kamu işçi maaş

Like Tree14Beğeni

Konu: Şirkete Kayıtlı Ticari Binek Otomobil Satışında KDV Oranı

Şirkete Kayıtlı Ticari Binek Otomobil Satışında KDV Oranı

selamlar.. bir sorum olacak yardımcı olabilirmisiniz? şirketimde taksilerle yolcu taşımacılıgı yapıyorum. şirketimdeki araçların geneli ikinci el alındı ve satışlarda yüzde 1 Kdv ile satışını yapıyorduk. 31.12.2007 den sonraki satın aldığım aracların satışını yaparken kdv oranının 18 olması gerektiğini söylüyorlar faturalı olarak yüzde 18 Kdv li aldıgım sıfır veya ikinciel araclar için bunu anlayabilirim ama ikinci el olarak Kdv siz almış olduğum araclarıda yüzde 18 oranında kdv ile çıkmammı gerekiyor bununla ilgili açıklayıcı bir cevap bulamadım. yardımlarınızı bekliyorum. saygılar

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ahmet Bey bu soruyu mali müşavirinize sordunuz mu?
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

mali müşavirim 18 olacak diyor başka bir müşavir arkadaşım yüzde 1 olur diyor araçlarım şirket aktifinde kayıtlı olarak yolcu taşıması yapmakta 31.12.2007 de bir kanun değişikliği olmuş bu tarihten öncesinde 2 yılını dolduran araçlar yüzde 1 olur diğerleri yüzde 18 olacak diye söylendi benim araçlarımın çogu ikinci elden alınma ve fatura girişi yok dolayısı ile alışta bana bir KDV girişi olmadı ama satışta yüzde 18 çıkmak durumunda olursam ciddi bir meblag Kdv ödemem çıkıyor bu konuda sağlam bir cevap dayanak bulamıyorum bazı yerler yoruma açık bırakılmış kanımca

Aslında yoruma açık bir yer yok, maalesef mali müşavirinizin ve arkadaşınız olan mali müşavirin bilgi eksikliği ve/veya eksik bilgilendirmesi var, şöyle ki;

1-Sizin faaliyet konunuz binek otomobillerin işletilmesi olduğu için KDV Kanunu md.30/b'ye göre alışta ödediğiniz KDV'yi indirim hakkınız var.

2- İndirim hakkınız olduğu için 01.01.2008 tarihinden itibaren aktifinize giren binek otomobilleri 2 yıl geçtikten sonra satarsanız oran %1, 2 yıl geçmeden satarsanız oran %18.
    ASLI bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

sordum ama kdv siz aldıgım bir aracı kdv li çıkmak mantıksız geliyo bunla ilgili düzenlemeler yapılıyordu güncel bilgi almak istedim

ben bunu müşavirime anlatamıyorum malesef bunun yüzünden şirketimde kdv kalmadı araçlarımın hepsi 2 yılı aşkın süredir üzerime kayıtlı ama her satışta 18 kdv cıkarıyor müşavirim. bunun kanuni dayanagını nerde bulabilir onu ikna edebilirim

"9- Aşağıda tanımları yapılan motorlu taşıtlardan yalnız "kullanılmış" olanlar,
    "Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 8701.90.50.00.00 Kullanılmış olanlar ile(2009/14812 sayılı Kararname ile eklenen ibare Yürürlük: 30/03/2009) (1) 87.03 pozisyonundaki binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil). [(Yalnız binek otomobilleri, steyşın vagonlar, yarış arabaları, arazi taşıtları, jipler, vb., motorlu karavanlar, elektrik, gaz, güneş enerjili vb. motorlu taşıtlar, "8703.10.11.00.00 özellikle kar üzerinde hareket etmek için dizayn edilmiş sıkıştırma ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu olanlar (dizel veya yarı dizel) veya kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu taşıtlar", "8703.10.18.00.00 diğerleri"] [Ambulanslar, mahkum taşımaya mahsus arabalar, para arabaları, cenaze arabaları, itfaiye öncü arabaları gibi özel amaçla yapılmış motorlu taşıtlar hariç.] (Katma Değer Vergisi Kanununun 30/b maddesine göre binek otomobillerinin alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, bu araçları tesliminde bu Kararın 1 inci maddesinin (a) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır.),

(2008/13426 sayılı BKK ile eklenen bent, Yürürlük : 07/04/2008) Katma Değer Vergisi Kanununun 30 uncu maddesinin (b) bendine göre binek otomobillerin alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, kiralamak veya çeşitli şekillerde işletmek üzere iktisap ettikleri ve 31/12/2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde bu teslimde % 1 katma değer vergisi oranı uygulanır."

Bir de ödenecek KDV çıkmasını çok büyük bir olay, telafi edilemez bir doğal afet gibi anlatmaz iseniz sevinirim şahsen. Tahmin etmek zor değil, elde ettiğiniz hasılat neredeyse tamamen kayıt dışı, biliyorum tanesi 1.000.000.TL olan taksi plakalarından belki de en az 4-5 tane belki de daha fazla var sizde, ve buna rağmen muhtemelen kurumlar/gelir vergisi matrahınız asgari ücretli bir işçinin vergi matrahından daha düşük. Tamam mali müşavirinizin sizi yanlış bilgilendirmesine tepki gösterin, ama kırk yılda bir KDV ödemeye tepki göstermeyin lütfen.

31.12.2007 tarihinden sonrası için 2 yıl şartının olmadıgını beyan ediyor ve ikinci el olsa bile satışta yüzde 18 kdv oldugunu söylüyor.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Ben sizin yerinizde olsam,müşavirinizi iknaya çalışmak yerine,faturasız alınan araçları,mümkün olduğunca faturasınıda alabileceğim yerlerden temin etmeye çalışırdım. Zira,benim bile arabamı alsanız,ben size fatura kesemeyeceğim için satarken siz fatura kesmek zorundasınız.Haliyle kdv cebinizden çıkacaktır.Bu,maalesef kaçınılmazdır.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı Ahmet KIN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    31.12.2007 tarihinden sonrası için 2 yıl şartının olmadıgını beyan ediyor ve ikinci el olsa bile satışta yüzde 18 kdv oldugunu söylüyor.
    Tam tersi 31.12.2007'den önce 2 yıl şartı yoktu. Neyse artık siz kime istiyorsanız ona inanın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)