kamu işçi maaş

Konu: Kira Kaybı Kdv

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403

    Kira Kaybı Kdv

    Arkadaşlar

    inşaat firmasına arsamızı verdik üzerine 3 daire yapacak bu arada da biz kiracılarımızdan kira alamayacağımız için bize 10000 tl ödeyecek bu paraya fatura kesecek miyiz ? ( Ltd yiz)

    Teşekkür ederiz


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    49
    tabiki düzenleyeceksiniz. bu bin TL sizin için gelir karşı taraf için gider (masraf) olacaktır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403
    Kdv olacak mıdır?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    49
    KDV de olacaktır.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403
    Üstad teslim yok ama hangi maddeye göre

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    49
    illa teslim olması gerekmiyor. bu bir nevi hizmet ifasıdır. yani bu Ticarî faaliyet çerçevesinde yapılan bir hizmettir. öyle düşünün.

    KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU Madde 1-

    Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:

    KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU Madde 4-


    1. Hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemlerdir.

    Bu işlemler; bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi, şekillerde gerçekleşebilir.

    2. Bir hizmetin karşılığının bir mal teslimi veya diğer bir hizmet olması halinde bunların her biri ayrı işlem olup, hizmet veya teslim hükümlerine göre ayrı ayrı vergilendirilirler.

    1. Ticarî, sınaî, ziraî faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler,

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.403
    Üstadım tamam da mesela tazminatlar kdv ye tabi değil öyle düşünürsek de kdv yok

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    49
    tamam da bu söylediğiniz şey tazminat veya sözleşmeye dayalı cezai şart değil. bu ticari faalieyete ve bu faaliyet kapsamında yapılacak teslime bağlı bir taahhüttür. dolayısıyla inşaat işini yapacak şirket tarafından yapılacak ödemelerin mutlaka belgeye bağlanması gerekir. belge (fatura) de ticari faaliyet kapsamındaki sözleşmeye istinaden düzenlenecektir. zaten ticaret şirketlerinin her türlü iş ve işlemlerinin ticari faaliyet kapsamında olduğu yönünde bir karine vardır. aksi ispat edilmedikçe de ticaret şirketlerinin her türlü iş ve işlemleri ticari faaliyet kapsamında değerlenidirilecektir. dolayısıyla ticari faaliyet kapsamındaki saöleşmeye dayalı taahhüt de KDV'nin konusuna girmektedir.

    benim bildiğim ve anladığım da budur. siz farklı düşünüyor ve bunun KDV'nin konusuna girmediğini düşünüyorsanız saygı duyarım. tercih ve karar sizin...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kazanç Kaybı Hk
    Konu Sahibi stajyer42 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 17.Eylül.2013, 15:14
  2. 5 puanlık indirim kaybı
    Konu Sahibi acziyet Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Mart.2012, 18:55
  3. Tazminat hakkı kaybı olur mu?
    Konu Sahibi saracanus Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Mart.2010, 11:10
  4. Doğum izni ve ücret kaybı hk.
    Konu Sahibi zarha Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Şubat.2008, 14:09
  5. İş Kaybı Tazminatının Hesaplanması
    Konu Sahibi personel Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Şubat.2006, 17:23

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36