kamu işçi maaş

Konu: peşin fatura kesme hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    6

    peşin fatura kesme hakkında

    Toptan temizlik maddeleri satan bir firma, müşterilerinden birisi ile yüklü miktarda malzeme üzerinde anlaşıyor. Fatura önceden peşin olarak düzenleniyor. Mallar ise daha sonra sevk irsaliyesi ile muhtelif dönemlerde gönderiliyor. Bu durumda fatura irsliyelerden çok önce kesilmiş oluyor. Sizce usülsüz bir işlem söz knusu mu?


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    peşin fatura kesme hakkında

    Bu işlem bence usulsuzdür. Hizmet faturası olsa belki ilerki bir tarihte yapılacak iş için fatura kesilebilir. Fakat mal faturası mal teslim edilmeden kesilemez.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    347

    peşin fatura kesme hakkında

    peki nahit abi olayı şöyle düşünün beyaz eşya satışı yapan bir mağaza da müşteri malı beğeniyor alıyor ve parasını ödüyor fakat müşteri malı 2 ay sonra alacağını söylüyor bu durumda nasıl bir işlem yapılacak?
    er zaman sevgi ve saygı ile;

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    peşin fatura kesme hakkında

    KDV kan.10/b nci maddesi vergi doğuran olayın meydana gelmesi. Malın tesliminden önce fatura düzenlenebileceğinden söz etmekte.
    Bu hüküm mal tesliminden önce faturanın kesilmesini mümkün kılmakta.
    İrsaliye ise sadece mal tesliminde düzenlenir.Dikkat edilecek husus İrsaliyenin hangi fatura ile ilişkili olduğunu belirtmek.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    6

    peşin fatura kesme hakkında

    hepinize çok teşekkür ederim.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    306

    peşin fatura kesme hakkında

    Sn. Erdem,

    Sevgili meslektaşım Sn.Andaç konuyu açıklığa kavuşturmuş. Ben şu ilaveleri yapabilirim;

    Mehmet Bey' in örnek olayında faturanın önce kesilmesinden dolayı Vergi Usuldeki belge düzeni açısından bir problem yoktur. Sonra teslim edilecek bir malın faturası (düzenlendiği dönemde beyan ve kayda girmek şartı ile) peşin olarak kesilebilir. Fiili mal teslimi sırasında da irsaliye üzerine .. tarih ve ..nolu faturaya istinaden not düşülür. Konuyla ilgili örnek özelge aşağıdadır.

    T.C.

    Maliye Bakanlığı

    Gelirler Genel Müdürlüğü

    Özelgesi

    Tarih : 10.04.1996

    Sayı : B.07.0.GEL.0.53/5310-228/15164

    1996 yılında yapılacak mal teslimine ait faturanındı995 yılında düzenlenmesi halinde faturada gösterilen bedel üzerinden katma değer vergisi hesaplanıp, düzenleme tarihinin ait olduğu dönemde beyan edilmesi gerekmektedir.

    (S) Bağımsız Dış Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik Anonim Şirketi tara*fından Bakanlığımıza verilen bîr örneği ilişik 03.01.1996 tarihli dilekçelerinde 1996 yılında yapılacak mal teslimi için 1995 yılında fatura kesilmesi halinde yapılacak işlemler hakkında tereddüde düşüldüğü belirtilmektedir.

    Bilindiği üzere, 213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 231. maddesinin 5. ben*dinde "Fatura malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten azami on gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayı*lır." hükmü yer almaktadır.

    Bu hükme göre, faturanın malın teslimine ve hizmetin ifasına bağlı olduğu bu tarihten itibaren de on gün içinde düzenlenmesi bir zorunluluktur.

    Buna göre, müşavirliğini yaptığı belirtilen adı geçen şirketin tesliminin 1996 yılında yapılacağının bildirilmesine rağmen faturanın tesliminden önce 1995 yılın*da düzenlendiği anlaşılmıştır. Belge düzeni açısından Vergi Usul Kanunu yönün*den bir sakınca bulunmayıp faturanın 1995 yılı muhasebe kayıtlarına intikal etti*rileceği tabiidir.

    Öte yandan, Katma Değer Vergisi Kanununun 10/b maddesinde, malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler veril*mesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi halinde vergiyi doğuran olayın meydana geleceği hükme bağlanmıştır.

    Bu nedenle 1996 yılında yapılacak mal teslimlerine ait faturanın 1995 yı*lında düzenlenmesi halinde faturada gösterilen bedel üzerinden katma değer vergisi hesaplanıp, düzenleme tarihinin ait olduğu dönemde beyan edilmesi ge*rekmektedir.
    Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    29

    irsaliye

    irsaliyeden önce fatura düzellenir.
    yeteki irsaliye ve faturailişkili olsun ve tutarsız bir şey olmasın
    faturalar kesildikten sonrada teslimatlar yapılacagından
    mevzuata göre sakıncası olmayacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Fiş ve Fatura Kesme
    Konu Sahibi Emre007 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 15.Ağustos.2016, 15:16
  2. Fatura Kesme Hakkında
    Konu Sahibi nurettin60 Forum Konu Dışı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Nisan.2015, 14:34
  3. Fatura Kesme
    Konu Sahibi onur9298 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Nisan.2014, 14:37
  4. Fatura kesme hk.
    Konu Sahibi zorbey24_6 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 23.Şubat.2010, 10:52
  5. Fatura Kesme
    Konu Sahibi demiral Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Nisan.2009, 17:40

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36