kamu işçi maaş

Konu: Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemlerde KDV İadesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Mesajlar
  69

  Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemlerde KDV İadesi

  Merhaba,

  İATA Navlun faturasını KDV' siz olarak başka bir firmaya kesiyorum ve bunu KDV beyanında tam istisna kapsamına giren işlemlerde 305 -13/b kısmında göstererek beyan ediyorum. Bundan dolayı iade talep edebilmem söz konusu mudur?

  Teşekkürler,


 2. #2
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826
  1-İlke olarak tüm tam istisna işlemlerde indirim yolu ile giderilmeyen kdv için iade talep edilibilir.

  2-Yalnız sizin belirttiğiniz istisna KDV md.13/b değil, KDV md.12/2 kapsamındadır.
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  41
  bizde de yap-işlet-devret modeline göre tam istisna kapsamında müşterimiz var.faturasını kdv hesaplamadan kesiyoruz.ayrıca faturaya not düşüyoruz.şimdi beyannamede bunu tam istisna kapsamına giren işlemlerde gösteriyoruz.eğer devreden kdv olarak kalmasını istiyorsak yüklenilen kdv kısmına 0 mı yazıyoruz.iade almak istersek o zaman yüklenilen kdv kısmına kdvsini yazıyoruz.öyle değil mi?biraz kafamı kurcalayan biz satışını yaptığımız malzemelerin kdvsini indirim konusu yapıyoruz.satarken kdv siz satıyoruz.bizim için sıkıntı olur mu?ilke kez böyle bir uygulama yapacağım da yanlış yapmak istemiyorum

 4. #4
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.245
  KDV 118 no lu genel tebliği,

  1.3. İstisna Kapsamına Giren Mal ve Hizmetler
  İstisna; bu Tebliğin (1.1.) ayrımında belirtilen projeleri üstlenen ana yüklenicilere, doğrudan bu projelere yönelik olarak yapılacak teslim ve hizmetler ile ithalat işlemlerine uygulanır.
  Ancak, doğrudan proje ile ilgili olmayan mobilya, mefruşat ve benzeri demirbaşlar ile binek otomobili, insan taşımaya mahsus otobüs, minibüs ve benzeri araç alımları istisna kapsamında değerlendirilmeyecektir. İstisna kapsamında değerlendirilmeyecek olan bu alımların yedek parça, yakıt, tadil, bakım ve onarım masrafları ile idari hizmet birimlerinin tadil, bakım, onarım, ısıtma, aydınlatma giderleri, her türlü büro malzemesi, kırtasiye, yiyecek, giyecek gibi alımlar ve temizlik hizmetlerinde de istisna uygulanmayacaktır.


  2. İstisnanın Uygulanması
  Bu Tebliğin (1.1.) ayrımında sayılan projelerden birisini üstlenen ana yüklenici mükellefler, söz konusu projeler kapsamında (projeyle ilgili bilgilere de yer vermek kaydıyla) kendilerine yapılacak teslim ve hizmetlere istisna uygulanması talebiyle doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığına bir yazı ile müracaat ederler. Gelir İdaresi Başkanlığı istisna talebinde bulunan mükellef ve projenin istisna kapsamına giren projelerden olup olmadığına, talepte bulunan mükellefin bu projenin ana yüklenicisi konumunda bulunup bulunmadığına, yatırım döneminin sona erdiği tarih ve benzeri hususlara yönelik olarak projeyi ihale eden ilgili idareden bir yazı ile bilgi ister.
  Projeyi ihale eden ilgili idarenin olumlu yazısına istinaden durum mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesi başkanlığı (VDB)/defterdarlığa bildirilir, ilgili VDB veya defterdarlık Tebliğ ekinde yer alan (Ek:1) yazıyı düzenleyerek mükellefe verir.
  İstisnadan yararlanmak isteyen mükellefler, istisna kapsamında yapacakları mal ve hizmet alımlarında, bu yazının imza ve kaşe tatbik edilmiş bir suretini satıcıya vermek; ithalat işlemlerinde ise ilgili gümrük idaresine ibraz etmek suretiyle istisna kapsamında işlem yapılmasını talep ederler.
  Satıcılar yaptıkları teslim ve hizmet ifalarına ilişkin faturada, bu Tebliğin (1.1.) ayrımındaki açıklamaları da göz önünde bulundurmak suretiyle KDV hesaplamazlar.
  İstisna tek safhada uygulanacak olup, projeyi üstlenen mükellefe mal teslimi ve hizmet ifasında bulunan mükelleflerin istisna kapsamında yaptıkları teslim ve hizmetlere yönelik alımlarında KDV istisnası uygulanması söz konusu değildir.
  Satıcılar, alıcı tarafından bir nüshası kendilerine verilen istisna yazısını 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun5 muhafaza ve ibraz hükümleri gereğince saklamak zorundadırlar.
  Ayrıca, ana yüklenici firmanın istisnadan yararlanma şartlarını kaybetmesi halinde bu durum projeyi ihale eden ilgili idare tarafından istisnadan yararlanma şartlarının kaybedildiği tarihe de yer verilmek suretiyle Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilir.
  3. İade Uygulaması
  Projeyi üstlenen firmalara mal teslimi ve hizmet ifasında bulunan mükellefler, istisna kapsamında yapmış oldukları teslim ve hizmetleri ait oldukları dönemler itibariyle KDV beyannamesinin "Tam İstisna Kapsamındaki İşlemler" tablosunun 318 kod numaralı "3996 sayılı Kanuna göre Yap-İşlet-Devret veya 3359 sayılı Kanuna göre Kiralama Karşılığı Yaptırılan Projelere İlişkin Teslim ve Hizmetler" başlıklı satırında beyan ederler. İstisna kapsamında yapılan teslim ve hizmetlere ait yüklenilen KDV'nin indirim yoluyla telafi edilemeyen kısmı, 84 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin6 mal ihracından doğan KDV iadesindeki esaslar çerçevesinde mükelleflerin talebi doğrultusunda nakden veya mahsuben iade edilir.
  İade talebi bir dilekçe ile yapılır.
  Dilekçeye;
  -Tebliğ ekinde yer alan (Ek:1) yazının alıcı mükellef tarafından imza ve kaşe tatbik edilmek suretiyle onaylanmış bir örneği,
  -Yüklenilen KDV listesi ve tablosu,
  -İşlemin gerçekleştiği döneme ait indirilecek KDV listesi,
  - İstisna kapsamında düzenlenen satış faturalarının listesi,
  eklenir.

