kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Yabancılara Kiralamada Kdv İadesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    2

    Yabancılara Kiralamada Kdv İadesi

    Firmamız zaman zaman yabancı firmalara stand kiralaması yapıyor ve faturalandırmada KDV eklenerek ücret alınıyor. Bu yabancı firmalar kiralama olarak aldıkları hizmetin KDV iadesini nasıl alabilirler?

    Şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Kiralanan standlar nerde? T.C sınırları içinde ise zaten yapılan işlemde bir yanlışlık yoktur. Yurt dışında ise faturada KDV olmayacak.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kiralanan standlar nerde? T.C sınırları içinde ise zaten yapılan işlemde bir yanlışlık yoktur. Yurt dışında ise faturada KDV olmayacak.
    Sayın nguroy,

    Yurtdışına verilen kiralama işlemlerinde KDV olmaması için gereken şartların yerine getirilmesi gerekir yani her yurtdışına düzenlenen faturada KDV olmayacaktır diyemeyiz değil mi
    Standlar eğer yurtdışında kiralanacak ise hizmet ihracı şartlarının yerine getirilmesi gerekir bu şekilde KDV siz fatura düzenlenebilir.
    KDVK madde 4/1

    1. Hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemlerdir. Bu işlemler; bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi, şekillerde gerçekleşebilir.



    İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın nguroy,

    Yurtdışına verilen kiralama işlemlerinde KDV olmaması için gereken şartların yerine getirilmesi gerekir yani her yurtdışına düzenlenen faturada KDV olmayacaktır diyemeyiz değil mi
    Standlar eğer yurtdışında kiralanacak ise hizmet ihracı şartlarının yerine getirilmesi gerekir bu şekilde KDV siz fatura düzenlenebilir.
    KDVK madde 4/1

    1. Hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemlerdir. Bu işlemler; bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi, şekillerde gerçekleşebilir.



    İyi Günler.
    Hayır sn demiral,

    Standlar eğer yurt dışında kiralanıyorsa buna HİZMET İHRACI denmez.
    Yurt dışında yapılan mal ve hizmet teslimleri zaten KDV kapsamına girmezler.
    koraykarakaya bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır sn demiral,

    Standlar eğer yurt dışında kiralanıyorsa buna HİZMET İHRACI denmez.
    Yurt dışında yapılan mal ve hizmet teslimleri zaten KDV kapsamına girmezler.
    Sayın nguroy,

    Sorudan anladığım kadarı ile standlar yurtiçinde imal ediliyor yada satın alınıyor imal eden (tasarlayan) yada satın alan firma yurtiçinde yerleşik bir firma bu standı yurtdışında kiralıyor ise nasıl KDV hesaplanmaması gerekir lütfen açıklarmısınız en azından bende kaçırdığım bir yeri düzeltirim.

    İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Sn Demiral;

    Soruyu tekrar okursanız. Cevabı da içindedir. Burda imalettan falan söz etmiyoruz. Bir KİRALAMA hizmetinden söz ediyoruz.
    Verdiğim cevab da gayet açık ve net. İsterseniz tekrar bakalım;
    "
    Kiralanan standlar nerde? T.C sınırları içinde ise zaten yapılan işlemde bir yanlışlık yoktur. Yurt dışında ise faturada KDV olmayacak. "


    Bunlar yazıldıktan sonra standın imalatı, nakliyesi, montajı gibi kavramlar konumuz dışındadır. KDV kanunu KONU kısmını tekrar okumanız sanırım sorunuza cevap olacaktır.,
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın nguroy,

    Cevabınız için teşekkür ederim. Lakin kendi adıma konuşuyorum verdiğiniz cevap şahsımı sorduğum soruya karşılık beni tatmin etmedi.

    Soruda tamam yurtdışına kiralamadan bahsi geçmiş yalın olarak fakat bende diyorumki yurtdışına bu stand'ı kiralayacak şirket illaki bu stand'ı ya imal etti (tasarladı) yada satın aldı yada başkasından kiraladı sözleşme ile (örnek 1 yıllığına) bu durumlardan illaki bir tanesi bu şirkette mevcuttur bu durumda bu stand'ı yurtdışına kiralayacağı için KDV'siz fatura düzenlemesi için şartları yerine getirmesi gerekir diyorum.

