kamu işçi maaş

Konu: Yurt Dışından Sağlanan Yazılım Bedeli

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  37

  Yurt Dışından Sağlanan Yazılım Bedeli

  Merhaba arkadaşlar
  Firmamıza düzenli olarak her ay yurt dışındaki firmadan 100 euro bedelle yazılım gideri faturası gelecektir.Biz bu gideri KDV2 beyanı ile %18 beyan etmemiz gerekir mi?Teşekkürler.


 2. #2
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410
  Evet gerekir. Aynı zamanda KDv 1 de de ödediğiniz KDV 2 yi mahsup ediyorsunuz .
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 3. #3
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.803
  Selamlar
  Bu aşamada benimde bir sorum olacak..
  Türkiyede bulunan yerli bir mühendislik ve proje firması için her ay düzenli olmasada 5-6 ayda bir Fransa'dan özel program alınmaktadır.bedeller oldukça yüksektir.Yıllık yaklaşık 5-10 bin euro tutarında olabilmektedir ve bunlar yurtdışından fatura edilmektedir.
  Aşağıdaki özelgede de işaret edildiği üzere; bu alımlar karşılığında da sorumlu sıfatı ile kdv doğacak mıdır? Dar mükellefiyet kavramı konumuz dışıdır?
  Tşk.ederim
  Saygılar
  T
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 4. #4
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.245
  Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Aşağıdaki özelgede de işaret edildiği üzere; bu alımlar karşılığında da sorumlu sıfatı ile kdv doğacak mıdır? Dar mükellefiyet kavramı konumuz dışıdır?
  Tşk.ederim
  Saygılar
  Sayın twolf,

  Özelgeyi görebilirmiyiz ?

  İyi Günler.

 5. #5
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.803
  Hemen altta "T" yazan...
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 6. #6
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.245
  Sayın twolf,

  Tam tevkifat uygulamanız gerekmektedir.

  117 no lu KDV GT

  2.1. İKAMETGÂHI, İŞYERİ, KANUNİ MERKEZİ VE İŞ MERKEZİ TÜRKİYEDE BULUNMAYANLAR TARAFINDAN YAPILAN İŞLEMLER
  2.1.1. KDV Kanununun 1 inci maddesine göre bir hizmetin KDV'nin konusuna girebilmesi için Türkiye'de ifa edilmesi gerekmektedir. Aynı Kanunun (6/b) maddesinde ise Türkiye'de yapılan veya faydalanılan hizmetlerin Türkiye'de ifa edilmiş sayılacağı hükme bağlanmıştır.
  Buna göre, ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayanların Türkiye'de yaptığı hizmetler ile bunların yurt dışında yaptığı ancak Türkiye'de faydalanılan hizmetler KDV'ye tabi olacaktır.
  Bu gibi hizmet ifalarında mükellef, esas olarak hizmeti ifa eden olmakla birlikte, Türkiye'de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmadığından, KDV'nin tamamı, hizmetten faydalanan yurt içindeki muhatap tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenecektir.
  Hizmetin vergiden müstesna olması ve hizmetin yurt dışında yapılıp hizmetten yurt dışında faydalanılması halinde, mükellef veya sorumlu sıfatıyla KDV beyan edilmeyecektir.
  2.1.2. KDV'nin sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi için hizmetten Türkiye'de faydalanan muhatabın KDV mükellefi olması şart değildir. KDV mükellefiyeti bulunmayanlar da söz konusu hizmetler nedeniyle KDV tevkifatı yaparak 2 No.lu KDV beyannamesi ile beyan etmek ve ödemek zorundadır.
  2.1.3. Yurt dışından temin edilen ve tevkifata tabi tutulması gereken hizmetlere ilişkin olarak aşağıdaki örnekler verilebilir:

  Türkiye'de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayan firmalar tarafından;

  - Türkiye'de inşa edilecek bir alış-veriş merkezi için yurt dışında çizilip Türkiye'ye gönderilen mimari proje hizmeti,

  - Türkiye'de faaliyette bulunan enerji santralinin işletilmesine ilişkin olarak yurt dışından verilen danışmanlık hizmeti,
  - KDV mükellefiyeti olmayan genel bütçeli bir idareye yurt dışından verilen bilgisayar yazılım hizmeti,
  - KDV mükellefiyeti olmayan bir sivil toplum kuruluşuna konusuyla ilgili olarak dünyadaki hukuki gelişmeler hakkında yurt dışından bilgi gönderilmesi hizmeti.
  2.1.4. Bu bölüm kapsamında olan hizmetlerin aynı zamanda kısmi tevkifat uygulaması kapsamında da olması halinde, bu bölüme göre işlem tesis edilecektir.
  2.1.5. İkametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayanlar tarafından yapılan KDV Kanununun 1 inci maddesi kapsamındaki mal teslimlerinde de bu bölüm kapsamında işlem tesis edilecektir.
  Teslimin vergiden müstesna olması halinde, mükellef veya sorumlu sıfatıyla vergi beyan edilmeyecektir.

