kamu işçi maaş

Like Tree8Beğeni

Konu: Perakende Satış Fişi KDV Oranı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    21

    Question Perakende Satış Fişi KDV Oranı

    Merhaba,

    Konuyu forumda aradım ama bulamadım...

    Sorum şu aşağıda da örneği bulunan Esnaf fişlerinin KDV oranı nedir Yapılan işe göre değişkenlik gösterir mi veya KDV var mıdır Yardımlar için şimdiden çok teşekkürler...



  2. #2
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın Kupa Beyi,

    Basit usule tabi mükellefler tarafında yapılan teslim ve hizmetler kdv'den müstesnadır KDV Kanunu md.17/4-a'ya göre.

    İyi Günler.
    Kupa Beyi bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    fişi kim kesmiş ise, kdv beyan etmesi gerekir..
    Kupa Beyi bunu beğendi.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    21
    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Kupa Beyi,

    Basit usule tabi mükellefler tarafında yapılan teslim ve hizmetler kdv'den müstesnadır KDV Kanunu md.17/4-a'ya göre.

    İyi Günler.
    Sn Demiral,

    Aynı bilgiye sahibiz ancak KDV belirtmeleri kafamı karıştırdı. Bakınız KDV dahil demeleri.

    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fişi kim kesmiş ise, kdv beyan etmesi gerekir..
    Sn aşkınbuduk,

    Satın Almacım olmadığı için fişleri bilmeyenler kişiler ile aldırıyorum buda böyle bir sıkıntı yaşatıyor bilginiz için teşekkürler...

  5. #5
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı Kupa Beyi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn Demiral,

    Aynı bilgiye sahibiz ancak KDV belirtmeleri kafamı karıştırdı. Bakınız KDV dahil demeleri.
    Sayın Kupa Beyi,

    İşletmeler isteğe bağlı KDV mükellefiyeti tesis ettirmiş ise 'KDVK madde 8/1-ı'

    Bu durumda yapılacak kayıtlar şu şekilde olmalıdır

    Bu durumda satıcı düzenlemiş olduğu perakende satış fişinde KDV'yi Dahil olarak düzenlediğinden iç yüzde ile KDV'yi hesaplayarak beyan etmesi gerekir.
    KDV Dahil olarak düzenlenen perakende satış fişindeki KDV indirim konusu yapılamaz.Bu durumda gideri KDV Dahil tutar üzerinden muhasebe kayıtlarına almak gerekir.

    KDVK madde 34

    1. Yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait Katma Değer Vergisi, alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmek ve bu vesikalar kanunî defterlere kaydedilmek şartıyla indirilebilir.

    206 Sıra No lu VUK Genel Tebliği

    G/

    3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun ilgili hükümleri gereğince mükelleflerin, faaliyetleri ile ilgili olarak yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarına ilişkin alış vesikalarında ayrıca gösterilen katma değer vergisinin, belgelerin kanuni defterlere kaydedilmiş olması şartıyla, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilmesi mümkün bulunmaktadır.

    Bu durumda, sözü edilen Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde gider belgesi olarak kabul edilen perakende satış veya yazar kasa fışlerinde ayrıca gösterilen katma değer vergisi, bu belgelerin kanuni defterlere de kaydedilmesi şartıyla, genel hükümler çerçevesinde indirim konusu yapılacaktır.



    İyi Günler.
    Konu demiral tarafından (25.Temmuz.2013 Saat 13:14 ) değiştirilmiştir.
    Kupa Beyi bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.805
    Selamlar
    Sayın Kupa Beyi, paylaştığınız satış fişi örneği,basit usul mükelleflere ait bir örnektir ve bu mükellefler kdv'den istisna edilmiştir.Belgede "dahil" yazıyor olması sanıyorum el alışkanlığından olsa gerektir.
    Saygılar
    Kupa Beyi bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  7. #7
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın twolf'un belirttiği doğrudur.Zira #2 no lu mesajımdada belirtmiştim.

    Fakat # 5 no lu mesajımda aslında KDV mükellefiyet tesis ettiren mükellef için verilen açıklamadır yani sizin sorunuzle bir ilgili bulunmamaktadır. # 5 no lu mesajım gönderdiğiniz perakende satış fişi örneğine bakılmadan verilen bir cevaptır bu nedenle # 5 no lu mesajımı KDV mükellefiyeti tesis ettirenler için uygulanacak işlem olarak dikkate alabilirsiniz mesajımı düzeltiyorum siz sayın twolf ve benim # 2 no lu mesajımı dikkate alınız.

    İyi Günler.
    Kupa Beyi bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    21
    Sonuç; Perakende satış fişini basit usule tabi esnaflar kesiyor ve KDV'ye tabi değiller bu durumda bunu direk gider olarak muhasebe kayıtlarına alıyoruz...

    Arkadaşlar ilginizden dolayı hepinize tek tek teşekkür ederim.

    İyi günler dilerim.

  9. #9
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın Kupa Beyi,

    İsterseniz perakende satış fişini iade ediniz yenisini KDV kısmına DAHİL yazmadan göndersinler ve yeni perakende satış fişinizi gider olarak muhasebe kayıtlarınıza alınız.

    Biz teşekkür ederiz.

    İyi Çalışmalar,
    Kupa Beyi bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    21
    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Kupa Beyi,

    İsterseniz perakende satış fişini iade ediniz yenisini KDV kısmına DAHİL yazmadan göndersinler ve yeni perakende satış fişinizi gider olarak muhasebe kayıtlarınıza alınız.

    Biz teşekkür ederiz.

    İyi Çalışmalar,

    Sn Demiral,

    Vermiş olduğunuz bu ekstra bilgi içinde teşekkürler... Size de iyi çalışmalar dilerim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Perakende Satış Fişi
    Konu Sahibi EGEMEN1 Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Kasım.2015, 16:56
  2. Perakende Satış Fişi
    Konu Sahibi NSHT Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Mart.2015, 13:08
  3. Perakende satış fişi
    Konu Sahibi kreuzberg Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.Mayıs.2012, 16:43
  4. Perakende satış fişi
    Konu Sahibi kreuzberg Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 24.Nisan.2012, 17:50
  5. Perakende Satış Fişi
    Konu Sahibi KAROSEV Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Kasım.2009, 12:52

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36