kamu işçi maaş

Konu: KDV Stp. Uygulaması

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2012
  Mesajlar
  194

  KDV Stp. Uygulaması

  Selamlar,

  1-Traktör üreten bir Anonim Şirkete (X), Güvenlik ve Temizlik hizmeti alanındaki bir A.Ş. (Y)
  Tarafından fabrikasında çalıştırılmak üzere Personel Temin ediliyor.
  2-Bir Limited Şirket Hastaneye, Hizmet A.Ş. temizlik ve güvenlik için personel temin ediyor.
  3-Üretim yapan bir fabrikaya, sadece Telefon ve Mail göndermek sureti ile danışmanlık veren bir Elektrik firması var Ltd.Şti.
  4-Devlet hastanesinde kullanılan makina ve cihazlar için danışmanlık veren Y Limited şirketi.

  Yukarıda saydığım işlemlere KDV Tevkifatı yapılacak mı ?


  Kolay gelsin


 2. #2
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826
  1-Evet( KDV GT 117 Bölüm 3.2.5)

  2-Evet( KDV GT 117 Bölüm 3.2.5)

  3-Genel olarak hayır, ama fabrika tebliğin 3.2.1/b bölümünde sayılanlardansa evet.

  4-Evet (KDV Gt 117 Bölüm 3.2.2)
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  96
  @koraykarakaya

  KDV 117 GT'de, 3.2.5 başlığı ile ilgili, AK adındaki bir şirket çeşitli yazılımlar yapıyor, yaptığı yazılımları satın alan BK firması Ankara'da yerleşik başka bir yazılım firması,
  AK personeli Antalya daki AK ofisinde çalışmaktadır, BK firmasının bilgisayarlarına bağlanarak yazılım yapmaktalar.

  AK ile BK arasındaki Sözleşmede -yazılım geliştirmek için personel temin edilecektir- ibaresi mevcut.

  Bu durumda işgücü temin ediliyor ve kdf tevkifatı yapılmalı diyebilirmiyiz ?

  kolay gele.

 4. #4
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826
  Bu durumda iş gücü temin hizmetinden söz etmek gerekir. Hem sözleşeme de açıkça belirtilmiş, hem de fiilen AK firması personeli BK firmasının sevk ve idaresinde çalışıyor. Fiziki mekanların uzak olması önemli değil.
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  96
  iki firmada Anonim şirket.

  işgücü temin hizmeti için ,sevk, idare, kontrol şartları sayılmış, farklı bir şehirdeki personelin sevk ve idaresi net olarak gerçekleşmiş olur mu ?

  Sözleşme üstteki şartlar sağlandıktan sonra bakılacak ikincil unsur olarak anlaşılıyor, emin olamadım.

  İşgücü temin hizmetinin varlığının tespitinde; hizmetin ifasında kullanılan elemanların işgücü temin hizmetini veren firmanın bünyesinde bulunması ve ona hizmet akdiyle bağlı olması, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gibi karineler göz önünde bulundurulacak, bu hususların varlığı, taraflar arasında bir sözleşme yapılmışsa bu sözleşmedeki hükümler veya sözleşmeye bağlı teknik şartnamedeki açıklamalar da dikkate alınarak tespit edilecektir.

 6. #6
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826
  Burada yapılan işin özelliğine dikkat etmek gerek. Yazılım geliştirme işi doğal olarak on-line olarak yapılabilen bir iş. Ayrıca verdiğiniz bilgilere göre BK firmasının sistemine bağlanarak geliştirilecek ki bu da önemli bir karine şahsi görüşüme göre.
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  96
  96 ve 97 Seri No'lu KDV Genel Tebliğinde düzenlenen işgücü temin hizmeti, alt işverenlerden temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk ve idaresi altında çalıştırılması halinde tevkifat kapsamına girmektedir.
  Buna göre, firmanıza bağlı elemanlarca yine firmanızın sevk ve idaresi altında Edirne Belediye Başkanlığına şirketiniz tarafından verilen su endeksi okuma, sökme, takma, açma, kapama hizmeti ‘işgücü temin hizmeti' sayılamayacağından, 96 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde düzenlenen tevkifat uygulaması kapsamında değerlendirilmeyecektir.

  Maliyenin konu hakkında açıklaması çok net değil kafa karıştırıyor...Hangi tür hizmet tam manası ile İşgücü teminine girer bunu bilemiyorum, çünkü açıklama üç kelimeden oluşuyor sevk, idare, kontrol.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  96
  @koraykarakaya

  Bu konuda verilen bir özelge var, yukarıdaki konuya entegre ettiğimizde düşüncenizi paylaşmanızı rica ediyorum.