  İyi Günler.


 7. #7
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.803
  Kusura bakmayın ama benim biraz kafam karıştı..
  Müsaade ederseniz ben soracaklarımı madde madde sorayım..Eğer aynı şekilde yanıt verebilirseniz çok sevinirim.
  1- Bir Türk firması (önemlimi bilmiyorum ama ortakları arasında yabancı bir tüzel kişilikte var) gemi onarımı için mühendislik ve proje çizim faaliyetinde bulunuyor..
  Bu mühendislik ve çizim işlemlerini kendi bünyesindeki mühendis personelleri yapıyor..Bu çizim programını bir muhasebe programı gibi düşünün..Bu program yıllar evvel yine yurtiçinden kdv ödenerek temin ediliyor.Fakat program konusunda hizmet verme,yıllık lisans (veya belli bir tarihe kadar) yenileme işlemlerini,versiyon güncelleme işlemlerini veya ilave modül ekleme vb. gibi işlemleri yurtdışından temin ediyor.yani programın servis hizmeti yurtdışından veriliyor. Bu hizmeti veren ülke Fransa..verdiği bu hizmete karşılık Türk firmasına fatura kesiyor.Bu hizmet genelde uzaktan bağlantı şeklinde yapılıyor..Tabi kesilen fatura içerisinde hizmet bedeli ile ek modül gibi program sayılabilecek ürünleri ayrı ayrımı belirtiyorlar bilemiyorum..Doğrusu aslında tabiki belirtmeleridir.Yani anlayacağınız Fransa,programda bir noktanın bile yerini değiştirse fatura kesiyor ve gönderiyor..Bu işlemler için Türkiyeye eleman göndermiyor..Tamamen yurtdışından bu hizmet veriliyor.Şayet programlarda ilaveler veya değişiklikler olursa cd ve benzeri şekilde Türkiye ye gönderiliyor..
  Soru 1 : Bu işlemlere karşılık düzenlenen faturalarda tevkifat uygulaması yapılmalı mıdır?

  2- İngiltere'de bulunan başka bir firma, proje çizimine başlamadan bazı hesaplamalar yapıyor.Kendilerine gemi bilgileri gönderiliyor ve firmada çizimlerin nasıl olması gerektiğini Türkiye'ye bildiriyor ve bu işlem karşılığında da danışmanlık vb. fatura düzenliyor..Hizmet tamamen yurtdışından alınıyor..Fatura örneklerini görmedim ama (gönderecekler) sanıyorum bu faturaların vergisi İngiltere de ödeniyor.faturalar üzerinde "tax" ibareli rakamlar olduğu söyleniyor.Tabi bu tutarlar fatura bedeli üzerine ilave ediliyor mu bilmiyorum..Fatura gelince göreceğiz
  Soru 2: Bu faturalarda da tevkifat uygulanmalı mıdır? O ülkede ödenen verginin bir etkisi olacak mıdır?

  3- Nadirde olsa bazı programların eğitimleri için yurtdışından personel geliyor.Bir kaç gün eğitim verip gidiyor.Haliyle sonrasında fatura geliyor..
  Soru 3: Bu faturalarda da tevkifat uygulanmalı mıdır?
  ve Soru 4: bu bağlamda Çifte vergilemeyi önleme anlaşması yapılan ülkelerle ilgili herhangi bir değişik durum var mıdır?

  Umarım toparlamışımdır..
  Tşk.ederim
  Saygılar
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 8. #8
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.448
  Saygıdeğer formdaşım twolf

  Nasılsın ? İyimisin ? İnşallah iyisindir ..Mali tatil'de geldi.( Mali tatil Özlemiştik !)

  Değerli Dostum,

  1-) Ticari bir işletme yurtdışından bir dokuma makinesi ithal ettiğinde makinenin mülkiyetine ve dolayısıyla makineyi kullanma ve bir başkasına satma gibi bir takım diğer gayri maddi haklara da mülkiyetle beraber sahip olmuştur.Ama bu işletme makinenin modelini alıp ,seri halde aynen üretip satamaz.Çünkü sahip olduğu haklar sadece elindeki makineyle ilgili mülkiyet,kullanım ve satış haklarıdır.Bu durumda yurtdışından makine satın alan bir işletme ne G.V.K'nın 94 nede K.V.K'nın 30.maddesi uyarınca stopaj yapmaz.

  Benzer şekilde yurtdışından gümrükten CD ile geçirmek,internetten indirmek yoluyla yazılım ithal eden bir ticari işletme söz konusu yazılımları işletme bünyesinde kullanılabileceği gibi aynen nihai tüketicilerede satabilir.Bu durumdaki bir işletmemin yukardaki paragraftaki örnek olarak verilen makine satın alan bir işletmeden hiç bir farkı yoktur.

