kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: İhracatta KDV İadesi

Question İhracatta KDV İadesi

Merhaba,

Biz geçen seneden beri Almanya'da bir firmaya ihracat yapıyoruz. Bugüne kadar tedarikçimizin faturalarındaki KDV'ler vergi borçlarımızdan mahsup edildi. Şu an KDV'yi nakit talep edecek konuma geldik. Fakat şöyle bir durum var. Tedarikçimizin kestiği KDV'li tutar benim ihracat rakamının üstünde yani kar etmiyor gibi gözüküyorum. Ancak KDV'yi geri alırsam artı konuma geçiyorum. Bu durumda KDV'yi geri alamama durumu olur mu? Yani devlet illaki KDV'li alım faturasının üstünde bir satış rakamın mı olacak diyor? Değilse KDV iadesi alabilmemin şartları ve zamanı nedir? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler...

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın nevink,

Mesleğinizi yada firmadaki görevinizi öğrenebilirmiyim ?
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

eşim şirket sahibi... niçin sordunuz?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın nevink siz olaya sadece nakit açısından bakıyorsunuz. Yani, ben malı alırken 100+18 kdv= 118 TL. ödedim. Malı da 115 TL.ye ihraç ettim. 3 TL. eksideyim gibi. Aslında siz bu malın satışından 15 TL.kar ettiniz. Sizin ihraç ettiğiniz malın alışında ödediğiniz 18 TL.yi iade alma hakkınız vardır. Ticaretin mantığına göre malları 100 TL.den daha fazla bir fiyattan ihraç etmiş olmanız gerekir.
    Merhaba bunu beğendi.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın nevink,

Bülent249 arkadaşım kısa bir açıklama yapmış umarım yeterli olmuştur, benim sorma sebebim bu konuyla ilginizin olup olmadığını anlamak içindi. Olmadığını anladık. Size önerim bu konu ile ilgili olarak firmanızın mali müşaviri ile karşılıklı oturup konuşmaktır. Varsa sıkıntılarınızı ve aklınızdaki soruları, firmanızı da tanıması nedeniyle, daha doğru cevaplayacaktır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın bulent249 ve Sayın ksimkesyan sizlere katılıyorum.

Bu tarz işlemler her zaman yoruma açıktır,sıkıntı doğurabilir.

İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Eğer alışlarınızda düzenleyici firma yok ise ve ödemeleriniz banka yoluylaysa herhangi bir problem yaşamadan iadenizi alırsınız.

yardımlarınız için teşekkürler...
    Sn. Şahin Ayıl alışlarda düzenleyici firma ne demek? Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Alışlarınızda "sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge (SMİYB) düzenleme veya kullanma fiili ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgisi bulunan mükelleflerin iade talepleri ise Tebliğin "II. Özel Esaslar" bölümündeki açıklamalara göre yerine getirilir" denilmektedir. Eğer düzenleyici firma var ise vergi dairesi indirim ve yüklenilen KDV listelerinizden çıkarmanızı ister ödeme kanalınız banka yoluyla olsa bile, ama eğer kullanıcı firma ise ödeme belgelerini ibraz etmeniz yeterli olur.

İyi çalışmalar.

İnternet ortamında göndermiş olduğunuz indirim ve yüklenilen kdv listesinde yer alan firmaların 2 altına kadar incelemeye tabi tutmaktadır. Yani sizin alışlarınızla ilgli firmalar SMİYB kullanan veya düzenleyen olmasa bile alt firmalarınızın altında çıkma ihtimali olabilir.
    yasincivelek bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)