kamu işçi maaş

Konu: Yazar Kasa Kullanma Mecburiyeti

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    267

    Yazar Kasa Kullanma Mecburiyeti

    Merhabalar

    iki firmadaki farklı iki durum hakkında değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Yardım rica ediyorum.

    - Bir firma satışını yaptığı malları aynen başka firmalara satmakta. Nihai tüketiciye ise ayda 2-3 kez satışı olmakta. Ancak nihai tüketiciye sattığı ürün tek bir ürün ve ürünün garantisi faturası sayıldığı için zaten fiş yerine fatura düzenliyor o ürünede. Bu durumda yazar kasa kullanması zorunlu mu? Zorunlu değilse mevcut yazar kasasını kullanmayı bırakması için ne gibi işlemler yapılmalı ?

    - Başka bir firma ise sadece nihai tüketiciye satış yapıyor. Ancak ondada satılan ürünün fiyatı genellikle 1.000 tl ve üstü. Dolayısıyla zaten fatura kesmek zorunda. Ancak arada daha düşük fiyatlı ürün faturalarıda oluyor fakat stok kontrolü için onlarada fatura düzenliyor. Ayrıca bu firmada hizmet satışıda var. Bugüne kadar yazar kasa alınmamış. Yazar kasa almadan bu şekilde devam etmesinde bir sakınca varmı ?


  2. #2
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.146
    ÖKC almak zorunda olanlar için tek istisna tüm satışların ft kesme limitinin üstünde olmasıdır. Ancak 1 tane dahi limit altı satış olur ise kenar süsü olarak almak zorunda. (ft kesmesi farkettirmez.)
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı FUNDA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar

    iki firmadaki farklı iki durum hakkında değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Yardım rica ediyorum.

    - Bir firma satışını yaptığı malları aynen başka firmalara satmakta. Nihai tüketiciye ise ayda 2-3 kez satışı olmakta. Ancak nihai tüketiciye sattığı ürün tek bir ürün ve ürünün garantisi faturası sayıldığı için zaten fiş yerine fatura düzenliyor o ürünede. Bu durumda yazar kasa kullanması zorunlu mu? Zorunlu değilse mevcut yazar kasasını kullanmayı bırakması için ne gibi işlemler yapılmalı ?

    - Başka bir firma ise sadece nihai tüketiciye satış yapıyor. Ancak ondada satılan ürünün fiyatı genellikle 1.000 tl ve üstü. Dolayısıyla zaten fatura kesmek zorunda. Ancak arada daha düşük fiyatlı ürün faturalarıda oluyor fakat stok kontrolü için onlarada fatura düzenliyor. Ayrıca bu firmada hizmet satışıda var. Bugüne kadar yazar kasa alınmamış. Yazar kasa almadan bu şekilde devam etmesinde bir sakınca varmı ?
    Daha doğru ve net bir açıklama ile şöyle diyebiliriz;

    Satışı yapılan malları aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar dışındaki kimselere satan veya aynı kimselere hizmet veren yani perakende satış yapan birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, ödeme kaydedici cihaz kullanmak mecburiyetindedirler.

    Birinci sınıf tüccarlar,

    VUK madde 177/1-2

    1. (205 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen bent) (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktarlar.)Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satan ve yıllık alımlarının tutarı 7.200.000.000 (422 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2013'den itibaren 150.000 -TL) veya satışları tutarı 8.640.000.000 (422 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2013'den itibaren 200.000 -TL) lirayı aşanlar(1)2. (205 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen bent) (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) Birinci bentte yazılı olanların dışındaki işlerle uğraşıp da bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatı 3.600.000.000 lirayı (422 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2013'den itibaren 80.000 -TL) aşanlar;(2)

    İkinci sınıf tüccarlar,

    1. 177'inci maddede yazılı olanların dışında kalanlar;
    2. Kurumlar Vergisi mükelleflerinden işletme hesabı esasına göre defter tutmalarına Maliye Bakanlığınca müsaade edilenler.
    Yeniden işe başlıyan tücarlar yıllık iş hacimlerine göre sınıflandırılıncaya kadar II'nci sınıf tüccarlar gibi hareket edebilirler.

    İyi Günler.

    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yazar Kasa alma mecburiyeti.
    Konu Sahibi swordofjustice Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 11.Mart.2010, 21:15
  2. Cevap: 5
    Son Mesaj : 02.Mart.2010, 18:20
  3. Yazar Kasa Kullanma Mecburiyeti
    Konu Sahibi raynor Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Kasım.2008, 21:50
  4. Yazar Kasa Kullanma Mecburiyeti Başlangıcı Nedir
    Konu Sahibi accountant Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Ocak.2006, 02:39
  5. Yazar Kasa Kullanma Mecburiyeti Hakkında
    Konu Sahibi alper Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Ocak.2006, 11:29

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36