Alt firmada smiyb düzenleme raporu ve firmanın mahkemesi olduğu ortaya çıktı. Mükellefimin ihraç kayıtlı satışları var bu satışlardan çıkan kdv iadeleri ile alakalı mahsuplarımız durduruldu.
Konuyla alakalı olarak vergi dairesi kdv leri düzelt bunları indirilecek kdv listesinden çıkar gel mahsuplarını yapayım diyor ancak üstadın birinden şöyle bir bilgi aldım. KDV iadelerim tedarikçinin kdv sinden fazla ise ki (bendeki durum şu tedarikçi kdv si 12000 tl , iadelerim 40.000 tl mahsuplarım 15000 tl ) smiyb düzenleme raporu olan tedarikçiden aldığın kdv leri iadelere istinaden ay ay blokaja alabilirsin dedi.
Her ay için vergi dairesine dilekçe verip şu ay şu mükelleften 2013 mayıs döneminde aldığım ürünlerden çıkan 800 tl lik indirilecek kdv nin 2013 mayıs dönemine ait ihraç kayıtlı satışımdan doğan iade alacağımdan blokaja alınıp kalan iade alacağımdan mahsuplarımın yapılmasını ..... gibi bir dilekçe ile işimin çözülebileceğini ilerde tedarikçi mahkemeyi kazanırsada o blokajın kaldırılacağını belirtti.
Bunu uygulayan yada benzeri bir duruma düşen türkçesi ağaçtan düşen varmıdır daha önce ihtirazi kayıt ve vergi dairesini mahkeme dendi ancak mükellef buna yanaşmıyor tedarikçi ile görüştük oda beni bağlamaz mahkemem devam ediyor diyor arada kaldık.