kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Sitedeki İşyeri İçin Müşterek Giderlerde Ödenen Bedeldeki KDV İndirim Konusu Olur mu ?

Sitedeki İşyeri İçin Müşterek Giderlerde Ödenen Bedeldeki KDV İndirim Konusu Olur mu ?

Bir sitede home-ofis olarak faaliyette bulunan bir mükellefimiz var.
    Site içinde güvenlik hizmeti ve bakım-onarım için ödenen müşterek giderler nedeniyle fatura; Site yönetimi adına düzenlenmekte olup, anılan giderin ödemesi de; bu site yönetim tarafından düzenlenen makbuzlar ile bazende banka dekontları ile yapılmakta.

şimdi tereddütte kaldığım husus şu;
    site kat malikleri arasından seçilmiş bir yönetim kurulu yani Herhangi bir şekilde kurumlar vergisi mükellefiyeti falan yok..
    sitede faaliyette bulunan vergi mükellefinin; kat mülkiyeti kanunu hükümleri gereği ödenen ortak gider payları nedeniyle bu giderlerin bünyesine giren KDV'yi indirim hakkı var mıdır?

bu arada site dediğim; bir apartman aslında.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hayır site yönetimi firma olmadığı için vergi mükellefiyeti yoktur. Dolayısyla fatura da kesemez. Bu nedenle gelirlerini apartıman aidat makbuzu ile tahakkuk ettirir. Bu makbuzlarda da kdv yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Teşekkür ederim sn.nguroy

makbuzlarda kdv yoktur, ancak yapılan iş KDV ye tabi bir teslim olduğu için, faturada site yönetimi adına kesiliyor, Site yönetimi de bu tutarı, kat maliklerine ortak gider olarak; makbuzla ya da banka aracılığıyla ödemelerini yaptırıyor.
    Burada müşterek giderlere ödenen tutarlara isabet eden KDV nin indirimi mümkün mü? bunu sorguluyorum.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hayır böyle bir uygulama yapamazsınız. KDV Kanunu md.29/1-a'ya göre indirim konusu yapılabilecek KDV mükelleflere yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisi olarak belirlenmiştir. Burada hizmeti doğrudan alan taraf mükellef değil de apartman yönetimi olduğu, ve faturalar da apartman yönetimi adına düzenlendiği için bahsettiğiniz şekilde bir KDV indirimi mümkün değildir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Koray bey çok teşekkür ederim.
    Peki efendim şöylede bakabilirmiyiz..

KDV Kanunu açısından; Vergi indiriminin, alış faturası ve benzeri belgelere dayanması gerektiği kanunda açıkça belirtilmiş ancak, bu belgelerin indirimi yapacak olanın adına düzenlenmiş olması şartı konulmamış.. Yani KDV kanununda böyle bir hüküm yok. Yanlış mı yorumluyorum. Ben bide olaya bu yönden de bakıp araştırdım..

yinede indirim yapılırsa eleştiri riski taşır anladığım kadarıyla..

KDV Kanunuda böyle bir hüküm olmayabilir, ancak VUK md.230/3'te böyle bir hüküm vardır.

"Faturada en az aşağıdaki bilgiler bulunur:

3. Müşterinin adı, ticaret unvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası;"

İsterseniz bu konuyu daha fazla zorlamayın.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın koraykarakaya,

Ben konuya iki farklı açıdan yaklaşacağım dediğiniz gibi size katılıyorum fakat iki kanun maddesinden farklı yaklaşımlar mevcut şöyle ki,

213 sayılı VUK 227 ve 230.maddelerine göre mükellef adına düzenlenmiş elektrik,su,telefon vb harcamalarına ait giderlerin belgeleri kayıtlara alınabiliyor mükellef adına düzenlenmeyen faturalardaki KDV'nin indirilmesi mümkün değil zaten Vergi Dairelerinin uygulamaları zaten 26.05.1997 tarih ve 21499 sayılı özelge yönündedir.

Birde olayın diğer yüzü var bu ise 213 sayılı VUK 3/B

İspat: Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.

Vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti yemin hariç her türlü delille ispatlanabilir.

Bu durumda adresinde fiilen bulunan ve abonelikleri başkası adına olan telefon,elektrik,su vb harcamalarının giderleştirilmesi KDV indirim konusu yapılabilmesi için kiralanan yer ile kiracının adresi aynı olduğunun kira kontratı ve yoklama tutanakları ile ispatlanması neticesinde yeterli olacaktır.Dolayısı ile bina yönetimi adına düzenlenen faturaların nüshaları ile indirim yapılmasında bir sakınca yoktur.

Ben uygulamayı bu yönde yapıyorum ve bu zamana kadar bir sıkıntı yaşamadım.

İyi Günler.
    Konu demiral tarafından (03.Mayıs.2013 Saat 15:15 ) değiştirilmiştir.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn Demiral;

Her iki uygulamanız da doğru değil. Evet Maliye mal sahibi adına gelen elektrik , su doğalgaz gibi faturaların kiracı tarafından kullanılıp kdv indirilmesine ,gider yazılmasına (göz yummaktadır). Bunu mükellefe zorluk çıkarmamak adına yapmaktadır. Ancak bur durum sürekli hale gelmemelidir.
    Kdv açısından da mantığa ters zaten. Düşünün ki 12 daireli bir apartıman gelen doğalgaz faturası tek. Nasıl böleceksiniz kdv yi. fatura aslının kısmı olarak yazıldığı VUK neresinde tarif edilmiş. Faturaya bağlanmamış bir teslimi nasıl indirim konusu yapacaksınız.
    Bunlar zorlama uygulamalardır. Öteden beri site ve apartıman yönetimleri KDV ve gelir vergisi mükellefi değillerdir.
    Bugüne kadar bir sorun çıkmamış olabilir sizin açnızdan ama uygulama doğru değildir.
    koraykarakaya bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın Demiral, evet VUK md.3/b uyarınca vergilendirmede vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyeti esastır ama özellikle 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu kendine özgü özellikleri nedeniyle şekil şartlarına sıkı sıkı bağlı olan bir vergidir, özellikle de KDV md.29'ta düzenlenen indirim konusu.

Sizin uygulamanız sizin kişisel tercihiniz tabi, ama bu güne kadar bu konu ile ilgili bir sıkıntı yaşamamış olmanız bundan sonra da yaşamayacağınız anlamına gelmez.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Mantık yürüterek; Apartman yönetimini basit usul mükellefmiş gibi düşünün. (olmadığını kesin.) Size kestiği ft (kdv muaf olduğundan) kdv göstermeyecek, ancak siz onun aldığı ft kdv var diye size kestiği ft da kdv indirimi yapmaya kalkacaksınız. İmkansız.
    koraykarakaya bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)