kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Tevkifatlı Satışların Düzeltilmesi

Unhappy Tevkifatlı Satışların Düzeltilmesi

İyi günler.

Mayıs ayı beyannamesinde tevkifatlı satışları hem hesaplanan kdv hem de tevkifatlı kdv kısımlarında yanlışlıkla gösterdim.

Bunun düzeltilmesi ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

Doğrusu hangisi ise o hale getirin, eğer tevkifatlı değil ise satışlarınız, alıcılarınızdan 2 nolu kdv durumunu sorgulayın.
    Sanal imzaya ne yazılır bilemedim , ben de bilemediğimi yazdım sanal imzaya ne yazılacağını sanal imza kısmına.

Şöyle açıklayayım:

6.750 tl tevkifatlı satışımız var. Ben kdv beyannamesinde bu matrahı hem tevkifatlı satış kısmında hem de normal satış matrahı kısmında gösterdim. Durum tam olarak bundan ibaret

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Kdv beyanı açısından ödeme ve alacaklı olma durumunuz nedir bilmiyoruz.Fakat doğrusu Düzeltme kdv beyanı vereceksiniz,durumu gerekirse faturalar eşliğinde dilekçe ile vergi idaresine bildireceksiniz.Maliye açısından aleyhte bir düzeltme olacağından büyük ihtimalle incelemeye sevk edileceksiniz.Fazla hesaplanan bir kdv doğmuşsa ve bunu ödemişseniz ,ilgili servisten düzeltme işlemi yaptıracak ve iade veya devir kdv işlemini sonuçlandıracaksınız.Uzun ve birazda zahmetli bir süreç olacaktır.İncelenme riskinide göz önüne alarak kararı siz vereceksiniz.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

twolf bey merhaba,

Kdv düzeltmeden önce de düzelttikten sonra da devreden kdvmiz olacak. Ben o ay tüm fatura fotokopileri, 600 muavin ve 391 muavin dökümleri ile birlikte vergi dairesine dilekçe vermeyi düşünüyorum. Vergi dairesinden aldığım bilgiye göre daire içinde bir inceleme olacağını söylediler. Sizce süreç dairede mi biter? Yoksa yine de bize gelip inceleme yaparlar mı?

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Düzeltmenizi yapın. İnceleme yapılacak kadar önemli meblağ değil. Olurda oldu diyelim. Mükerrer kayıt olduğunun bilgisi verilir.
    AgirSeviyorum bunu beğendi.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Evet inceleme daire bünyesinde yapılır.İnceleme sürecinin hiçbir zaman hangi aşamaları kapsayacağı önceden tesbit edilemez.Fakat yapılan hata,mütemadiyen yapılan hatalardan biridir.Evrak bazında inceleme yapılacağı kuvvetle muhtemeldir.Siz düzeltmeyi yapın,bırakın incelesinler.
    Saygılar
    AgirSeviyorum bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Kdv beyanı açısından ödeme ve alacaklı olma durumunuz nedir bilmiyoruz.Fakat doğrusu Düzeltme kdv beyanı vereceksiniz,durumu gerekirse faturalar eşliğinde dilekçe ile vergi idaresine bildireceksiniz.Maliye açısından aleyhte bir düzeltme olacağından büyük ihtimalle incelemeye sevk edileceksiniz.Fazla hesaplanan bir kdv doğmuşsa ve bunu ödemişseniz ,ilgili servisten düzeltme işlemi yaptıracak ve iade veya devir kdv işlemini sonuçlandıracaksınız.Uzun ve birazda zahmetli bir süreç olacaktır.İncelenme riskinide göz önüne alarak kararı siz vereceksiniz.
    Saygılar
    Eğer düzeltme beyannamenizde matrah azaltıcı ve/veya indirilecek KDV yi arttırıcı bir mahiyet varsa durumu ilgili vergi dairesine gerekçeli olarak dilekçe ile bildimeniz ve faturaların birer örneğini eklemeniz gerekiyor. Eğer durum idare tarafından kabul görür ise inceleme yapılmadan gerekli düzeltme yapılacaktır.
    (Gelir Uzmanı)

unutmadan her halde düzeltme beyannamesi vermek zorundasınız bunu ihmal etmeyiniz.

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn çığlık;

Ödenecek kdv azalmadığı sürece düzeltme beyanını dilekçesiz yapılır ve sistemden onaylanır. Devreden kdv mevcut ise idarenin kabulu, bu noktada nerede söz konusu.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)