    KDV beyanında bu tutarı gösterirken ''tam istisna kapsamında satış'' da 5018 cetvele ait kamu kurumları yer almıyor Bu kısımda ''DİĞERLERİ'' olarak mı beyan etmeli yoksa ''Özel matraha tabi matraha dahil olmayan bedel '' de göstermek daha uygun olur ?


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.841
    Selamlar
    Özel matraha tabi olmayacağı kesindir.Çünkü bu işlemler kanunda belirtilmiştir.(3065 sayılı kanun 23.madde)
    Öte yandan;
    1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 16. Maddesi gereği Okul Aile Birlikleri(İktisadi işletmeleri hariç olmak üzere) her türlü Vergi, Resim ve Harçtan muaftır.
    Bu açıklama hükmü,beyannamedeki istisnalar bölümünde yer almamıştır.Bu durumda bana göre DİĞERLERİ satırını seçmeniz hatalı bir işlem olmayacaktır.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    63
    Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Özel matraha tabi olmayacağı kesindir.Çünkü bu işlemler kanunda belirtilmiştir.(3065 sayılı kanun 23.madde)
    Öte yandan;
    1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 16. Maddesi gereği Okul Aile Birlikleri(İktisadi işletmeleri hariç olmak üzere) her türlü Vergi, Resim ve Harçtan muaftır.
    Bu açıklama hükmü,beyannamedeki istisnalar bölümünde yer almamıştır.Bu durumda bana göre DİĞERLERİ satırını seçmeniz hatalı bir işlem olmayacaktır.
    Saygılar
    cevabınız için tşkler twolf ..

    Beyannamede bu idari kurumun yer almamasıda ilginç. Kanun maddesi var ama KDV beyanında yok garip ve tamamen mesleki yoruma bırakılmış. Mukteza tarzında vergi dairesine sorulup cevap alınması gereken bir konu. Belkide sorulmuştur bu konu hakkında böyle bir dayanak var mı?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    656
    Kdv'den muaf olduklarına ilişkin bir yazıyı gördünüz mü, yoksa beyan üzerine mi kdv'siz kestiniz faturayı ?

    İlgide kayıtlı dilekçenizde; “Okul Aile Birliği Yönetmeliği”nde belirtilen esaslar çerçevesinde faaliyet gösteren ve gelirleri toplanan bağışlar ve kantin kiralarından oluşanOkul Aile Birliğinizce, okulun ihtiyaçları ve onarımı için yapılan mal ve hizmet alımlarının katma değer vergisinden (KDV) istisna olup olmadığı sorulmaktadır.

    3065 sayılı KDV Kanununun;
    -1/1 inci maddesinde; ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde Türkiye’de yapılan teslim ve hizmetlerin KDV ye tabi olduğu,
    -17/2-b maddesinde, maddenin birinci fıkrasında sayılan kurum ve kuruluşlara bedelsiz olarak yapılan her türlü mal teslimi ve hizmet ifalarının KDV den istisna olduğu
    hüküm altına alınmıştır.
    Buna göre, okul aile birliğinize yapılacak mal teslimi ve hizmet ifalarının KDV den istisna olduğuna ilişkin KDV Kanununda bir hüküm bulunmadığından, okul ihtiyaçları ve onarımı için piyasadan mal ve hizmet alımlarınız KDV ye tabi olacaktır. Ancak, okul aile birliğiniz tarafından Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okula yapılacak bedelsiz mal teslimi ve hizmet ifaları KDV Kanununun 17/2-b maddesine göre KDV den istisna olacaktır.
    —————————————————————————————————————-
    Maliye Bakanlığı Özelgesi
    Muktezayı Veren:ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    Tarih 05/09/2011
    Sayı B.07.1.GİB.4.06.17.01-130[2011-2-1-20]-683
    Konu:Okul aile birliğince okulun ihtiyaçları ve onarımı için yapılan mal ve hizmet alımlarının KDV’den istisna olup olmadığı hk.
    Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    63
    Alıntı acziyet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kdv'den muaf olduklarına ilişkin bir yazıyı gördünüz mü, yoksa beyan üzerine mi kdv'siz kestiniz faturayı ?

    İlgide kayıtlı dilekçenizde; “Okul Aile Birliği Yönetmeliği”nde belirtilen esaslar çerçevesinde faaliyet gösteren ve gelirleri toplanan bağışlar ve kantin kiralarından oluşanOkul Aile Birliğinizce, okulun ihtiyaçları ve onarımı için yapılan mal ve hizmet alımlarının katma değer vergisinden (KDV) istisna olup olmadığı sorulmaktadır.

    3065 sayılı KDV Kanununun;
    -1/1 inci maddesinde; ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde Türkiye’de yapılan teslim ve hizmetlerin KDV ye tabi olduğu,
    -17/2-b maddesinde, maddenin birinci fıkrasında sayılan kurum ve kuruluşlara bedelsiz olarak yapılan her türlü mal teslimi ve hizmet ifalarının KDV den istisna olduğu
    hüküm altına alınmıştır.
    Buna göre, okul aile birliğinize yapılacak mal teslimi ve hizmet ifalarının KDV den istisna olduğuna ilişkin KDV Kanununda bir hüküm bulunmadığından, okul ihtiyaçları ve onarımı için piyasadan mal ve hizmet alımlarınız KDV ye tabi olacaktır. Ancak, okul aile birliğiniz tarafından Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okula yapılacak bedelsiz mal teslimi ve hizmet ifaları KDV Kanununun 17/2-b maddesine göre KDV den istisna olacaktır.
    —————————————————————————————————————-
    Maliye Bakanlığı Özelgesi
    Muktezayı Veren:ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    Tarih 05/09/2011
    Sayı B.07.1.GİB.4.06.17.01-130[2011-2-1-20]-683
    Konu:Okul aile birliğince okulun ihtiyaçları ve onarımı için yapılan mal ve hizmet alımlarının KDV’den istisna olup olmadığı hk.
    teşekkürler ACZİYET ...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Okul Aile Birliği
    Konu Sahibi seryas Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Kasım.2014, 11:51
  2. Okul ve Okul Aile Birliği Muhasebesi
    Konu Sahibi Ertann Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 16.Aralık.2012, 16:19
  3. Okul Aile Birliği'ne Kesilecek Fatura
    Konu Sahibi acziyet Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Eylül.2012, 19:45
  4. Okul Aile Birliği
    Konu Sahibi cemal kavala Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 01.Ekim.2010, 14:32
  5. Okul Aile Birliğine Yapılan Bağış
    Konu Sahibi seckinyum Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 30.Temmuz.2008, 18:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36