kamu işçi maaş

Konu: Rusya İle Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması...

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    134

    Rusya İle Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması...

    Arkadaşlar bir mükellefim aralık ayında Rusya'da bulunan bir firma için gayrimenkul danışmanlık hizmeti verdi. Hizmeti verdiği yer İstanbul. Fatura keserken de Hizmet + KDV olarak faturayı kesti. Fakat Rusya'daki firma bu faturadaki KDV yi ödemek istemiyor. Hizmet bedelini ödeyeceğini, KDV yi ise Rusya devletine ödeyeceğini söylüyor.
    Bizim bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Ben Rusya ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasında madde 15 deki hizmetlerden elde edilen gelir vergilendirmesini incelediğimde bu KDV nin hizmet burada verildiği için burada ödenmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırsa sevinirim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    112
    Öncelikle ÇVÖA ları gelir üzerinden alınan vergileri kapsadığı için KDV hakkında buradan yola çıkarak bir yorum yapmak doğru olmaz. Diğer taraftan anlaşmaların 14. maddesi serbest meslek faaliyetini düzenler. Burada hizmet Türkiye'de ifa edildiği için vergileme hakkının Türkiye'ye ait olacağını düşünüyorum. KDV konusunda da hizmet ihracından faydalanabilir gibi duruyor ancak yine de şartlarını sağlayıp sağlamadığına tekrar bakın derim.

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Alıntı gulpembe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bir mükellefim aralık ayında Rusya'da bulunan bir firma için gayrimenkul danışmanlık hizmeti verdi. Hizmeti verdiği yer İstanbul. Fatura keserken de Hizmet + KDV olarak faturayı kesti. Fakat Rusya'daki firma bu faturadaki KDV yi ödemek istemiyor. Hizmet bedelini ödeyeceğini, KDV yi ise Rusya devletine ödeyeceğini söylüyor.
    Bizim bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Ben Rusya ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasında madde 15 deki hizmetlerden elde edilen gelir vergilendirmesini incelediğimde bu KDV nin hizmet burada verildiği için burada ödenmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırsa sevinirim.


    Anladığım kadarı ile danışmanlık hizmeti verilen gayrimenkul veya menkuller İstanbulda. Yani faydalanma kriteri açısından hizmetten yurt içinde yararlanma söz konusudur. Bence KDV tahakkuku doğrudur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Çifte Vergilendirmeyi Önleme
    Konu Sahibi ppoemee Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Temmuz.2013, 16:50
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Ağustos.2009, 13:47
  3. İngiltere ile Yapılan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması
    Konu Sahibi irfan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Haziran.2009, 10:02
  4. Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması Çerçevesind
    Konu Sahibi rkinali Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Temmuz.2007, 11:47
  5. Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları Gereğince Oranlar..
    Konu Sahibi irfan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Haziran.2006, 12:00

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36