    Siz ise tam tersini söylediniz sizden ricam neden KDV'siz düzenlenmeyeceğini yasal dayanağı ile açıklarmısınız rica etsem kaçırdığım bir yer var ise düzeltmiş olurum.

    İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Sn demiral,,,

    Ben sadece "Kiralama işlemi yurt dışında gerçekleşmiş ise KDV olmaz. Kdv konusua T.C sınırları içersen yapılan mal ve hizmet teslimleri girer "diyorum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın nguroy,

    Bende diyorum ki kiralama işlemi yurt dışında gerçekleşmiş ise direk KDV olmaz diyemeyiz diyorum bunun için şartların oluşması gerekir, aksi takdirde KDV'li bir işlem olması gerekir diyorum. Nedeni ise bu stand kiralayanın maddi duran varlık hesabında olduğu için her ne kadar da hizmet yurtdışında verilmiş olsa dahi yurtiçi firmasının kayıtlarındaki bir varlık hesabındaki mal ile yurtdışında verilen hizmetin KDV hesaplanmaması için bazı şartları yerine getirmesi gerekir diyorum aksi takdirde KDV hesaplanmalıdır.

    Sanırımbu noktada anlaşamıyoruz

    Sayın koraykarakaya merhaba,

    Sayın nguroy'un ilk mesajını beğenmiştiniz sizde konuya bir açıklama getirme imkanınız olabilir mi ?

    İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  10. #10
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Merhaba Sayın Demiral, evet beğendim zira Nizam Bey haklı şöyle ki. KDV Kanunu md.1/1'e göre bir hizmetin KDV'nin konusuna girmesi için Türkiyede yapılmış olması gerekir,md.6/2 uyarınca da işlemin Türkiyede yapılmış sayılması için ya hizmetin Türkiye'de verilmesi ya da hizmetten Türkiye'de yararlanılması gerekir.

    Eğer stand kiralandığı anda yurt dışında ise hem hizmet yurtdışında ifa edilmiş, hem de hizmetten yurtdışında yararlanılmış olur. Bu nedenle istisnadan değil, verginin konusuna girmemek söz konusudur. Birebir tartıştığımız konu ile örtüşmese bile hemen hemen aynı olan bir örneğe 60 Nolu KDV Sirkülerinin 1.1.1 bölümünde yer verilmiştir.

    "1.1.1. Yurtdışındaki İşlemler
    KDV Kanununun 1 ve 6 ncı maddelerine göre, yurtdışında gerçekleşen mal teslimleri ile yurt dışında ifa edilip yine yurtdışında yararlanılan hizmetler KDV'nin konusuna girmemektedir. Türkiye'de yapılmayan işlemin bedeli üzerinden KDV hesaplanması veya böyle bir işlemin Kanundaki herhangi bir istisna hükmü ile ilişkilendirilmesi söz konusu değildir.

    Buna göre, Türkiye'deki bir mükellefin;

    - Yurt dışında düzenlenen bir fuara Türkiye'den katılan firmalara yurt dışında verdiği stant kurulumu, montajı, lojistik vb. hizmetler,

    Türkiye'de ifa edilmediğinden veya bu hizmetlerden Türkiye'de faydalanılmadığından KDV'nin konusuna girmemektedir."
    demiral ve fastdenetci bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 2
    Son Mesaj : 15.Kasım.2015, 22:35
  2. Araç Kiralamada Kdv
    Konu Sahibi özen Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Ocak.2015, 16:33
  3. Denetim Yabancılara mı bırakılmak isteniyor?
    Konu Sahibi Önder68 Forum Bağımsız Denetim
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Haziran.2012, 17:56
  4. Ülkemizde Yabancılara Yatırım Kolaylığı
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Haziran.2009, 10:14
  5. Yurt Dışına Araç Kiralamada KDV İadesi Var mı?
    Konu Sahibi butterfly effect Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Aralık.2007, 17:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36