kamu işçi maaş

Konu: İndirimli Oran KDV İadesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    311

    İndirimli Oran KDV İadesi

    2012 yılına ait indirimli oran KDV iadesini 2013 yılı KDV beyanında talep edebilir miyiz? 2012 yılında indirimli oran KDV iade sınırını ekim ayından itibaren geçtik ve bu yüzden 2012 yılında beyan edip isteyemedik. Şimdi bunu 2013 yılında herhangi bir KDV beyanında gösterip talep edebilir miyiz? Teşekkürler.


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.459
    Sayın elifbe

    Bilindiği gibi, 3065 sayılı KDVK’nun 29. maddesinin (2) nolu fıkrasının son hükmü 5838 sayılı kanunla 28.2.2009 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde değiştirilmiştir. Maddenin yeni şekli aşağıda olduğu gibidir:

    “Yılı içinde mahsuben iade edilemeyen vergi izleyen yıl içinde talep edilmesi şartıyla nakden veya mükellefin yukarıda sayılan borçlarına mahsuben iade edilir. Bakanlar Kurulu, vergi nispeti indirilen mal ve hizmet grupları ile sektörler itibariyle, iade hakkını kısmen veya tamamen ya da amortismana tabi iktisadi kıymetler dolayısıyla yüklenilen KDV ile sınırlı olmak üzere kaldırmaya; Maliye Bakanlığı, bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.”

    Bu yeni düzenleme öncesi duruma göre indirimli orana tabi işlemlerde KDV iadesi talebi için süre sınırlaması bulunmamakla beraber 5838 sayılı yasa ile yapılan düzenlemelerden sonra iade talebi açısından süre getirilmiştir


    Yapılan bu düzenleme ile, indirimli orana tabi işlemler yılı içinde mahsuben iade edilemeyen verginin izleyen yılda nakden iadesi yanında mahsuben iadesine de imkan sağlanmış, ayrıca nakden veya mahsuben iade izleyen yıl içinde talep etme şartına bağlanmıştır. Bu şekilde, işlemin gerçekleştirildiği yılı izleyen yılda nakden veya mahsuben iade talep edilmeyen KDV’nin sonraki yıllarda düzeltme yoluyla talep edilmesinin önü kapatılmıştır
    .
    Buna göre, indirimli orana tabi işlemin gerçekleştirildiği yılı izleyen yılda nakden veya mahsuben iade, talep edilmeyen KDV’nin sonraki yıllarda düzeltme yoluyla iade olarak talep edilmesi mümkün bulunmamaktadır.







  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2012
    Mesajlar
    408
    Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın elifbe

    Bilindiği gibi, 3065 sayılı KDVK’nun 29. maddesinin (2) nolu fıkrasının son hükmü 5838 sayılı kanunla 28.2.2009 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde değiştirilmiştir. Maddenin yeni şekli aşağıda olduğu gibidir:

    “Yılı içinde mahsuben iade edilemeyen vergi izleyen yıl içinde talep edilmesi şartıyla nakden veya mükellefin yukarıda sayılan borçlarına mahsuben iade edilir. Bakanlar Kurulu, vergi nispeti indirilen mal ve hizmet grupları ile sektörler itibariyle, iade hakkını kısmen veya tamamen ya da amortismana tabi iktisadi kıymetler dolayısıyla yüklenilen KDV ile sınırlı olmak üzere kaldırmaya; Maliye Bakanlığı, bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.”

    Bu yeni düzenleme öncesi duruma göre indirimli orana tabi işlemlerde KDV iadesi talebi için süre sınırlaması bulunmamakla beraber 5838 sayılı yasa ile yapılan düzenlemelerden sonra iade talebi açısından süre getirilmiştir


    Yapılan bu düzenleme ile, indirimli orana tabi işlemler yılı içinde mahsuben iade edilemeyen verginin izleyen yılda nakden iadesi yanında mahsuben iadesine de imkan sağlanmış, ayrıca nakden veya mahsuben iade izleyen yıl içinde talep etme şartına bağlanmıştır. Bu şekilde, işlemin gerçekleştirildiği yılı izleyen yılda nakden veya mahsuben iade talep edilmeyen KDV’nin sonraki yıllarda düzeltme yoluyla talep edilmesinin önü kapatılmıştır
    .
    Buna göre, indirimli orana tabi işlemin gerçekleştirildiği yılı izleyen yılda nakden veya mahsuben iade, talep edilmeyen KDV’nin sonraki yıllarda düzeltme yoluyla iade olarak talep edilmesi mümkün bulunmamaktadır.






    Bir ilave olarak lütfen dikkat ediniz ki "iadeyi talep edeceğiniz dönem en geç "Kasım-2013" KDV dönemi olabilecektir". Yani sakın ola Aralık-2013 KDV dönemine süreyi sarkıtmayınız. İade talebi 2013 yılı içerisinde ki bir iade döneminde ve bir tarihte yapılmalıdır/yapılmak zorundadır.

  4. #4
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.459
    Sayın tktvlkn

    İlaveniz için teşekkür ederim.Fakat 2012 yılına ilişkin indirimli orana tabi işlemlerden kaynaklanan ve indirim yoluyla telafi edilemeyen KDV nin iadesine yönelik talebin, 30/12/2013 tarihinde 2013 Ocak dönemine ilişkin düzeltme beyannamesi verilmesi suretiyle yapılması mümkün bulunmaktadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İndirimli Oran Kdv İadesi Konut 150 M2 Altı
    Konu Sahibi AYSUNCA Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Ağustos.2017, 13:25
  2. İndirimli Oran Uygulaması
    Konu Sahibi o.fikirli Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 04.Temmuz.2014, 18:50
  3. Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Nisan.2014, 10:24
  4. İndirimli Oran İade
    Konu Sahibi elifbe Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 21.Eylül.2012, 09:35
  5. İndirimli Oran Kdv İadesi (Yeni)
    Konu Sahibi ayhancalhan Forum KDV
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 07.Eylül.2010, 11:40

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36