  İlgide kayıtlı özelge talep formunuz ve eklerinin incelenmesinden, madeni mutfak eşyası imalatı yapmakta olan ... A.Ş. ile "İşçi Çalıştırma ve Kiralama Protokolü" imzaladığınız, bu protokol çerçevesinde firmaya ait işyerinde ve adı geçen firma adına, deneyimli elemanlarınız vasıtasıyla ve firmanız kontrolü altında emaye ve teflon mutfak eşyaları üretmeye başladığınız, işçilerin sevk, idare ve kontrolünün, üretim hattının hazırlanması ve programının, bir başka deyişle üretim ile ilgili işlemlerin baştan sona tamamının firmanıza ait olduğundan bahisle bu işle ilgili olarak ... A.Ş. ye düzenleyeceğiniz faturada KDV tevkifatı uygulayıp uygulamayacağınız konusunda tereddüde düştüğünüz anlaşılmaktadır.
  3065 sayılı KDV Kanununun 9 uncu maddesi ile vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla vergiye tabi işlemlere taraf olanları vergi alacağının ödenmesinden sorumlu tutma konusunda Bakanlığımıza yetki verilmiştir.
  Bu yetkiye istinaden yayımlanan;
  - 91 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin A/2 bölümünde, tevkifat yapmakla sorumlu tutulan kurum ve kuruluşlar sayıldıktan sonra A/5 bölümünde söz konusu kurum ve kuruluşların tevkifat yapmak zorunda oldukları işlemlerin kapsam ve niteliği belirlenmiş,
  - 96 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin "5.1. İşgücü HizmetlerindeTevkifat Uygulaması" başlıklı bölümünde, işgücü hizmetlerine ait KDV de tevkifat kapsamına alınmış ve KDV mükelleflerinin alt işverenlerden veya bu konuda faaliyette bulunan diğer işletmelerden temin ettikleri işgücü hizmetine ait KDV nin % 90 ının tevkifata tabi tutulması ve bunlar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi uygun görülmüş,
  - 97 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin 2 nci bölümünde ise, işgücü temin hizmetine ait KDV nin tevkifata tabi tutulmasını öngören düzenlemenin; eleman temini şeklindeki hizmetleri kapsadığı, eleman temini dışındaki hizmet alımlarının bu Tebliğde belirtilen tevkifat uygulaması kapsamında değerlendirilmeyeceği belirtilmiştir.
  Konuya ilişkin açıklamaların yer aldığı 60 No.lu KDV Sirkülerinin (2.) bölümünde de; bu tür hizmetlerin, alt işverenlerden temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılabilmesinin mümkün bulunduğu durumlarda tevkifat kapsamına girdiği ifade edilmiştir.
  Buna göre, tevkifat uygulaması kapsamına giren işgücü temin hizmetleri, mal veya hizmet üretimine ilişkin olarak ihtiyaç duyulan işgücünün, hizmet akdi ile işletmeye bağlı hizmet erbabı çalıştırılmak yerine, alt işverenlerden veya bu konuda faaliyette bulunan diğer kurum, kuruluş ve organizasyonlardan satın alınması şeklinde ortaya çıkmaktadır.
  Bu tür hizmetler, alt işverenlerden temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılabilmesinin mümkün bulunduğu durumlarda tevkifat kapsamına girmektedir.
  Bu açıklamalar çerçevesinde işgücü temin hizmetinin varlığının tespitinde;
  - hizmetin ifasında kullanılan elemanların işgücü temin hizmetini veren firmanın bünyesinde bulunması ve hizmet akdiyle bağlı olması,
  - elemanların hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması ve hizmetin ifası sırasında kullanılan mal, malzeme, demirbaş, amortismana tabi iktisadi kıymet vb. girdiler ve sair giderlerin hizmeti alan firmaya ait olması
  gibi karineler göz önünde bulundurulacak, bu hususların varlığı, taraflar arasında bir sözleşme yapılmışsa bu sözleşmedeki hükümler veya sözleşmeye bağlı teknik şartnamedeki açıklamalar da dikkate alınarak tespit edilecektir.
  Bu itibarla; imzalamış olduğunuz "İşçi Çalıştırma ve Kiralama Protokolü" çerçevesinde ... A.Ş. ye, firmanın kendi işyerinde, sevk, idare ve kontrolü Şirketinize ait deneyimli elemanlarınız vasıtasıyla, üretim sürecinin tamamının sorumluluğunu alarak vereceğiniz emaye ve teflon mutfak eşyalarının imalat işi, "işgücü temin hizmeti" kapsamında değerlendirilemeyeceğinden, hizmet bedeli üzerinden hesaplanan KDV nin tevkifata tabi tutulmasına gerek bulunmamaktadır.

 9. #9
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826
  Bu özelgedeki olayda tamamen farklı bir durum var ve kilit nokta şu cümle."firmanız kontrolü altında emaye ve teflon mutfak eşyaları üretmeye başladığınız, işçilerin sevk, idare ve kontrolünün, üretim hattının hazırlanması ve programının, bir başka deyişle üretim ile ilgili işlemlerin baştan sona tamamının firmanıza ait"

  Ayrıca burada özelge talep eden mükellef öyle bir dilekçe yazmış ki, ben işgücü temin etmiyorum, tevkifat yapmıyorum, sen de bana bir özelge ver ki başım ağrımasın noktasına getirmiş. Aslında olayın ve sözleşmenin detaylarını bilmeden internet üzerinden kesin bir yorum yapmak mümkün değil, ama verdiğiniz bilgiler ışığında ben hala tevkifat yapılması gerektiği kanaatimi koruyorum.
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  96
  SAYIN KORAY KARAKAYA BEY,

  cevabınız için teşekkür ederim, tevkifat yapılmasına emsal teşkil edecek maliyenin verdiği bir örnek, yada tebliğ, sirkülerde bu konuda bir cümle bulamıyorum.

  acaba sizin kararınızda dayandığınız nokta neresidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. E-birlik Uygulaması
  Konu Sahibi FUNDA Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Kasım.2015, 12:56
 2. Kdv Uygulaması
  Konu Sahibi aygunh34 Forum KDV
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Mart.2015, 22:42
 3. ÖTV uygulaması
  Konu Sahibi muhasebe72 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 29.Eylül.2011, 13:06
 4. ÖİV uygulaması
  Konu Sahibi zehrakocabaş Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Haziran.2011, 14:38
 5. gss uygulaması
  Konu Sahibi pascal Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Kasım.2008, 11:12

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36