kamu işçi maaş

Konu: Mercedes Jeep Arazi Taşıtı KDV si hk.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2005
  Mesajlar
  13

  Mercedes Jeep Arazi Taşıtı KDV si hk.

  Bir firmamız işletmesinde kullanmak üzere bir adet jeep (arazi taşıtı) satın almıştır. KDV sini binek otolarda olduğu gibi maliyete veya gider olarak mı yazacağız..? yoksa indirim konusu yapıp indirilecek KDV ye ekleyecekmiyiz.??

  ikinci el binek oto satışlarında %1 KDV oranıne tabi araçlar sayılırken Yarış arabaları arazi taşıtları ve jeep ler 2. el satışlarında %18 kdv hesaplanır diyor veya %1 lik KDV kapsamına girmemektedir. Bu doğrultuda satarken %18 olaması gereken KDV gereğince bu jeep (arazi taşıtı) nın KDV si indirim konusu yapılırmı..? Teşekkürler

  ßilgi PayLa$tıkca Anlam Kazanır. aLesTa Mali Müşavirlik

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  183

  Mercedes Jeep Arazi Taşıtı KDV si hk.

  TARİH :06.08.2001
  SAYI EF.0.35.12/KDV.02-3663/5871
  KONU : Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerin alış vesikalarında gösterilen KDV'nin indirim konusu yapılamayacağı Hk.

  (3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 30'uncu maddesinin (b) bendinde “Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerin alış vesikalarında gösterilen Katma Değer Vergisinin mükelleflerin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisinden indirilemeyeceği” hükmü yer almaktadır. Bu itibarla binek otomobil olarak değerlendirilen otomobilin ticari faaliyette kullanılması onun binek otomobili olma vasfını değiştirmeyeceğinden alışı sırasında yüklenilen KDV'nin indirim konusu yapılması mümkün olmayıp, indirilemeyen bu verginin Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınması gerekir.)

  ...
  (Defterdarlık: Vasıtalı Vergiler Gelir Müdürlüğü)
  Dilekçenizde; şirketinizin iştigal konusunun tıbbi malzemelerin (göz cerrahisi malzemeleri) alım-satımı, dağıtımı ile tanıtımının yapılması olduğu belirtilerek, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinizin hızlandırılması amacıyla Renault Kangoo RTE model vasıta alımı esnasında ödemiş olduğunuz Katma Değer Vergisinin, söz konusu aracın ticari amaçlı kullanılması nedeniyle indirim konusu yapılıp yapılmayacağı konusunca bilgi verilmesi talep edilmektedir.

  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 30 uncu maddesinin (b) bendinde


  "Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerin alış vesikalarında gösterilen Katma Değer Vergisi'nin mükelleflerin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisinden indirilemeyeceği"
  hükmü yer almaktadır.

  Diğer taraftan, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 2 nci maddesinin 3 numaralı bendinde, Otomobil;


  "Yapılış itibariyle şoförden başka, oturmaları şartıyla en çok 7 yolcu alabilen insan taşımak için imal edilmiş olan ve bu maksatla kullanılan, yerle temas halinde 3 veya 4 tekerleği bulunan motorlu taşıtlardır. (Station-Wagon, Ranch-Wagon ve benzerleri bu sınıfa dahildir.)” şeklinde; 7. bendinde ise, Lüks otomobil; “Maliye ve Gümrük Bakanlığınca, uluslararası otomobil kataloglarındaki bilgiler de dikkate alınmak suretiyle lüks sayılan otomobil ve arazi taşıtlarını ifade eder.....” şeklinde; 5. bendinde de. Arazi taşıtı; “Karayollarında yolcu veya yük taşıyabilecek evsafta olmakla beraber, bütün tekerlekleri muharrik olan veya olabilen motorlu taşıtlardır."
  olarak tanımlanmış bulunmaktadır.

  Bu itibarla; şirketinizce satın alınan Renault Kangoo RTE model otomobilin yapısı itibarı ile insan taşımak üzere imal edildiği ve oturma kapasitesinin yük kapasitesinden fazla olduğu da dikkate alınarak binek otomobil olarak değerlendirilmesi gerektiğinden, bu otomobilin alışı sırasında yüklenilen Katma Değer Vergisinin indirim konusu yapılması mümkün olmayıp, indirilemeyen bu verginin, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınması gerekir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Okul Taşıtı İşletmesinde İşe Başlama Hakkında
  Konu Sahibi SerdarYILMAZ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 22.Mayıs.2008, 11:30
 2. Okul Taşıtı İşletmesinde İşe Başlama Hakkında
  Konu Sahibi SerdarYILMAZ Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Mayıs.2008, 10:55
 3. İş Yerine Alınan Jeep Kdv' sinin İndirilmesi Hk.
  Konu Sahibi sgolbasi034 Forum KDV
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 02.Nisan.2007, 09:57
 4. Cevap: 5
  Son Mesaj : 29.Eylül.2006, 11:43
 5. Arazi Taşıtı KDV İndirimi
  Konu Sahibi Ahmet Cavli Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Eylül.2006, 14:40

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36