kamu işçi maaş

Konu: Hurda Araç Satışda kdv olurmu ?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2006
  Mesajlar
  8

  Hurda Araç Satışda kdv olurmu ?

  Merhabalar
  benim sorum şu olucaktı:
  aracımız pert oldu, pert bedelini aldık sonra araç hurda haliyle sigorta firması tarfından satıldı aracın satış faturasını kesicez hurda olduğu için kdv olurmu olmazmı ?[/b]


 2. #2
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.411

  Hurda Araç Satışda kdv olurmu ?

  Aracın kaydı silinerek hurdaya ayrılmış olsa bile hurdacılar tarafından parçalanmadan satışıo % 1 kdv tabidir.
  Hurdacılar tarafından parçalanatrak satışı KDV den istisnadır.
  2 . El binek otomobil; ,özel kişilerden,kdv mükellefi olmayan vakıf vb yerlerden,kdv mükellefi olmayan firmaların aktifine kayıtlı ise %1 kdv ye tabidir.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Nisan.2006
  Mesajlar
  8

  Hurda Araç Satışda kdv olurmu ?

  ilginiz için çok teşekkür ederim.

  bizim aracımız eskiyerek hurdaya ayrılmadı kaza sonucunda pert raporu ile pert olarak satışa çıktı.... genede kdv olurcamı?

 4. #4
  SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

  Hurda Araç Satışda kdv olurmu ?

  Merhaba,

  KDV Kanunu’nun, “Diğer İstisnalar:” başlıklı, 17/4/g maddesinin;
  “(5228 sayılı Kanunun 15 inci maddesiyle değişen bent. Yürürlük: 1.8.2004) Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve atıkları (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimi”

  hükümlerine göre, “metal ….. hurda ve atıkları … teslimi” KDV’den müstesnadır. Pert olan araç, hurda metal kavramı olarak düşünülmekte ve hurda metal değeri karşılığında satılmaktadır. Buna göre, pert olan aracın, hurda metal değeri için düzenlenen fatura da yukarıdaki KDV kanunu maddesinin bir not şeklinde belirtilmesi ve KDV hesaplanmaması gerekmektedir.

  Örnek Mukteza:

  T.C. İstanbul Valiliği İl Defterdarlığı
  Katma Değer Vergisi Gelir Müdürlüğü
  Sayı: KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.F.K.25-28886
  İLGİ: …./12/2004 tarihli ve … sayılı dilekçeniz.


  İlgi dilekçeniz ile … Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün … vergi no.lu mükellefi olduğunuzu, firmanızın … Finansal Kiralama AŞ’den kiralamış olduğu çekici ve … Finansal Kiralama AŞ’den kiraladığınız römorkun bir kaza sonucu pert olduğu, adı geçen finansal kiralama şirketleri ile yapılan sözleşmeler gereği araçların kasko sigortalarının şirketiniz tarafından tarafından finansal kiralama şirketleri adına yaptırıldığı ve bedellerinin ödendiği,

  Araçlarla ilgili sigorta hasar tazminatlarının sigorta şirketi tarafından finansal kiralama şirketlerine ödeneceği ve bu bedellerin şirketiniz tarafından alınabilmesi için ilgili finansal kiralama şirketinin;

  a) taraflarına bu hasar bedeli tutarında fatura düzenlenip düzenlenmeyeceği ve bu işlemin katma değer vergisine tabi olup olmayacağı,

  b) Sigorta şirketinden satın alınacak hurda araçlar için fatura düzenlenip düzenlenmeyeceği ve yine bu işlemin katma değer vergisine tabi olup olmadığı hususlarında defterdarlığımızdan görüş talep edilmektedir.


  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 1/1. maddesine göre, Türkiye’de yapılan, ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler vergiye tabi tutulmuştur.

  Kanunun 4. maddesinin 1. bendinde hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olarak tanımlanmış ve bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek şeklinde gerçekleşeceği belirtilmiştir.

  Aynı Kanunun 10. maddesinin (a) fıkrasında, mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin yapılması anında vergiyi doğuran olayın meydana geleceği hüküm altına alınmıştır.

  Öte yandan, 31.07.2004 tarih, 25539 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5228 sayılı bazı kanunlarda ve 178 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılması hakkında kanun’un 17. maddesinin (4) no.lu fıkrasının (g) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik, inconia) döviz, para, damga pulu, değerli kağıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal plastik, lastik, kauçuk, kağıt, cam hurda ve atıkları (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimi katma değer vergisinden istisna tutulmuştur.

  Öte yandan 53. seri nolu kdv genel tebliği’nin “2. hurda metal alımlarında tevkifat uygulaması” başlıklı bölümünde;
  “Hurda kavramına metal kırpıntılar, metal talaşları, mamul veya yarı mamul madde üreten imalathane yada fabrikalardan çıkan standart dışı metal ürünler, izabe tesislerinden çıkan standart dışı metal hammaddeler, hadde madde bozukları ve benzerleri dahildir.

  Tamir ve bakımdan sonra aynı amaçla kullanılması mümkün olan kullanılmış metal eşya teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır.” Denilmektedir.

  Ayrıca, 213 sayılı VUK’nun 229.maddesinde “fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.” Şeklinde tanımlanmıştır.

  Bu durumda, finansal kiralama şirketinin hasarlı araçlar için sigorta şirketinden alacakları tazminat tutarı kadar fatura düzenlemeleri, ancak KDV konusuna giren bir işlem söz konusu olmadığından bu bedel için vergi hesaplamamaları gerekmektedir. Dolayısıyla sigorta şirketi adına düzenlenecek faturada KDV hesaplanmayacağından şirketinizce de sigorta hasar bedeli için KDV’siz fatura düzenlenmesi gerekmektedir.

  Diğer taraftan, tamir ve bakımından sonra kullanılması mümkün olmayan ve hurda belgesi alınmış olan hurda araçların gerek sigorta şirketince tarafınıza gerekse diğer şahıslara teslimi Kanunun 17/4-g maddesi kapsamında KDV’den istisna olacaktır.

  Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Hurda İndirimi İle Araç Alımı
  Konu Sahibi Kavaklioglu.18 Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 24.Haziran.2019, 19:25
 2. Hurda Araç Satışı
  Konu Sahibi trej06 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2009, 11:36
 3. Hurda Araç Satışı
  Konu Sahibi ilyaskurt Forum KDV
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 14.Ocak.2009, 09:53
 4. Hurda Araç
  Konu Sahibi figo Forum KDV
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 02.Aralık.2007, 23:20
 5. Hurda Araç Satışı
  Konu Sahibi taner Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Aralık.2005, 13:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36