Konu: Serbest Bölgeye Kesilen Faturayı Beyanda Göstermek

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    554

    Serbest Bölgeye Kesilen Faturayı Beyanda Göstermek

    Merhabalar.. İlk defa serbest bölgeye fatura kestim. Kdvden muaf. Beyanda hangi satırda gösterilmeli? Başka detayları var mıdır?

    Hiç kimsenin yağmurun bile böyle küçük elleri yoktur...

  2. #2
    AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3.851
    Karşı firmanın kdv muafiyetiyle ilgili daireden alınan yazısı olmalı. Hangi madde ise; hem faturayı keserken ilgili maddeyi yazıp, hemde beyannemede ona göre beyan ediyorsunuz.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    1.741
    Alıntı Minik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar.. İlk defa serbest bölgeye fatura kestim. Kdvden muaf. Beyanda hangi satırda gösterilmeli? Başka detayları var mıdır?
    Beyannamede,

    TABLO-8 TAM İSTİSNA KAPSAMINA GİREN İŞLEMLER
    Mal yada Hizmet vermişseniz kodu değişir.

    Mal ihracatı kodu 301 KDVK MD NO 11/1-a
    Hizmet ihracatı kodu 302 KDVK MD NO 11/1-a

    İyi Günler.

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Serbest bölgeye mal mı sattınız, hizmet mi? Bunu bilmeden hangi maddeye göre istisna olacağını da bilmemiz mümkün değil.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    1.741
    Sayin koraykarakaya,

    Mal ve hizmet durumuna gore hangi kod ve kanun maddesi oldugunu belirtmistim.
    Cevabinizi yazarken mal ve hizmet islemlerine ait yakin tarihte benim bilmedigim kanun maddesimi degistede bu cevabi yazdiniz?.

    İyi Gunler.

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayin koraykarakaya,

    Mal ve hizmet durumuna gore hangi kod ve kanun maddesi oldugunu belirtmistim.
    Cevabinizi yazarken mal ve hizmet islemlerine ait yakin tarihte benim bilmedigim kanun maddesimi degistede bu cevabi yazdiniz?.

    İyi Gunler.
    Sayın Demiral serbest bölgeye mal teslimi istisna, ama serbest bölgeye hizmet teslimi hizmet ihracatı istisnasına girmez. Türkiye’den Serbest Bölge’ye yapılan hizmetlerde, Serbest Bölgeler Kanunun 6. Maddesi gereği yurt dışı olarak kabul edilmediğinden hizmet ihracında KDV’den istisna olması mümkün değildir.

    Ancak eğer verilen hizmet fason işçilik hizmeti ise 11/1-a ve 12/3 maddeleri uyarınca, eğer hizmet bifiil serbest bölge içinde ifa edilmişse KDV 17/4-ı'ya göre KDV'den müstesna olacaktır.

    Yani kısaca sadece ve sadece serbest bölgeye fason işçilik hizmeti ihracatı varsa 302 kodu kullanılabilir.
    Konu koraykarakaya tarafından (21.Nisan.2013 Saat 13:51 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    "
    Başlık Serbest bölglere verilen teknik destek hizmetlerinde KDV istisnası hk.
    Tarih 15/04/2011
    Sayı B.07.1.GİB.4.06.17.01-KDV-2010-14011-18-233
    Kapsam
    T.C.GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞIANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI(Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)
    Sayı
    :
    B.07.1.GİB.4.06.17.01-KDV-2010-14011-18-233
    15/04/2011
    Konu
    :
    Dilekçeniz.
    İlgide kayıtlı dilekçenizde, şirketinizin yurtdışından ithal ettiği ürünlerin satışını ve satış sonrası destek hizmetlerini sağladığı, serbest bölgelere yaptığınız satışlarda ve satış sonrasında vermiş olduğunuz teknik destek hizmetlerine ilişkin düzenlenen faturalarda KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı konusunda müşterilerinizle ihtilaf yaşadığınızdan bahisle; serbest bölgelere yapılan telefon santrali, telefon makinesi, telsiz telefon, audio/video konferans satışlarında ve bu ürünler için serbest bölge içinde verilen servis, işçilik ve tamir hizmetleri ile serbest bölge dışında verilen işçilik ve tamir hizmetlerinin KDV ye tabi olup olmadığı konusunda görüş talep edilmektedir.Katma Değer Vergisi Kanununun 11/1-a maddesinde ihracat teslimlerinin katma değer vergisinden istisna olduğu; 12 nci maddesinde ise serbest bölgedeki alıcıya yapılan teslimin, teslim konusu malın serbest bölgeye vasıl olması şartıyla ihracat teslimi sayılacağı hükme bağlanmıştır. Öte yandan, Kanunun 17/4-ı maddesine göre serbest bölgelerde verilen hizmetler katma değer vergisinden müstesnadır.Buna göre, firmanız tarafından:- serbest bölgeye yapılan mal teslimleri, ihracat istisnası kapsamında,- söz konusu mallara ilişkin olarak serbest bölge sınırları içerisinde verilen servis, işçilik ve tamir hizmetleri ise Katma Değer Vergisi Kanununun 17/4-ı maddesi kapsamında katma değer vergisinden istisna olacaktır.Ancak, firmanızca serbest bölgeye teslim edilen mallara ilişkin olarak serbest bölge sınırları dışında verilen işçilik ve tamir gibi hizmetler genel hükümler çerçevesinde katma değer vergisine tabi olacaktır."
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    1.741
    Tesekkurler.

    İyi Gunler.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    554
    Biraz geç gördüm cevaplarınızı. Çok teşekkür ederim ilginize.
    Hiç kimsenin yağmurun bile böyle küçük elleri yoktur...

  10. #10
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    3.858
    Sayın Formdaşlarım

    Ben burda Sayın Koray beye bir ilave yapmak istiyorum.Serbest BÖLGELERDE verilen hizmetlerin KDV'den İstisna Serbest BÖLGELERE verilen hizmetler ise KDV'ye tabidir. Yani SMMM hizmet işini Serbest Bölgede veriyorsa KDV yok.Fakat bu hizmeti Serbest Bölgenin dışından yani bürodan veriyorsa Serb.Mes.Makbuzunu KDV'li düzenlemelidir.

    Saygılar

    Ferhat

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Benzer Konular

  1. Serbest Bölgeye Hizmet KDV si
    Konu Sahibi hakannefret Forum KDV
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 26.Kasım.2013, 18:40
  2. Serbest bölgeye kesilen mimari proje faturası
    Konu Sahibi neslisah Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Mayıs.2011, 17:10
  3. Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Aralık.2010, 11:39
  4. Serbest Bölgeye Kesilen Hizmet Faturası
    Konu Sahibi neslisah Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Haziran.2009, 18:55
  5. Serbest Bölgeye Kesilen Fiyat Farkı
    Konu Sahibi fatmatoprak Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Ocak.2007, 18:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35