  Sonuç olarak; yukardaki alımlarda bir gayrimaddi hak edinimi söz konusu değildir.Dolasıyla yurtdışındaki firmalaradan gümrükten CD ile geçirmek,internetten indirmek yoluyla yazılım ithal eden bir ticari işletmenin bu yazılımı çoğaltmadan nihai tüketicilere satması yada bu yazılımları şirket amaçları için kullanması durumunda alım için yurtdışındaki firmaya ödediği tutar üzerinden stopaj yapılmaz.

  Ancak, yazılımı,çoğaltma,değiştirme,dağıtma,gösterme ve benzeri tasarruf hakları ile beraber alındığında bir gayri maddi hak edinimi söz konusu olup edinim Gerçek kişiden ise G.V.K'nın 94,bir kurumdan ise K.V.K'nın 30 maddesi uyarınca stopaj yapılmalıdır.Bu konuda 02.04.2007 tarih B.07.1.GİB.04.99.16..1/2-4950 en son güncel özelge olup okumanı öneririm.

  SONUÇ :

  1- Eğer yazılım aynen alınıp işletmede kullanılıyorsa yapılan alım karşılığında stopaj yapılmaz.

  2- Eğer yazılım çoğaltma,değiştirme,dağıtma,gösterme ve bunun gibi haklarıyla satın alınıryorsa bir gayrimaddi hak edinimi söz konusu olacağından stopaj yapılır.Stopaj yapılırkende alımın yapıldığı ülke ile eğer varsa ÇVÖA'da dikkate alınması gerekir.


  Bir örnekle açıklamaya çalışalım.Zira çoğu meslektaşlarımız hesaplama konusunda tereddüt yaşamaktadır.


  ÖRNEK : Batık A.Ş yurtdışından kendisine özel bir ticari program almış ve yapılan sözleşmeye göre bu ticari programı çoğaltma ve satma gibi yan haklarınıda satın almıştır.Yurt dışından alınan bilgisayar programı için fatura bedeli 1.000.- USD'dir. ÇVÖA görede stopaj oranı % 10'dur.Döviz Kuru : 1.5.-tl'dir  Buna göre 1.000.-usd X 1.5 = 1.500.-tl


  Stopaj oranı % 10 olduğundan dolayı 1.500.-tl'nin brüte iblağ edilmesi gerekir


  1- 0,10 = 0.90


  1.500 / 0.90 =1.667.-tl eder.Buda KDV matrahıdır.


  1.667.- X 0.18 = 300.-tl Ödenecek ve İndirim konusu yapılacak KDV


  1.667.-tl X 0.10 = 167.- Muhtasar beyannameyle beyan edilecek stopaj.  Muhasebe kaydı


  _________________________________________/___________________________________________

  760 - 1.667.-tl (B)

  191- 300.-tl (B)  360.01- 300.-tl (A) 2 nolu beyanla beyan edilecek KDV

  360.02- 167.-tl (A) Ödenecek Stopaj

  320.01- 1.500.-tl


  ________________________________/__________________________________________


  Saygılar Ferhat


  Not : Umarım Faydalı olmuştur.

 9. #9
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.448
  Sevgili dostum twolf

  2'inci ve 3'üncü sorunun cevabı yarın akşam.

 10. #10
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.803
  Sevgili Ferhat,
  Zahmet edip zaman ayırıp yorumunu esirgemediğin için çok teşekkür ediyorum..İyi demek âdetten olmuş.Çok şükür sağlığımız yerinde..Sende iyisindir inşallah..

  Diğer yorumlarınıda beklediğimi belirtir,izninle çok kısa birşey daha sorayım. Bahsettiğim işlemlerde sorumlu sıfatıyla kdv gerektiren bir durum var mı? Belki malın kendisinde (programda) değil de verilen hizmette kdv tevkifatını gerektiren bir işlem doğabilir mi?
  Bu arada verdiğin örnekle, sorumu kıyaslarsam, bahsettiğim firmada,alınan programın sadece firma içinde kullanımı var,yani çoğaltarak satmak veya bir şekilde ticari gelir elde etmek yok.Muhasebe programı gibi düşünün demem,özellikle bu hususu belirtmek için kullanılmıştır.Çoğaltıp kullanmak yok, sadece firma içi kullanım var...
  Tekrar teşekkür ediyorum.
  Sağlıcakla kal,
  Saygılar
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yurt Dışından Tl Fatura
  Konu Sahibi muku82 Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 16.Aralık.2015, 14:34
 2. Cevap: 9
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2014, 17:55
 3. Cevap: 4
  Son Mesaj : 30.Mart.2014, 12:06
 4. Yurt dışından - Yurt dışına ...!
  Konu Sahibi TALHAM Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2010, 16:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36