  İyi Günler.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  41
  sayın demiral öncelikle açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim.peki ben iade almak istemezsem devreden kdv olarak kullanabilirim herhalde bunun için herhangi bir işlem yapmama gerek yok öyle değil mi

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  41
  "İstisna kapsamında yapılan teslim ve hizmetlere ait yüklenilen KDV'nin indirim yoluyla telafi edilemeyen kısmı"derken burada tam olarak ne demek istemiş biraz açabilir misiniz?kdv ödemesinin çıkma durumu mu

 7. #7
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.245
  devreden kdv olarak kullanamazsınız,

  yapabileceğiniz işlemleri özet olarak sıralıyorum hangisini kullanacaksanız yasal mevzuatı ile açıklayabilirim.

  nakit iade-mükellefin kendi vergi borcuna mahsup-mükellefin kendi ssk prim borçları ve ithalar vergisine mahsup- iadenin şirket ortaklarının vergi,ssk ve ithalat vergilerine mahsup (sadece adi-kollektif- ve komandite şirketlere)

  İyi Günler.

 8. #8
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826
  Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  devreden kdv olarak kullanamazsınız,

  Maalesef bu bilgi doğru değil, mükellef iade almak istemez ise gayet güzel devreden kdv olarak dikkate alabilir yüklendiği kdv'yi.

  39 NOlu KDV Genel Tebliği;

  "İade hakkı doğuran işlemleri bulunmayan veya bu tür işlemleri bulunmakla birlikte bu işlemler için yüklendikleri vergiyi iade yerine, indirim yoluyla gidermek isteyen mükelleflerin bu Bildirimi doldurmalarına gerek bulunmamaktadır. Bu mükelleflerin, iade hakkı doğuran işlemlerini daha önceki Genel Tebliğlerde belirlenen belgelerle ispat ve tevsik etmeleri zorunludur."
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  41
  teşekkür ederim koray bey.bu ay beyannemeyi verdikten sonra peki vergi dairesine herhangi bir evrak götürmeme gerek var mı?

 10. #10
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.245
  sayın koraykarakaya,

  mükellefin kendi vergi borçu var ise öncelikle 84 no lu ve 118 no lu KDV tebliğine istinaden vergi borçuna mahsup edilmeli,yine aynı tebliğlere istinaden mükellefin kendi ssk prim borçları ile ithalat vergileri mahsubu gerçekleşmeli,
  iadenin şirket ortaklarının vergi ssk ve ithalat vergilerine mahsubu gerçekleşmeli (sadece adi-kollektif- ve komandite şirketlere) 84 no lu ve 118 no lu KDV tebliğine istinaden,

  ilgili borçların mahsup işlemi gerçekleştirilir ise devreden kdv olarak düşünülebilir. (bu beim düşüncem öncelik borçların mahsubu şeklinde olması gerekir)

  İyi Günler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 4
  Son Mesaj : 18.Ekim.2016, 22:31
 2. Cevap: 2
  Son Mesaj : 06.Şubat.2013, 02:08
 3. Tam İstisna Kapsamına Giren Kurum/ Kuruluşlar
  Konu Sahibi snapsprovolone Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Ekim.2009, 12:39
 4. Mali Tatil Kapsamına Giren ve Girmeyen SGK Mevzuatı Uygulamaları
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2009, 16:29
 5. Gelir Vergisi Kanunu 18. Maddeye Giren İstisna İşler
  Konu Sahibi Maskot Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Eylül.2005, 20:08

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36